بیش از ۱۲۵ درصد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در آذربایجان غربی جذب شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از جذب بیش از ۱۲۵ درصد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه،  اکبر کرامتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : کل تسهیلات اختصاصی به استان برای بخش مکانیزاسیون یکهزار و ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که امسال صد درصد متقاضیان واجد شرایط به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۱۲۵ درصد تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در استان در حدود ۱۲۹۵ میلیارد ریال از ابتدای سال جاری تاکنون جذب شده است.

کرامتی با بیان اینکه استفاده از ماشین‌آلات و ادوات مختلف کشاورزی یکی از راهکار‌هایی است که می‌توان بهره وری و عملکرد در واحد سطح را ارتقا دهد، بیان کرد: با تسهیلات اعطایی، متقاضیان اقدام به خرید ۷۰۰ دستگاه تراکتور، ۱۷ دستگاه کمباین، ۸۷۷ دستگاه ادوات و دنباله بند کشاورزی و ۱۰ دستگاه تجهیزات دام، طیور و آبزیان کرده اند.

کرامتی  با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان درحال حاضر ۱.۷۴ اسب بخار بر هکتار است، ادامه داد: بر این اساس تا پایان سال، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری به ۱.۷۹ اسب بخار بر هکتار می‌رسد که بیش از تحقق برنامه خواهد بود.
کرامتی تاکید کرد: آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از ۴۷ هزار دستگاه تراکتور، جزو استان‌های شاخص در کشور بوده و از بابت نیروی محرکه در سطح کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

او با اشاره به مشکلات موجود و موانع جذب تسهیلات خط اعتباری ادامه داد: نوسانات شدید قیمتی و مشکلات به وجود آمده مابین متقاضیان و شرکت‌های تولیدی تامین کننده ماشین‌ها و ادوات کشاورزی، طولانی بودن پروسه اعطای تسهیلات بانکی و بالابودن قیمت ماشین‌ها و ادوات کشاورزی در طی سال‌های اخیر با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، طولانی بودن نوبت تحویل برخی از ماشین آلات کشاورزی با درصد بهره پایین تر، سهمیه بندی تراکتور‌های تولیدی شرکت تراکتور سازی ایران، میزان جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است.

لازم به ذکر است که در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفت، به‌طوری که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محور اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال ۹۲ تاکنون به تدریج هشت خط اعتباری به این بخش اختصاص یافته است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر