نقشه ترور ملکه الیزابت دوم در آمریکا فاش شد

یک پرونده اف‌بی‌آی مربوط به سفر ملکه الیزابت دوم به آمریکا، نقشه احتمالی برای ترور او را فاش کرده است.

این سند که در خزانه آنلاین اف‌بی‌آی موجود است، اطلاعاتی را که به نظر می‌رسد در مورد تهدید به مرگ ملکه در کالیفرنیا در ۴۰ سال پیش به مأموران فدرال ارائه شده است، نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری گاردین، ملکه الیزابت و همسرش «دوک ادینبورگ» در فوریه و مارس ۱۹۸۳ یک بازدید رسمی از سواحل غربی آمریکا داشتند.

در این پرونده آمده است که یک تماس تلفنی توسط «مردی که مدعی بود دخترش در ایرلند شمالی با گلوله پلاستیکی کشته شده» انجام شده است.

این مرد علاوه بر این، ادعا کرد که قصد دارد به ملکه الیزابت آسیب برساند و این کار را یا با انداختن شیء از پل گلدن گیت به سمت قایق تفریحی سلطنتی انگلیس در زمانی که زیر آن در حال قایقرانی است انجام می‌دهد، یا اینکه وقتی او از پارک ملی یوسمیتی بازدید می‌کند، قصد کشتن ملکه الیزابت را خواهد داشت. 

این پرونده به باشگاهی اشاره دارد که «به پاتوق جمهوری‌خواه شهرت دارد که هواداران ارتش جمهوری‌خواه موقت ایرلند در آن رفت و آمد می‌کنند».

سند دیگری، در میان بیش از ۱۰۰ صفحه اسناد منتشر شده به دست پلیس فدرال آمریکا (FBI)، این بار مربوط به سفر دولتی ملکه به آمریکا در سال ۱۹۹۱ را، نشان می‌دهد که گروه‌های ایرلندی قصد داشتند به حضور پادشاه در یک بازی بیسبال و همچنین یک سفیدپوست اعتراض کنند. این اطلاعات از یک مقاله ایرلندی فیلادلفیا با عنوان نسخه ایرلندی بدست آمد.

در این پرونده آمده است: «احساسات ضدانگلیسی در نتیجه بی‌عدالتی‌هایی که سیستم قضایی فاسد انگلیس بر برخی مقامات بیرمنگام رواج یافته و قتل‌های وحشیانه اخیر ملی‌گرایان غیرمسلح ایرلندی در ۶ منطقه این کشور، رو به افزایش گذاشته است.»

اگرچه این مقاله حاوی هیچ تهدیدی علیه رئیس‌جمهور یا ملکه نبود، اما این اظهارات می‌تواند تحریک‌آمیز تلقی شود. در این مقاله آمده بود که یک گروه ایرلندی یک بلوک بزرگ از بلیت‌های جایگاه را رزرو کرده بود.

در یک پرونده جداگانه در میان اسناد به تاریخ ۱۹۸۹ آمده است که در حالی که اف‌بی‌آی از هرگونه تهدید خاصی علیه ملکه بی‌اطلاع بوده است، «امکان تهدید علیه سلطنت انگلیس از سوی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند همیشه وجود دارد.»

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار