استفاده از نظام پیشنهاد‌ها برای رفع مشکلات تغییرات اقلیمی دنیا

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: براساس اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور استفاده از نظام پیشنهاد‌ها را برای رفع مشکلات تغییرات اقلیمی دنیا خواستار شد و گفت: تغییرات اقلیمی آثار مخرب و منفی را در منابع زیستی ایران و جهان برجا گذاشته است و امروزه از موضوعات مهم دنیا محسوب می‌شود.

انجم شعاع، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در جلسه شورای سیاستگذاری «هفدهمین همایش ملی و یازدهمین جشنواره نظام پیشنهادها» در محل سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان این‌که در ۳۰ تا ۴۰ سال اخیر کره زمین ۱.۵ درجه سانتیگراد گرمتر شده است، در ادامه اظهار کرد: بر این اساس میزان بارندگی‌ها هم کاهش یافته و عمده پدیده‌ها، پدیده حدی است به‌عنوان مثال اگر در گذشته ۲۷۰ میلی‌متر بارندگی در طول ۴ فصل سال داشتیم امروزه به یک‌باره در یک روز به میزان یک‌ماه بارندگی داریم.

وجود بیش از ۴۰ نوع پدیده حدی ناشی از تغییرات اقلیمی در کشور
وی با بیان این‌که این پدیده جدی، ناشی از تغییرات اقلیمی باعث بروز سیل و خسارت در کشور شده است، گفت: هم‌اکنون بیش از ۴۰ نوع از این پدیده‌ها از قبیل خشکسالی، سیل، موج گرما و سرما، زلزله در ایران رخ می‌دهد، از این‌رو حساسیت و پیچیدگی کار در محیط زیست بیشتر است.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از وجود بیش از ۱۰۲۴ سازمان مردم نهاد در حوزه محیط زیست خبر داد و بیان کرد: کمتر سازمانی تا این حد سازمان مردم نهاد با آن‌ها مشارکت و همکاری دارند که برخی نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست ایفا می‌کنند.

انجم شعاع در خصوص حجم و گستردگی کار در این سازمان گفت: بیش از ۱۵۰ رودخانه بزرگ، کوچک و متوسط با بیش از ۱۴۰ هزار کیلومتر طول در کشور وجود دارد که جزو شریان‌های حیاتی ایران است که حفاظت از آن بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی با بیان این‌که براساس قوانین بالادستی کشور از جمله اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است، در ادامه تصریح کرد: بنابراین همه نسبت به محیط زیست تکالیف و وظایفی دارند که باید به خوبی انجام تا جامعه و مردم سالم باشد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تأکید بر ضرورت حمایت بیشتر از سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: چیزی حدود ۱۹ میلیون هکتار وسعت مناطق ارزشمند چهارگانه کشور است که ذخایر ژنتیک گیاهی غنی دارد برخی گونه‌های گیاهی نایاب یا کمیاب در دنیا در ایران وجود دارد که این گونه‌ها را باید حفاظت، احیاء و توسعه داد.

انجم شعاع با بیان این‌که تنوع آب و هوایی در کشور کم‌نظیر و حتی مناطقی وجود دارد که گونه‌های سردسیری و گرمسیری نظیر مرکبات و خرما در کنار گردو رویش پیدا می‌کنند، که شاید در دنیا ۴ تا ۵ نمونه این‌چنینی داشته باشیم در ادامه افزود: تنوع بیش از ۷۰۰۰ گونه گیاهی و ۱۱ هزار گونه جانوری آبزی در کشور داریم که حفاظت از آن‌ها نقش مهمی در سلامت جامعه دارد که سازمان حفاظت محیط زیست این مهم را برعهده دارد.

وجود بیش از ۱۵۰ هزار واحد صنعتی آلاینده در کشور

وی ادامه داد: در حوزه منابع زیستی نظیر آب، خاک و هوا هم‌اکنون بیش از ۱۵۰ هزار واحد صنعتی و خدماتی در کشور فعال هستند که یا جزو آلاینده‌ها محسوب می‌شوند یا عناصری به هوا وارد می‌کند یا موجب آلودگی خاک از طریق پسماند و فاضلاب‌ها می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان این‌که سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان حاکمیتی، اجتماعی، مردمی، حیاتی و در عین حال بین‌المللی است، گفت: ما در ۱۴ کنوانسیون بین‌المللی عضو هستیم.

انجم شعاع با اعتقاد به این‌که نظام پیشنهاد‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست به کارکنان و پرسنل سازمان محدود نمی‌شود و آحاد جامعه را شامل می‌شود، افزود: زیست سالم و دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی حق همه مردم است که در این‌باره نظام پیشنهاد‌ها می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

وی با تأکید بر ضرورت استفاده از نقطه‌نظرات افراد صاحب‌نظر گفت: قطعاً در این حوزه نظام پیشنهاد‌ها بررسی و پذیرش پیشنهادات بسیار کاربرد دارد و به کمک این نظام و همفکری می‌توان از ایده مناسب برای انجام وظایف در حفاظت محیط زیست موثرتر استفاده کرد.

تلاش برای ارتقاء جایگاه محیط زیست در لایحه بودجه ۱۴۰۲

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به نیاز‌های متعدد سازمان محیط زیست در ادامه بر تلاش‌های فراوان برای ارتقاء جایگاه محیط‌زیست در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تأکید کرد و افزود: از معضلات اساسی امروز بهره‌گیری از سامانه‌های به روز و هوشمندسازی است.

انجم شعاع با بیان این‌که امروز نمی‌توان با روش‌های سنتی قدیمی وظایف سنگین را انجام داد، گفت: امروز سازمان محیط زیست نیازمند سامانه‌های به روز موثر و هوشمند در حفاظت از عرصه‌های طبیعی و پایش صنایع آلاینده و خدمات است سازمان باید اتاق فکر مانیتورینگ متشکل از کارشناسان زبده و خبره داشته باشد تا بتواند به‌صورت ۳ شیفت هم منابع طبیعی و هم صنایع آلاینده را پایش کند.

وی با اشاره به وجود بیش از ۲۵۰ ایستگاه پایش هوا در کشور، تصریح کرد: هم‌اکنون دانش و علم می‌تواند در مشکلات سازمان محیط زیست کشور بسیار کارگشا باشد.

مدیریت مشارکتی شیوه موثر مدیریت در دنیا

در ادامه این جلسه مسعود کمبرانی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که این جلسه شورای سیاستگذاری هفدهمین همایش ملی نظام پیشنهاد‌ها است گفت: این حاکی از اهمیت وجود نظام انتقادات و پیشنهادات است و این‌که هنوز جا دارد در این‌باره کار شود.
وی مدیریت مشارکتی را شیوه موثر مدیریت در دنیا برشمرد و افزود: نه تنها بحث استقرار نظام پیشنهاد‌ها باعث ترقی رضایت مشتری و پرسنل می‌شود بلکه مدیران ارشدی که زمان سرکشی به زیرمجموعه‌های خود را ندارند می‌توانند از نظرات و پیشنهادات کارکنان خود مطلع شوند.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اعتقاد به این‌که نگاه به نظام پیشنهاد و انتقاد و اجرای آن سبب ترقی مجموعه می‌شود، در ادامه صریح کرد: پس از استقرار نظام پیشنهاد‌ها در سازمان‌ها بحث آموزش پرسنل برای پیشنهاد دادن مطرح است.

کمبرانی در ادامه اظهار امیدواری کرد که برگزاری این همایش بتواند در جهت بهبود تأثیر نظام پیشنهاد‌ها در سازمان‌ها و آموزش پرسنل برای ارائه پیشنهادات جدیدتر و آموزش مدیران برای عمل به پیشنهادات موثر باشد.

سید عزیز آشنا، معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران هم گفت: چون ما همواره با منابع انسانی سر و کار داریم از این‌رو آموزش و توسعه دو بال گسست‌ناپذیرند و همیشه با یکدیگر در ارتباط هستند.

وی ادامه داد: ما که با منابع سازمان‌ها در ارتباط هستیم همواره اشکال و پرسش‌شان نسبت به سازمان مربوطه این است که نظرات ما در سازمان فایده‌ای ندارد و جدی گرفته نمی‌شود.

راه‌اندازی مرکز ارزیابی و توسعه منابع انسانی در معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: توسعه منابع انسانی در سازمان بها دادن به پیشنهادات و انتقادات کارکنان و به کار بستن آن در سازمان توسط مدیران با هدف مشارکت همه اعضاء است.
مهندس آشنا با بیان این‌که در معاونت آموزشی جهاد تهران حوزه‌ای تحت‌عنوان مرکز ارزیابی و توسعه منابع انسانی در ارتباط با منابع انسانی راه‌اندازی شده است، گفت: در این مرکز از تست‌های روانسنجی، تشکیل پرونده نرم شخصیت کارکنان (چون گاهی عدم پذیرش کارکنان از طرف مدیران به علت نداشتن شناخت نسبت به آن پرسنل است) وجود دارد ما همیشه پرونده سخت کارکنان را شامل ویژگی‌هایی نظیر سن، قد، وزن و. را داریم، اما این اطلاعات که این فرد برای انجام کدام کار مناسب هستند و در اولویت‌بندی مشاغل کدام شغل برای وی مناسب است را نداریم.

وی با بیان این‌که کانون‌های ارزیابی سازمان‌ها عمدتاً معطوف به مدیران است گفت: اما ما همه را نرم‌افزاری کردیم و در دل آن قرار دادیم توسعه را هم در آن گذاشتیم که در توسعه چه مسیر‌هایی را می‌خواهند طی کنند؟ حتی می‌توانند ورک آی‌دی بگیرند که برای فلان شغل این فرد چقدر مناسب است؟ یا گواهی توانایی انجام کار برای شغلی خاص را اخذ کنند.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که مشارکت کارکنان در بحث سازمانی موضوع بسیار مهمی است، افزود: برخی سازمان‌ها نظیر سازمان محیط زیست و شهرداری بجز کارکنان، مردم هم جزو مخاطبان آن‌ها هستند پیشنهادات مردم می‌تواند به آن‌ها کمک کند پس باید سازوکار‌هایی که این پیشنهادات را بگیرند برای آن‌ها فراهم شود.

آشنا ادامه داد: ما در حوزه ارزیابی و توسعه منابع انسانی در خدمت همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها هستیم آن‌ها می‌توانند از نزدیک شاهد خدماتی که ارائه می‌شود باشند تا بتوانند قدمی برای رشد و توسعه سازمانی بردارند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر