لهستان: دیگر به اوکراین تسلیحات نمی‌فرستیم

درپی تیره شدن روابط میان ورشو و کی یف، لهستان اعلام کرد دیگر به این کشور تسلیحات جدید ارسال نخواهد کرد.

لهستان گرچه به واسطه روابط تیره اش با روسیه یکی از حامیان اصلی اوکراین در جنگ بوده و مسئول اصلی هماهنگی برای رسیدن کمک‌های خارجی به کی یف محسوب می‌شود، اما روابط دو کشور طی روز‌های اخیر دچار تنش جدی شده است. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مقامات لهستانی امروز (جمعه) اعلام کرد ورشو تنها تعهدات پیشینی را که برای ارسال تسلیحات به کی یف برعهده گرفته بود اجرایی خواهد کرد و خبری از ارسال بسته کمک‌های نظامی جدید به این کشور نخواهد بود. 

پویتر مولر، سخنگوی دولت لهستان با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: علاقه مندم که به اطلاع برسانم لهستان اکنون خود را تنها متعهد به ارسال تسلیحات و مهماتی به اوکراین می‌داند که پیش‌تر وعده آن‌ها را داده بود. این موضوع شامل مواردی است که پیش‌تر با کی یف قرارداد آن‌ها امضا شده است. 

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان نیز پیش‌تر روز چهارشنبه تاکید کرده بود این کشور عضو ناتو دیگر تسلیحاتی به اوکراین ارسال نخواهد کرد و تمرکز فعلی خود را به پر کردن زرادخانه‌های تسلیحاتی خود معطوف کرده است. 

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی خود در سازمان ملل از تصمیم برخی کشور‌های اروپایی برای اعمال ممنوعیت در ورود محصولات کشاورزی این کشور انتقاد کرده و آن‌ها را متهم به حمایت غیرمستقیم از روسیه کرد. 

لهستان به همراه بلغارستان و اسلواکی از جمله کشور‌های هستند که واردات محصولات کشاورزی از جمله غلات را از اوکراین به دلیل آسیب به کشاورزان خود ممنوع اعلام کردند و این ممنوعیت را قرار است پس از تاریخ اول اکتبر نیز ادامه دهند. 

ورشو درپی اظهارات زلنسکی سفیر اوکراین در این کشور را احضار و بالاترین مراتب اعتراض خود را به سخنان او ابراز داشت. با ادامه یافتن تنش ها، اکنون لهستان وارد فاز دیگری از مخالفت‌ها با اوکراین شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۹ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
لهستان کمک به اکراین کرده ومیکنداشتباه نکن مردخوب پشیمان میشوی اگراسلحه به اکراین ندهد اکراین پیروز است
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۱۲:۳۶ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
لهستان باید به اکراین کمک کند روس کثیف دشمن مشترک دوکشور
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۳ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
لهستان نمی‌تواند با اوکراین در جنگ با روسا همکاری نکند چون دشمن مشترک دارند.
آخرین اخبار