بالاترین رکورد سرعت اینترنت روی شبکه واقعی 5G همراه اول ثبت شد

آئین رونمایی از سایت 5G همراه اول امروز ۱۰ اسفند با حضور جمعی از مدیران ارشد اپراتور همراه اول، کارشناسان حوزه ارتباطات و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان،  مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول در ابتدای این مراسم با بیان اینکه ترافیک شبکه ما ظرف یک سال شیوع کرونا دو برابر شده است، اظهار کرد: جزو معدود مجموعه‌هایی در کشور بودیم که فشار کاری روی همکارانم بیش از ایام عادی بود. معمولا کرونا برای شرکت‌های مختلف مقارن با دورکاری و کاهش فشار کاری است، اما در اپراتور دقیقا بالعکس این بود.

وی با تأکید بر اینکه اختلال جدی در ایام کرونا در حوزه کاربری شاهد نبودیم، عنوان کرد: امکانات ارتباطی کشور برای هر نیازی آماده خدمات دهی بود.


بیشتر بخوانید


حرکت به سمت تکنولوژی‌های جدید  نتیجه افزایش تقاضا از سمت کاربران است

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران با بیان اینکه افزایش تقاضا از سمت کاربر‌ها ما را ناگزیر به سمت تکنولوژی‌های جدید هدایت می‌کند، ابراز کرد: ۲۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه بیت ریت در شبکه ما تحمل شد که عددی قابل توجه است. دیتاسنتر‌های همراه اول در سالجاری چندین برابر سنوات گذشته، ترافیک تولید و به شبکه ملی اطلاعات تزریق کردند.

وی افزود: الان میزبان سرویسی هستیم که سال گذشته همین روز‌ها در کشور ما وجود نداشت؛ میزبانی سرویس «شاد» به صورت کامل روی دیتاسنتر‌های همراه اول انجام می‌شود که تروپوت شاد از برخی پیام رسان‌های مشهور که توسط مردم استفاده می‌شود، بالاتر است.

اخوان بهابادی با اشاره به اینکه تمامی این کار‌ها ظرف چند ماه اتفاق افتاد، گفت: ما نقش نیروگاهی در اپراتور‌ها نداشتیم؛ اما الان در همراه اول مدعی هستیم بزرگترین نیروگاه فضای مجازی در اپراتور اول ارتباطی قرار دارد که همان دیتاسنترهایمان هستند؛ دیتاسنتر‌هایی که زیر بار هستند و ترافیک قابل توجهی را در شبکه ارتباطی کشور تزریق می‌کند.

مجبور به سمت حرکت به سوی 5G هستیم

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه یکی از فناوری‌هایی که مجبور هستیم به سمتش برویم 5G است، گفت: به هیچ وجه کار نمایشی در همراه اول انجام ندادیم و تا جاییکه می‌شد از شبکه 4G و 4.5G نهایت استفاده را کردیم و الآن نیاز داریم به 5G و بر همین اساس نخستین سایت نسل پنجم را در جوار حرم علی ابن موسی الرضا (ع) و دیگری را در نقطه دیگری از مشهد راه اندازی کردیم.

اخوان با تأکید بر اینکه توسعه 5G را با سرعت پیگیری می‌کنیم، گفت: تا انتهای سال علاوه بر تهران در اصفهان، شیراز، اهواز و تبریز سایتهایمان را روشن می‌کنیم و خدمت واقعی را در اختیار مشترکانمان می‌گذاریم که هر کسی دسترسی به این شبکه داشته باشد، قابلیت اتصال و استفاده از سرعت‌های این نسل را دارد.

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه تست ۳.۸ گیگابیت بر ثانیه را روی 5G همراه اول گرفتیم، عنوان کرد: البته تعداد دیوایس‌های ۵G در کشور کم هست، اما مطمئن هستیم مثل دوران 3G و 4G مشکل دیوایس حل می‌شود و مردم می‌توانند به سرعت متصل شوند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در 5G متفاوت است و نواحی تحت پوشش سایت‌های آن محدود خواهد بود، اظهار کرد: سرمایه گذاری مورد نیاز بسیار بیشتر و قابل توجه‌تر است و بنابراین انتظارمان به عنوان همراه اول، حمایت دولت و مجلس از سرمایه گذاری اپراتور‌ها در ۵G است.

اخوان تصریح کرد: توسعه در ICT سر بزنگاه‌ها به یاری کشور می‌آید و اگر سرمایه گذاری‌های گذشته به موقع انجام نشده بود، هنگام مواجهه با کرونا مشخص نبود چه اتفاقی می‌افتاد.

۱۲ میلیون دانش آموز روی پلتفرم‌های اینترنتی

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: اواخر سال گذشته کسی تصور نمی‌کرد ۱۲ میلیون دانش آموز روی یک پلتفرم میزبانی شوند و در کلاس‌های درس شرکت کنند. این اتفاق می‌تواند در آینده و در موضوعات مختلف تکرار شود و لذا اگر سرمایه گذاری هایمان انجام نشده باشد، باعث نارضایتی در کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز استفاده از اینترنت و فضای مجازی جزو ضروریات زندگی شده است، گفت: هنگام قطعی برق که مدتی قبل در تهران اتفاق افتاد، گزارشی از بازخورد‌های مردم برای من فرستادند و جالب بود لوکیشن‌هایی که سایت‌های ما کار می‌کرد موضوع برای مردم قابل تحمل بود، اما جا‌هایی که سایت‌های ما قطع شده بود، اعتراض به شدت بالا بود.

مدیرعامل همراه اول با اشاره به اینکه همراه اول کار‌های تحقیقاتی خوبی در زمینه 5G از سال ۹۶ با دانشگاه‌های برتر کشور انجام داده است، ابراز کرد: اکنون نیز همکارانم در مرکز تحقیق و توسعه مشغول پژوهش هستند تا بومی سازی خوب و مناسبی اتفاق بیفتد.

هم اکنون ۵۰ نفر در همراه اول مسلط بر فناوری 5G هستند

مرتضی طاهری بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول به عنوان سخنران دیگر این مراسم با بیان اینکه مسیر سختی را در توسعه فناوری 5G طی کردیم، اظهار کرد: هم اکنون ۵۰ نفر در همراه اول مسلط بر فناوری 5G هستند؛ در حالیکه سال ۹۳ و در برابر تکنولوژی‌های قبلی مدت‌ها طول کشید تا بتوانیم بر KPI آن مسلط شویم.

وی افزود: آنتنی که ما در مشهد استفاده کردیم، آنتن تولید داخل بود و این برای ما ارزشمند است که از یک تولیدکننده داخلی برای راه اندازی 5G استفاده کردیم. اصلا نمی‌خواهیم وارد میدان مسابقه سرعت شویم، زیرا در این صورت در حق 5G جفا کرده ایم.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول گفت: اگر قرار باشد کار بزرگی برای کشور انجام دهیم باید همه بخش‌ها دست به دست هم بدهند تا به یوزکیس‌های واقعی و مورد نیاز دست یابیم. امروز واقعیت مجازی و گیمینگ را که مورد نیاز مردم و جوانان است، بین این مرکز و مرکز شهید کاظمیان خواهیم داشت.

طاهری بخش خاطر نشان کرد: در سایت‌هایی که راه اندازی می‌شود اگر هر مشترکی گوشی 5G داشته باشد و در پوشش این نسل قرار گیرد، می‌تواند از سرویس این نسل استفاده کند.

وی افزود: اگر دوستانمان در رگولاتوری، هر چه زودتر فرکانس‌های اختصاصی هر اپراتور در نسل پنجم را ارائه دهند، کار توسعه را با سرعت بیشتری پیش خواهیم برد.

دستیابی به سرعت ۳.۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در پایان ارائه خود، اقدام به تست سرعت شبکه 5G در حضور حضار سالن در آمفی تئاتر برج ستاره ونک کرد و به سرعت ۳.۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه دست یافت. این در حالیست که پیش از شروع رسمی مراسم و در حضور تعدادی از خبرنگاران، سرعت ۳.۸ گیگابیت بر ثانیه نیز ثبت شد.

لازم به ذکر است، پیش از این ۴ اسفندماه سال جاری دو سایت 5G همراه اول در دو نقطه از مشهد مقدس به صورت Outdoor رونمایی و در مدار سرویس دهی قرار گرفت.

مشترکان همراه اول که دارای گوشی 5G هستند، می‌توانند در نقاط تحت پوشش از جدیدترین و سریع‌ترین اینترنت جهان بهره‌مند شوند؛ همچنین برای سایر مشترکان که گوشی 5G ندارند از طریق مودم و سرویس وای فای امکان استفاده از این فناوری وجود دارد.

همراه اول ورود به فناوری 5G در ایران را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم‌های فنی اپراتور و شرکت‌های داخلی فرایند بومی کردن این فناوری را پیش برده است.

بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در روز‌های آینده نقاط بیشتری در کشور را تحت پوشش فناوری نسل پنجم تلفن همراه قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
قنبر
۱۳:۱۹ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
باور بفرمایید همشون 2g هستند فقط آیکونش رو عوض میکنند. با 4.5g یک دقیقه در وسط تهران طول میکشه گوگل رو باز کنه
Iran (Islamic Republic of)
هادی کریمی
۰۷:۰۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
شما زحمت بکش سرعت 3gو4gدرست کن بقیش پیشکشت
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۵:۳۸ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
همراه اول.. بیاد روستاها اینترنت حداقل3gکنه بعد 5gافتتحاح
کنه روستای ما یکسال اینترنتadslوصل شده هنوز اونم ک نمیشه همیشه تو خونه بود از مودم استفاده کرده
اینم آدرس روستا خراسان رضوی بردسکن روستای بیجورد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۷ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
اپراتورا برن بسته های نامحدود اینترنتو برگردونن که چندین هزار نفر ازش استفاده میکنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۶ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
یا ابلفضل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
یک نگاه به قیمت گوشی و مودم 5 جی بندازید می فهمید این فناوری مختص 5 درصد جامعه است !!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
بجای 5جی انتن دهی همراه اول رو درست وتقویت کنید.
یک شهر آباد به از صد شهر خراب است
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر