۳۰ گنجینه گمشده جهان که هنوز هیچ ردی از آنها نیست!

گنج های گمشده تاریخ همواره از اسرار بزرگ و البته جذاب برای بشر بوده‌اند.

از زمان‌های دور تاکنون، گنجینه‌های فوق‌العاده‌ای از فرهنگ‌های مختلف به سرقت رفته و یا گم شده‌اند. ناپدید شدن این اشیای قیمتی و با به سرقت رفتن آنان اغلب در زمان جنگ و یا وقوع فجایع رخ داده است. در برخی مواقع، محافظت از این گنجینه‌ها به شکل کمرنگ‌تری صورت می‌گیرد و به همین سبب، نیروهای نظامی تصمیم می‌گیرند که این گنجینه‌ها را به عنوان غنایم به کشور خود بازگردانند.


بیشتر بخوانید


در چند مورد این گنجینه‌ها پیدا شده‌اند، اما گنج‌های گمشده با ارزشی هم بوده‌اند که خبری از آن‌ها نشده است. در این مطلب ۳۰ گنجینه گمشده جهان را به شما معرفی کنیم. گفته می‌شود که برخی از این گنج‌های گمشده احتمالا تاکنون نابود شده و یا امید به اکتشاف آنان بسیار کمرنگ است.  

تالار کهربا

«تالار کهربا» در قرن هجدهم در کاخ کاترین در نزدیکی سنت پترزبورگ بنا شد. این اتاق با موزاییک‌های طلا، آینه و ۴۵۰ کیلو کهربا تزیین شده بود. گنجینه‌ها و آثار هنری این اتاق در سال ۱۹۴۱ در جنگ جهانی دوم غارت و به آلمان برده شد. از سرنوشت این آثار اطلاعی در دست نیست و احتمالا از بین رفته‌اند.

تابوت منکورع

هرم فرعون «منکورع» کوچک‌ترین هرم از اهرام سه‌گانه جیزه است که حدود ۴۵۰۰ سال پیش بنا شد. هوارد وایس، افسر انگلیسی، در سال ۱۹۳۸ سعی کرد تابوت مزین منکورع را با کشتی تجاری بئاتریس به انگلستان منتقل کند، اما کشتی غرق  شد.

تابوت عهد

«تابوت عهد» صندوقی حاوی لوح‌های «ده فرمان» بود که در معبد سلیمان قرار داشت. این معبد در سال ۵۷۸ قبل از میلاد در حمله سپاه نبوکدنصر دوم، پادشاه بابل، به اورشلیم ویران شد. از سرنوشت تابوت و مکانش اطلاعی در دست نیست.

شمشیر هونجو ماسامونه

«هونجو ماسامونه» شمشیری بود که گورو نیادو، بهترین شمشیرساز تاریخ ژاپن، ساخته است. این شمشیر تا جنگ جهانی دوم در خاندان شوگان توکوگاوا باقی ماند، اما در جریان اشغال ژاپن، به دست آمریکایی‌ها افتاد. احتمال می‌رود سربازهای آمریکایی این شمشیر را همراه سایر سلاح‌های ژاپنی از بین برده یا به آمریکا برده باشند.

کتابخانه گمشده تزارهای مسکو

«کتابخانه تزارهای مسکو» احتمالا دارای مجموعه‌ای بزرگ از متون یونان باستان و متونی به زبان‌های دیگر بود. گفته می‌شود که ایوان مخوف (۱۵۳۰-۱۵۸۴) متون این کتابخانه را مخفی کرد. طی قرن‌های اخیر، تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا این کتابخانه مخفی را پیدا کنند، اما جست‌و‌جوها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

جواهرات سلطنتی ایرلند

جواهرات سلطنتی ایرلند، که در سال ۱۹۰۷ از قلعه دوبلین سرقت شد، یک ستاره مرصعِ نشان سنت پاتریک، یک گل‌سینه الماس و پنج گردنبند را شامل می‌شد. این جواهرات در کتابخانه نگهداری می‌شد و از هویت سارق و سرنوشت جواهرات اطلاعی در دست نیست.

اشعار گمشده سافو

سافو، شاعره یونانی، در قرن هفتم قبل از میلاد زندگی می‌کرد و شکسپیر زمانه‌اش بود. اشعار چندانی از او به جا نمانده است. در سال ۲۰۱۴،  بخش‌هایی از دو شعر او به دست آمد که یکی در مورد برادرانش است و دیگری درباره عشق یک‌طرفه.

اشعار گمشده سافو

گنجینه اسقف مرده

در سال ۱۳۵۷ میلادی، کشتی حامل گنجینه تیبود دوکستیون، اسقف لیسبون که به‌تازگی مرده بود، عازم آوینیون فرانسه بود که هدف حمله دزدان دریایی قرار گرفت و غارت شد.

قضات عادل

تابلوی «قضات عادل» متعلق به قرن پانزدهم و بخشی از تزیینات محراب کلیسای جامع گنت در بلژیک بود. این تابلو در سال ۱۹۳۴ سرقت شد و هرگز پیدا نشد.

الماس فلورنتاین

الماس زرد ۱۳۷ قیراطی فلورنتاین احتمالا از هند آمده و در اواخر قرن پانزدهم از اروپا سر در آورده بود. پس از جنگ جهانی اول، چارلز اول، آخرین امپراتور اتریش‌ـ ‌مجارستان، همراه این الماس به سوییس گریخت و آن را به وکیلی اتریشی سپرد تا همراه سایر جواهرات سلطنتی بفروشد. مشخص نیست پس از آن چه اتفاقی برای این الماس افتاد.

الماس فلورنتاین

نقاشی دیواری گمشده داوینچی

لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۵ یک نقاشی دیواری در تالار شهر فلورانس، پالاتزو وچیو، کشید که نبرد آنگیاری را به تصویر می‌کشید. این نقاشی دیواری در سال ۱۵۶۳، هنگامی که جورجیو واساری، نقاش و معمار، پالاتزو وچیو را مرمت و بازسازی می‌کرد، ناپدید شد.

منوره معبد دوم اورشلیم

در جریان جنگ میان شورشیان یهودی و سپاه روم در سال ۷۰ پس از میلاد، معبد دوم اورشلیم ویران و گنجینه‌هایش از جمله مِنوره عظیم معبد که یک شمعدان شش شاخه بود، به روم منتقل شد. از سرنوشت این منوره اطلاعی در دست نیست.

گنجینه‌های طومار مسی

شاید غیرعادی‌ترین طومار دریای مرده که در غارهای قمران در کرانه باختری کشف شد متنی باشد که روی ورقه‌ای مسی حک شده است و در مورد مخفیگاه گنجینه‌ای عظیم صحبت می‌کند. این طومار مسی در موزه اردن قرار دارد. مکان این گنجینه‌ پنهان هنوز محل گمانه‌زنی پژوهشگران است.

آثار هنری سرقتی از موزه ایزابلا استوارت گاردنر

در ۱۸ مارس ۱۹۹۰، دو سارق که لباس پلیس به تن داشتند ۱۳ اثر هنری به ارزش حدود ۵۰۰ میلیون دلار را از موزه ایزابلا استوارت گاردنر در بوستون دزدیدند. هویت سارقان مشخص نیست و این آثار هنری هرگز پیدا نشدند.

مرد پکنی

در سال ۱۹۲۳، فسیل یک انسان از تیره راست‌قامتان در غاری در نزدیکی پکن کشف شد که بین ۲۰۰ تا ۷۵۰ هزار سال قبل می‌زیست. این فسیل در سال ۱۹۴۱، در جریان حمله ژاپن به چین، ناپدید شد و مکان آن تا امروز نامعلوم است.

منبع کیو

منبع یا سند کیو متنی متعلق به قرن اول پس از میلاد و گفته می‌شود حاوی نقل‌قول‌هایی از عیسی بوده است. تصور بر این است که این متن منبع انجیل‌های متی و لوقا بوده است. هیچ نسخه‌ای از این سند باقی نمانده است.

طلای نازی‌ها

گفته می‌شود در اواخر جنگ جهانی دوم، نیروهای نازی به فرماندهی ارنست کالتنبرونر، گنجینه عظیمی از طلا را در دریاچه تاپلیتز اتریش غرق کردند تا به دست متفقین نیفتد. از آن زمان، جست‌و‌جوهای متعدد بی‌نتیجه بوده و در این دریاچه، طلایی یافت نشده است.

نقاشی گمشده رافائل

رافائل سانزیو، نقاش ایتالیایی، اثری دارد به نام «پرتره مرد جوان». این نقاشی در سپتامبر ۱۹۳۹، در حمله ارتش آلمان به لهستان به سرقت رفت و قرار بود در موزه فورر در لینتس اتریش به معرض نمایش گذاشته شود. اما این موزه هرگز ساخته نشد و از سرنوشت این نقاشی اطلاعی در دست نیست.

صندوق سلطنتی

در سال ۱۸۰۰، ایزابلا چارتوریسکا، شاهدخت لهستان، این به‌اصطلاح «صندوق سلطنتی» را ساخت که حاوی مجموعه‌ای از اشیاء نفیس خاندان‌‌های سلطنتی حاکم بر این کشور بود. این صندوق در سپتامبر ۱۹۳۹، در حمله آلمان به لهستان، به دست نازی‌ها افتاد و محتویاتش هرگز پیدا نشد.

کامیابی درد عشق

گفته می‌شود که ویلیام شکسپیر نمایشنامه‌ای به نام «کامیابی درد عشق» نوشته است، اما هیچ نسخه‌ای از آن موجود نیست. این اثر شاید دنباله کمدی «درد عشق بیهوده» باشد که شکسپیر در دهه ۱۵۹۰ نوشت.

انجیل‌های قرن اول

قدیمی‌ترین نسخه‌های انجیل‌های مسیحی‌ــ مرقس، لوقا، متی و یوحنا‌ــ از قرن دوم میلادی به جا مانده‌اند. اما وجود نسخه‌هایی که در قرن اول پس از میلاد نوشته شده باشند هنوز محل سوال و گمانه‌زنی پژوهشگران است.

نقاب مرد نیمه‌بز میکل آنژ

«نقاب مرد نیمه‌بز» مرمری اثری از میکل آنژ است که سربازان ارتش نازی آلمان در سال ۱۹۴۴ از قلعه کاستلو دی پاپی در توسکانی دزدیدند. از مکان کنونی این مجسمه اطلاعی در دست نیست.

ولادت عیسی اثر کاراواجو

«ولادت عیسی در حضور سنت فرانسیس و سنت لارنس» را کاراواجو، نقاش ایتالیایی، در سال ۱۶۰۹ کشید.  این اثر در سال ۱۹۶۹ از کلیسایی در پالرمو دزدیده شد و هرگز پیدا نشد.

تخم‌مرغ‌های عید پاک رومانف‌ها

در فاصله سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۹۱۶، پیتر کارل فبرژه، جواهرساز روس، مجموعه‌ای از «تخم‌مرغ‌های عید پاک» جواهرنشان برای خاندان سلطنتی روسیه ساخت. در پی انقلاب روسیه و اعدام شمار زیادی از اعضای خاندان رومانف، تعدادی از این تخم‌مرغ‌ها گم شدند.

تخم‌مرغ‌های عید پاک رومانف‌ها

جام ژول ریمه

جام ژول ریمه جایزه‌ای بود که به تیم برنده جام جهانی فوتبال اهدا می‌شد. در سال ۱۹۷۰، پس از سه قهرمانی پیاپی تیم برزیل، این جام برای همیشه به برزیل فرستاده شد. جام ژول ریمه در سال ۱۹۸۳ در ریو دوژانیرو به سرقت رفت و هرگز پیدا نشد.

گنج‌های نمرود

شهر باستانی نمرود، پایتخت آشوریان، در عراق امروزی واقع شده است. در سال ۲۰۱۴، داعش این شهر را تصرف و بخش‌هایی از آن را ویران و غارت کرد. بسیاری از گنجینه‌های نمرود از بین رفتند، برخی آسیب دیدند و شاید هنوز بتوان بعضی از آن‌ها را در بازار سیاه یافت.

دوربین گمشده جورج مالوری

جورج مالوری و اندرو ایرواین، کاوشگران بریتانیایی، در ۸ ژوئن ۱۹۲۴ در نزدیکی قله اورست ناپدید شدند.

جسد مالوری در سال ۱۹۹۹ کشف شد، اما جسد ایرواین که احتمالا دوربین را همراه داشت هرگز به دست نیامد و این سوال بی‌پاسخ ماند که آیا آن‌ها پیش از مرگ قله اورست را فتح کرده بودند یا خیر.

زندگی ژنرال ویلا

«زندگی ژنرال ویلا» فیلمی است که زندگی ژنرال فرانسیسکو پانچو ویلا، انقلابی مکزیکی (۱۸۷۸-۱۹۲۳)، را به تصویر می‌کشد. این فیلم پخش و اکران عمومی شد اما اکنون گم شده است.

اولین فیلم بلند جهان

بسیاری «داستان دارودسته کلی» را که در سال ۱۹۰۶ در استرالیا اکران شد، اولین فیلم بلند جهان می‌دانند. به‌رغم موفقیت چشمگیر، این فیلم هرگز به شکل مناسبی حفظ و نگهداری نشد و تا دهه ۱۹۷۰، فقط تعدادی تبلیغ و عکس از آن باقی ماند.     

اولین فیلم بلند جهان
منبع: سرپوش
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۴ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
پس گنجينه داریوش نزدی که اسکندر مقدونی حمله به ایران کرد و داریوش دستور داد تمام گنجينه کاخ را پنهان کنید تا به دست دشمن نیافت از آن زمان تمام دنیا نتوانست آن گنجينه را پیدا کند خود اسکندر حمله عربها و قاجاریها و گروه متفقین شوروی آمریکا انگلیسی عثمانی ووو که دنبال این گنچ بودند هنوز معلوم نیست که این گنجينه که شامل چندین عدد شتر و اسب خر قاطربارش کردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۳۵ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
در کویر ، یک دالان زیر زمین ، انتها یک سرداب دفن است. کویر مرکزی ایران
Iran (Islamic Republic of)
بینام
۱۲:۱۰ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
تا جاییکه خیلی‌ها هم اطلاع دارند اطراف همدان نهایتا تا شعاع سی کیلومتری مدفون شده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۳ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
دست بنده هست ولی هنوزخریداری وجودنداره همه میگن بذار ردراختیارم خخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۹ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
ای کاش یوسف نوری وزیر آموزش وپرورش رو هم یکی می دزدید دیگه پیدا نمیشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۰ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
چقد می دی .من می دزدمش.خخخ
Iran (Islamic Republic of)
خسرو تورک قشقایی
۱۳:۰۳ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
مقدار زیادی از این گنجینه ها متعلق به ترکان باستانی می باشد که متاسفانه جهان نمیخواهد باور کند که این گنج های مفقود شده از آن ترکان هستند و دنیا نمی‌خواد هنر ترکان در طلا سازی را در طول تاریخ باور کند و این گنج های ترکان را با نام ملت های دیگر تحریف هویت کردند تمام گنج های فراعنه و اروپای شرقی و آفریقا از آن ترکان باستانی می باشند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۱ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
خسته نشدید اینقدر تخیل پردازی کردید؟
Canada
عادل
۲۳:۱۳ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
بابا حیا کنید دیگه بسه کدام ترک باستان،بیچاره زبان کل ایران پهلوی بوده حالا زبان مغول رو میخوای باستانی کنید و بچسبونید به خودتون بماند،بعدشم اگه در مورد آتیلای دزد اگه میگید،که ایرانیها چنان درسی بهشون دادن که فراموش نشدنی ،همونکه اروپا رو غارت کرد و پاپ شخصا بهش التماس کرد تا واتیکان رو غارت نکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۹ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
باشما موافقم.بهش اضافه کنید مجموعه جواهرات ماسازت ها که روسها جدیدا کشف کردن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۹ ۱۶ فروردين ۱۴۰۲
ترکان باستانی ،
Iran (Islamic Republic of)
MOHAMMAD
۲۳:۳۵ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
درسته ترکان باستان مخصوصا گوگ تورک ها جزع بزرگترین گنجینه های دنیا رو داشتند

بعدشم کم خیال پردازی کنید گنجینه داریوش سوم چ گنجی مخفی کردن و غیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۸ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
انگار که اخبار بی تاریخان دنیا برای گزارشگر مهم بوده ....

کشور ما متمدن ترین کشور جهان و مهد و سرای بهترین و ارزشمند ترین گنج های جهان است ...

اگر براتون امکان داره
از آثار کشف شده و هنوز کشف نشده ایران مطلب درج کنید...

مجتبی دبستانی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۸ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
اکثراینها افسانه یا اغراق دروغینه
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۴:۴۳ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
گنج غار کلماکره استان لرستان که درهمین دوره ی معاصر به تاراج رفت وهمه به صورت قاچاق از ایران به تاراج رفت که شامل انواع مجسمه های مفرغی طلا ونقره در صورت ها واشکال حیوانات بود وما فقط در ده ی ۸۰ توانستیم یک مجسمه ی مفرغی کوچک را پس بگیریم و نمی دانیم که فعلا در کدامین موزه های خارجی و یا نزد کدام کلکسیونرهای خارجی است تاکید می کنم گنج کلماکره بسیار انبوه ومتنوع و در جهان جزو بزرگترین گنج های تاریخ بشری بوده است. که متاسفانه در دوره ی معاصر یعنی در دوره ی ما بود.
دومی هم که به نظرم تلخ وناگوار بوداین بود که
در زمان شاه تهماسب صفوی هم که هنوز صفوی ها به اوج قدرت وامنیت وحاکمیت نرسیده بودند
ازبک ها می آیند وتمام خشت های طلای حرم امام رضا را سرقت کرده وبا خود برده اند
الان در گنبد مطهر فقط خشت ها ی آن آبکاری طلا دارند ولی در آن زمان تمام خشت های گنبد طلایی بوده که بزرگ ترین سرقت از بکها از ایران بوده است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۷ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
مجموعه بی‌نظیر جواهرات بقعه شیخ صفی اردبیل که توسط روسها به سرقت رفت جزو بزرگترین مجموعه جواهرات دنیاست رو بهش اضافه کنید.
Germany
ناشناس
۱۷:۴۵ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
گنجینه داریوش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۸ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
زنده باد
Iran (Islamic Republic of)
علاء الدین کی‌کاووس
۲۰:۴۴ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
اینایی که گفتید همشون سیصد چارصد سال قدمت داشتن و اصلا گنج نیستن


گنج اون چیزایی هست که تو ایرانه ، خزاین پاداشهان قدیم، غنایمی که سپاه ایران از روم گرفت ، گنج های خسرو پرویز ، گنج داریوش سوم هخامنشی ، گنجینه به ام گور و گنجینه یزدگرد بعد از سقوط ایرانشهر

گنج نادرشاه که از هند اورد و بسیاری ازین قبیل خزاین که در ایران هستن...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۲ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
گنجهای تخت جمشید که توسط غربی های دزد به غارت رفت.
Iran (Islamic Republic of)
کورش کبیر
۰۳:۳۲ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
گنجینه پاسارگاد که درزمان حکومت رضا شاه توسط ملکه الیزابت به غارت رفت در سه مرحله مورد چپاول قرار گرفت که دستور داده بود هرچه تونستید بیارید هرچه هم نتوانستید بیارید خراب و ویران کنید
Iran (Islamic Republic of)
احمدرضا
۰۷:۵۲ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
پس گنج داریوش سوم ک بزرگترین گنج جهان چی
گنجی تخمین زده بیشتر از ۸ تریلیون دلاره
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۱۴ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
بزرگترینش رو متاسفانه اشاره نکردید
شاید اصلا نمیدونید
خزانه خاص غنایم ۱۹ کشور توی ۱۱ سال امپراطوری
داریوش هخامنشی!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۱ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
گزارشگر برو راجع گنجینه ای که یکی دوسال بپیش از موزه جواهرات ایران سرقت کردنند مقاله بنویس .که هیچ کس راجع بهش زیاد صحبت نکرده .شاید دست خیلی ها رو شود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۱ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
تو اصلا میدونی موزه جواهرات ایران کجاست که از سرقت ازش حرف میزنی؟ جالبه یه سریا هم باور کردن...
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۳:۳۷ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
مثل اینکه اصلا طرف به تاریخ ایران اهمیت نداده دزدی های صورت گرفته توسط همین دوره ایران مهد گنجینه ها بوده طرف از لحاظ اطلاعاتی یا تعطیل بوده یا عامدانه اشاره نکرده نکته دوم بیشر محتمل هستش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۵۰ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
دزدیهای محمد رضا را هم اضافه کنید.
United States of America
بنیامین
۱۵:۱۹ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
به همدان فکر نکنید هیچی نیست ،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۴ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
مهمترین گنجینه ها آثار علمی، فرهنگی و هنری هستند که به عنوان میراث گذشتگان که حاصل هزاران سال تلاش و فکر و کوشش بوده باید حفظ بشن و به آیندگان تحویل داده بشه. بنابراین به نظر من ابتدا آثار علمی، فرهنگ و آداب و رسوم و بعد کارهای هنری از مهمترین گنجینه ها هستند. هر تمدنی هم برخوردار از این آثار بوده مثلاً تمدن هند باستان، روم باستان، مصر باستان، بابل، یمن، ایران، آمریکای جنوبی و شرق آسیا.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۴ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
سلام و ممنون از مطالب جالبتون ولی در مورد خزانه کوروش کبیر چیزی ننوشتین که گفته میشه در کوههای ساوه دفن شده و به نام پیرپیکر مشهوره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۹ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
گنجینه خود ایران چی پس ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۹ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
عمرهای بر باد رفته در طول زمان رو هم اضافه کنید که دیگه برنمی گرده و صاحبان این عمرهای بربادرفته دیگه نمی تونن استعدادهاشون رو بروز دهند.
خواهشاً در مدارس و دانشگاه ها استعدادها کشف شوند و پرورش داده شوند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۹ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
بزرگترین گنجینه ها در ایران است بزرگترین طلا در دریاچه تخت سلیمان تکاب و گنج گمشده همدان و بسیاری از گنجینه ها
Iran (Islamic Republic of)
بابک
۰۱:۵۴ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
گنجینه داریوش سوم که هنگام شکست در نزدیکی همدان پنهان شد ولی چندین بار تجسس شده که آخرین اون زمان شاه فقید انجام شد که ثمری نداشت.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۳۵ ۱۴ فروردين ۱۴۰۲
رضا شاه مهتر بود نعشه تریاک بود قلدر بود دست نشانده بود خام بود زمین خوار بود و ... شاه فقید کیلویی چند
Iran (Islamic Republic of)
nima
۰۸:۲۳ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
درود بر ایران درود به هموطنان عزیزم.
گنجینه ایران که متعلق به هخامنش بود که به دست رضا شاه خاندان پهلوی مستعمره انگلیس روس شد پس چی عزیز من
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۱ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
چرا از دزدی ها و سرقت زیرخاکی های کشور به دست خارجی ها در زمان پهلوی رو نگفتی؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۵ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
گنج قارون...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۷ ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
گنج کوروش بزرک که اصلا پیدا نشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۲ ۱۳ فروردين ۱۴۰۲
فروغی میگه رضاخان وقتی از سلطنت برکنار شد نصف زمین های ایران رو مال خودش کرده بود.این بزرگترین دزدیه که من شنیدم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۱ ۱۵ فروردين ۱۴۰۲
عالی بود دمتون گرم بخاطر این مطلب. اما چندتا گنجینه هم بود که ازش نگفتین. مثلا گنجینه کورش . وگنجینه مردم امریکای جنوبی که توسط کشتی اسپانیایی حمل میشد و هم گنجینه و کشتی ناپدید شدن.یا شهر گمشده الدورادو.عصای سلطنتی پادشاه فرانسه.که یکی از پادشاهای دوران قدیم فرانسه بوده.و معدن گمشده.که یه نوشته رمزداره که جای گنج بزرگی از طلا و رو در امریکا نشون میده. و همچنین. مهر سلطنتی امپراطوری قدیم چین. و همینطور. جعبه تسلا یا همون پاندورا.
Iran (Islamic Republic of)
امیدوار
۱۸:۳۳ ۱۵ فروردين ۱۴۰۲
منم مجسمه پیداکردم ازطلا،قدمتش بهعهدحضرت صالح پیامبربود
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۳:۲۰ ۱۶ فروردين ۱۴۰۲
انگلیس حیله گر و مکار ودزد بی خیال گنجینه های ایران نمیشه
آخرین اخبار