۱۰ هزار سکونتگاه غیر رسمی در حاشیه مشهد فاقد گاز شهری هستند

مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی گفت: درحال حاضر ۱۰ هزار واحد مسکونی و باغ‌ویلا هم به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز گاز ندارند.

حسن افتخاری مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی گفت: در حاشیه شهر برای هر واحد مسکونی که مجوز ساخت داده شده علمک گاز نصب شده، اما مشکل ما در این مناطق ساخت و ساز‌های غیرقانونی است که مجوز قانونی ندارند و این شرکت قادر نیست به این مشترکان خدمات‌رسانی کند.

او افزود: در سامانه شرکت گاز آمار جداگانه‌ای برای نصب علمک‌ها در مناطق مختلف نداریم، اما در آمار کلی ۱۰۰ درصد سکونتگاه‌های رسمی در حاشیه شهر مشهد دارای انشعاب گاز شهری هستند و حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی و باغ‌ویلا هم به دلیل ساخت و ساز‌های غیرمجاز گاز ندارند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی ادامه داد: یکی از دلایلی که قانون برای حاشیه شهر محدودیت گذاشته، کاهش حاشیه‌نشینی و مهاجرت‌پذیری است. اگر در این مناطق امکانات باشد توسعه حاشیه شهر به سرعت انجام می‌شود. این امر در حالت عادی ممکن است ایرادی نداشته باشد، اما در واقع اراضی حاشیه شهر جزو اراضی ملی و طبیعی بوده و یا کاربرد زراعی دارد از این رو تغییر کاربری و تصرف خلاف قانون است.

افتخاری بیان کرد: علاوه بر ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حاشیه شهر، تعدادی افراد سودجو وجود دارند که با زمین خواری اراضی کشاورزی را قطعه قطعه کرده و به عنوان مسکونی فروخته‌اند همین امر باعث شده برخی افراد برای سکونت به حاشیه شهر پناه ببرند، اما از خدماتی مانند انشعابات گاز، برق و آب محروم هستند. شرکت گاز از لحاظ قانونی اجازه ندارد در این مناطق خدمات ارائه کند.

او با اعلام اینکه ۳۰۰ مورد انشعاب غیرمجاز گاز در مشهد وجود دارد، تصریح کرد: عمده این انشعابات غیرمجاز در مناطق حاشیه شهر است که در حال بررسی و پیگیری است و برابر قانون با متخلفان برخورد خواهد شد. همچنین تعداد زیادی از افرادی که در سکونتگاه‌های غیرمجاز حاشیه شهر سکونت دارند به صورت موقت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار