براندازی با طعم آکادمیک؛ تجزیه‌طلب‌ها با شعار دموکراسی در شبکه گذار!

دانشگاه استنفورد میزبان نشستی است که با شعار‌های دموکراتیک، سودای براندازی یک دولت رسمی را در سر می‌پروراند.

برنامه مطالعات ایران «حمید و کریستینا مقدم» در دانشگاه استنفورد به عنوان بستری بین رشته‌ای و چند رشته‌ای برای مطالعه تاریخ، فرهنگ، سیاست، جامعه و اقتصاد ایران مدرن در وبگاهاین دانشگاه معرفی شده است. در ادامه توضیحات آمده که برنامه «حمید و کریستینا مقدم» به عنوان یک انجمن برای محققان، کارشناسان، متخصصان، و هنرمندان از استنفورد و خارج از استنفورد برای آموزش، همکاری و مطالعه در مورد ایران عمل می‌کند.


بیشتربخوانید


حمید و کریستینا مقدم در سال ۲۰۰۴ «برنامه مطالعات ایران» را تشکیل دادند و دو سال بعد، آن را به این دانشگاه اعطا کردند. این برنامه بخشی از واحد مطالعات جهانی دانشکده علوم انسانی است.

 بر اساس اطلاعات وبگاه [۲] این دانشگاه، حامیان مالی این برنامه افراد زیر هستند:

حمید مقدم-کریستینا مقدم

بیتا دریاباری

حسن و مهوش میلانی

گفته می‌شود شیدان و مهران تسلیمی، فرزندان عبدالحسین تسلیمی بهایی از حامیان مالی این برنامه هستند.

حمید مقدم

حمید مقدم عضو هیات امنای دانشگاه استنفورد است. مقدم با مشارکت AMB شرکت توسعه املاک پرولاجیس[3] را توسعه داد که بزرگترین شرکت لجستیک املاک و مستغلات در ایالات متحده محسوب می‌شود. این کمپانی در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۴۶ میلیارد دلار دارایی داشت. مقدم ۱۱۰ میلیون دلار[4] از ارزش این شرکت را در مالکیت خود دارد.

حمید مقدم

حمید مقدم از مرتبطین با مراد طاهباز از جاسوس‌های محیط زیستی 

طاهباز و مقدم

بیتا دریاباری

بیتا دریاباری بنیانگذار مرکز برابری پارس (Pars Equality Center) و جایزه بیتا و حامی مالی برنامه‌های ایران‌شناسی دانشگاه استنفورد و دانشگاه کمبریج است. در سال ۲۰۰۸ بیتا دریاباری حامی مالی استخدام استاد تمام‌وقت ادبیات فارسی در دانشگاه استنفورد شد و بودجه مالی[5] مرکز پژوهش ایران‌شناسی برای کنفرانس‌ها، تدریس زبان فارسی برای تمام مراحل تخصصی و همچنین اعطای جوایز سالانه «بیتا» به نویسندگان فارسی‌زبان را تامین کرد. دریاباری یکی از حامیان نایاک (شورای ملی ایرانیان آمریکا) است. او پیش‌تر همسر امید کردستانی رئیس اجرایی هیئت مدیره توییتر بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ بود. امید کردستانی قبل از آن مدیر ارشد کسب و کار و نایب رئیس ارشد ( CBU) در گوگل و نیز در وودافون مدیر غیر اجرایی بوده است. همسر فعلی وی شاهکار بینش‌پژوه است. او شاعر، ترانه‌سرا، خواننده ایرانی است.

دریاباری و بینش پژوه
دریاباری در کنار همسرش بینش پژوه

بیش پژوه و فرح

بینش پژوه و رضاپهلوی

حسن میلانی

حسن میلانی مهندس طراح سابق شرکت فورد بود. او قبل از انقلاب در کالج فنی نارمک تدریس می‌کرد و همزمان با انقلاب از ایران خارج شد. در برخی منابع از او و همسرش به عنوان یک بهایی نام برده شده است.

حسن و مهوش میلانی

حسن و مهوش میلانی

عباس میلانی

مدیریت «برنامه مطالعات ایران» به دست عباس میلانی است. عباس میلانی محقق و مدیر پروژه دموکراسی ایران در موسسه هوور است. تخصص او روابط آمریکا و ایران و فرهنگ، سیاست و امنیت ایران است. نهاد هوور اندیشکده سیاستگذاری عمومی آمریکایی و نهادی تحقیقاتی واقع در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا است. او از مدافعین بهاییت است.

ایران ۲۰۴۰؛ پروژه‌ای برای تزریق ناامیدی

برنامه مطالعات ایران در سال ۲۰۱۶ پروژه «ایران ۲۰۴۰» را شروع کرد. پروژه‌ای که در حوزه‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی، انرژی و... ایران را مورد بررسی قرار داده و برای آنها از دانشمندان ایرانی استفاده کرده است. استنفورد برای زیرسوال بردن پیشرفت‌های علمی کشور، در گزارش‌هایی که درباره موضوعات مختلف منتشر کرده است زیرساخت‌های ایران را مورد بررسی قرار داده و نکته قابل‌تامل اینکه هرچند با ابزار علمی و دانشگاهی سراغ این زیرساخت‌ها رفته، اما هیچ اشاره‌ای به حوزه‌هایی که ایران توانسته بعد از انقلاب اسلامی در آنها به اوج برسد مانند فناوری نانو، بیو پزشکی  وهسته‌ای و... نداشته و با توجیه این مساله که بعد اصلی پژوهش روی اقتصاد است، از آنها چشم‌پوشی کرده است.

وبسایت «مطالعات ایران»

در بخش مقالات وبسایت «مطالعات ایران» دانشگاه استنفورد بخشی از پروژه «ایران ۲۰۴۰» به پیشرفت‌های علمی ایران در سال‌های اخیر و خروجی‌های کمی و کیفی آن اشاره شده اما این گزارش بعد از  این  داده‌ها نسبت به بخش‌های کیفی مقالات ایجاد ابهام می‌کند:«درحالی است که گزارش‌ها حاکی از آن است که کیفیت مقالات در مقایسه با رشد چشمگیری که از نظر تعداد طی این سال‌ها داشته، جز در پزشکی و سلامت تغییر محسوسی نکرده است. به‌طور کلی، رتبه‌بندی جهانی ایران براساس تعداد کل مقالات منتشرشده تعیین می‌شود.»

این جریان‌سازى‌هاى علمى علیه کشور بیشتر در راستاى ترویج یأس و ناامیدى و شکستن روحیه علمى دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان جوان کشور در نظر گرفته‌شده است. در حقیقت دشمن به‌وسیله این پروژه مى‌خواهد اعلام کند دستاوردهاى عظیم و افتخارآمیز مردم و دانشگاه‌هاى ما وجود ندارد و هم‌چنین با این اقدام، یأس و ناامیدى را رواج دهد.

رهبر انقلاب اهداف پروژه این دانشگاه را کوچک کردن، سبک کردن و بی‌ارزش کردن حرکت عظیم کشور دانستند و پیشرفت‌های علمی کشور و کارهای مهم دانشگاهی کشور را زیر سوال می‌برند.

شبکه گذار

«برنامه مطالعات ایران» با همکاری «شبکه گذار» در روزهای ۲۵ و ۲۶ مارس کنفرانسی دو روزه با شرکت ده‌ها چهره فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا برگزار می‌کند.

شبکه گذار

گروهی متشکل از ده‌ها چهره دانشگاهی، حقوقدان و فعالان مدنی یک شبکه تخصصی-مدنی با عنوان «شبکه گذار» را راه‌اندازی کردند. در بیانیه اعلام موجودیت این شبکه آمده که این متخصصان و فعالان با گرایش‌های سیاسی و باورهای اجتماعی گوناگون از داخل و خارج ایران گرد هم آمده‌اند تا به بررسی راهکارهای مشترک علمی- عملی برای گذار از نظام سیاسی کنونی ایران به یک نظام مردم‌سالار و فراگیر بپردازند.

هدف اصلی از این نشست و تشکیل این گروه، «عبور از جمهوری اسلامی» عنوان شده است.

در وبگاه «شبکه گذار» به عنوان هدف از اقدامات این شبکه آمده است: حکومت باید از مردم و برای مردم باشد. اگر قرار است به یک دموکراسی سکولار و برآمده از جنبش زن زندگی آزادی برسیم، باید بتوانیم تصویری از آینده‌ مشترک‌مان خلق کنیم، و همچنین فرایندی سنجیده برای گذار به آن آینده. چنین تصویر و چنین مسیری می‌توانداکثریت جامعه ایران را به حرکت در بیاورد تا در قالب کنشی هماهنگ رویای یک ایران آزاد و دموکراتیک را محقق کنند.

سخنرانان نشست عبور از جمهوری اسلامی:

مسیح علینژاد-نازنین بنیادی-نادره شاملو-رویا برومند-شیرین عبادی- حامد اسماعیلیون- فاطمه حقیقت‌جو-عباس میلانی- کریم سجادپور-هما سرشار-فیروز نادری

عبدالله مهتدی: او سرکرده گروهک تروریستی و تجزیه‌طلب کومله است. به دستور او در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۸۹، دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ عبدالله در رژه نیرو‌های مسلح در مهاباد، بمبی را در میان جمعیتی که برای دیدن مراسم رژه نیرو‌های مسلح در مرکز شهر جمع شده بودند، منفجر کردند. در جریان این انفجار تروریستی، ۱۲ نفر از کودکان و زنان به شهادت رسیدند و ۴۰ نفر از مردم بی‌گناه زخمی شدند. مهتدی از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۹ دبیرکل حزب کمونیست و از تئورسین‌های این حزب محسوب می‌شد. مهتدی در ماجرای مرگ مهسا امینی، با شعار «زن، زندگی، آزادی» در توئیتی خواستار آن شد که این بار، اعتصابات عمومی به کردستان محدود نماند و تهران و شهر‌های بزرگ و کوچک تمام ایران را در بربگیرد!

کاوه مدنی: او از بازداشتی‌های پرونده جاسوسان محیط زیستی بود که با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد مأموریت‌های سه گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی، دنبال می‌کرده‌اند. او درحالیکه برایش حکم معاون سازمان محیط زیست، از سوی عیسی کلانتری صادر شده بود، از کشور خارج شد.

کمال آذری: او دکترای خود را در رشته سیاست تطبیقی از دانشگاه فوردهام در نیویورک گرفت. او در دانشگاه برکلی پژوهشگر بود.

مجید زمانی: او از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ مدیر مؤسس و اولین مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کاردان بوده است. در سال ۱۳۹۵ وی شرکت مدیریت سرمایه کیان را تأسیس کرد که هم‌اکنون به یک هلدینگ مالی به نام گروه مالی کیان، با ۲۵ شرکت و صندوق زیرمجموعه و ۳۶۰ همکار و بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت تبدیل شده است. وی همچنین نقش مؤثری در تأسیس و شکل‌گیری هلدینگ سرآوا، و همچنین اولین سرمایه‌گذاری‌های بزرگ استارت‌آپی از جمله د.ک و ک.ب داشته است. او همچنین هم‌بنیانگذار شرکت هماپی بود که در سال ۱۳۹۷ به دیجی کالا فروخته شد. مجید زمانی به مدت سه سال مشاور بانک جهانی بوده است و سابقه کارآموزی در شرکت مالی نفت و گروه سرمایه‌گذاری AIG در شهرهای واشنگتن و نیویورک را داشته است. عضویت در هیأت امنا و هیأت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه شریف جزء سوابق خدمات عمومی وی است.

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
عده ای بهایی کثیف جمع شده اند بر علیه جمهوری اسلامی ایران .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۸ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
شتر در خواب بیند پنبه دانه...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۱ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
بدبختهای بهایی ارزوی فروپاشی ایران را بگور خواهید برد وبدرک واصل خواهید شد البته با اربابان وکفتارهای غربی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۴ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
فسیل های داخل سطل زباله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۹ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
براندازهای احمق. بیحجابهای ابله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۴ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
سلام ،

بله ،
بهش بگو پیمان اشراقی بود که دانشگاه سفارش داد
و.....
بهش بگو پیمان اشراقی بود که به تو یاد داد بتوانی
صاحب یک تیم فوتبال آمریکایی بشوی
و......
بهش بگو پیمان اشراقی بود که برای رقابت با
آرنولد شوارتزنگر فرماندار یک ایالت در شرق آمریکا شد
و بهش بگو به خدا اگر لازم شود

یادت می آورم که من یک نانیلیون دلار ثروت خالص
در ایالات متحده آمریکا دارم ،

پیمان اشراقی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۲ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
تو که اینقد استادی یه مترجم برای خودت بگیر یا زیر دکترا صحبت کن هیچی از حرفات متوجه نشدم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۳ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
نوکرهای جیره خوار...
یعنی ،
هیچ کشوری خائن مثل اینها ها به خود ندیده...!!

وطن فروشان هرزه...
نوبر خائن های عالم بشریت هستید..

کثافت حضور نحس تان ، از سر ایران و ایرانی پاک بشه
ان شاء الله
Germany
ناشناس
۱۴:۴۸ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
این عناصررشوه ای خمار پژمرده افسرده وپیرپاتال اپوزیسیونی چیزی جز اهرم همیشگی فشار بر ایران نبوده و نیست.
دمکراسی پوچ ادعایی امریکا و غرب محصول گندیده ای است که تنها به مشام خود و مدافعان کودن شان خوش است و بس.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۶ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
کارگران و عمله های یانکی های بوگندو...
اصلأ میدونید عزت یعنی چی؟!
اصلأ میدونیدتاریخ یعنی چی؟!
اصلأ میدونیدجغرافیایعنی چی؟!
اصلأ تاریخ و جغرافیای ایران را میدانید؟!؟!؟!!!
وطن تان را به چه قیمتی فروختید؟!
وطن فروشان برده ی غربی ها و حتی، متأسفانه،، اعراب!!!!!
بی ریشه های مفت خور...
مرگ و ننگ تان باد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۹ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
آقای اشراقی اگه با همین نظرت به روانپزشک مراجعه کنی حداقل 2 ماه دستور بستری بهت میده!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۳ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
سلام هرچی میخوان سرمایه گذاری کنن احزاب تشکیل بدن والله خیر الماکرین
۴۰ساله دارن از ای غلطا میکنن اگه خدا میخواست جواب میداد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۵ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
دانشگاه استنفورد دیوانه خانه است، چون کسی را که به کشورش خیانت می کند را بعنوان عضو هیات امنای دانشگاه بکار می گیرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۵ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
انشاالله نابود بشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۵ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
چه طرح هایی از این میدان آزادی در میارن این براندازهای متوهم