رئیس دادگستری شهرستان جیرفت:

پیشگیری از جرائم در ارتباط دانشگاه با دادگستری محقق می شود

ستائی مختاری گفت: ارتباط دو سویه دانشگاه‌ها با دادگستری، نقش مهمی در رشد فضای علمی و پیشگیری از جرائم دارد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، اصغر ستائی مختاری، رئیس دادگستری شهرستان جیرفت در نشست اجتماعی با رویکرد فرهنگی و اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در دانشگاه جیرفت گفت: ارتباط دو سویه میان محیط علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها با دادگستری، نقش مهمی در تبادل اطلاعات، رشد فضای علمی و پیشگیری از جرائم خواهد داشت.

او  با بیان اینکه برگزاری جلسات مشترک مسئولان دانشگاه‌ها و دانشجویان با حضور قضات در صورت تداوم، اثرگذاری خواهد داشت، افزود: بدین منظور اساتید و قضات متخصص در صورت درخواست دانشگاه‌ها برای برگزاری جلسات آموزشی، نقد و بررسی به دانشگاه‌ها معرفی خواهند شد.

ستائی مختاری با اشاره به توانمندی دانشجویان و همچنین نقش اساتید و مدیران دانشگاه‌ها در کاهش و پیشگیری از وقوع جرم، تصریح کرد: تشکیل کارگروهی از مسئولان دانشگاه با هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکار‌ها، ارتباطی دو سویه با دستگاه قضا است که نقش مؤثری در افزایش آگاهی دانشجویان از قوانین حقوقی و کیفری خواهد داشت.

او ادامه داد: این کارگروه در مسیر قانون پیشگیری از وقوع جرم و زیر مجموعه شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان خواهد بود.

رییس دادگستری جیرفت بیان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان از تحقیقات، پایان نامه‌های اولویت دار و ایده پرداز  و همچنین نشریات دانشجویی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم حمایت می‌کند.

او گفت: سامانه سجام نیز طرحی از قوه قضائیه است که کارمندان، اساتید و دانشجویان می‌توانند برای ثبت نام و مشارکت در آن نقش داشته باشند.

 مرتضی مختاری، رئیس دانشگاه جیرفت نیز در این جلسه نشست مسئولان دانشگاه جیرفت با رییس دادگستری شهرستان را اتفاق مبارکی خواند که نتیجه آن کاهش یا رفع دغدغه‌ها خواهد شد.

او بستر دانشگاه جیرفت را دارای ظرفیت لازم برای همکاری با شورای اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دانست و بیان کرد: این دانشگاه با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مشاوره و اجرای بخشنامه‌های فرهنگی، سعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی در فضای دانشگاهی را دارد.

مختاری پیشنهاد برگزاری اردو‌های آموزشی و تربیتی دانشجویان برای بازدید دانشجویان از زندان را داد و تصریح کرد: این بازدید می‌تواند سالانه باشد و دانشجویان با مشاهده زندانیان متوجه خواهند شد که گاهی یک لحظه اشتباه به اندازه تباهی یک عمر تمام می‌شود.

او با بیان اینکه حضور دانشجویان در فضای زندان باعث تغییر نگاه آن‌ها نسبت به جرم و دلایل ورود به زندان می‌شود، افزود: همچنین بازدید از زندان باعث افزایش هوشیاری دانشجویان نسبت به اعمالشان می‌شود . 

در پایان این نشست معاونین دانشگاه جیرفت نیز نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند و مقرر شد که در قالب طرح پژوهشی، آسیب‌های اجتمایی شهرستان مورد بررسی میدانی قرار گیرد.

 انتهای پیام/ م 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر