از طریق مرز دوغارون تایباد؛

بیش از ۳۵ هزار تن محصولات کشاورزی به افغانستان صادر شد

مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: در نیمه نخست امسال بیش از ۳۵ هزار تن محصولات کشاورزی از مرز دوغارون به افغانستان صادر شده است.

جواد اعتضادی مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۳۵ هزار و ۱۹۵  تن انواع محصولات کشاورزی از مرز زمینی دوغارون به کشور افغانستان صادر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد افزود: همچنین در نیمه نخست امسال ۴ هزار و ۴۶۷  تن محصولات کشاورزی از افغانستان به مقصد ایران، از طریق این معبر مرزی وارد شده است.

وی ادامه داد: سیب درختی، پرتقال و کیوی عمده کالا‌های صادراتی به افغانستان و کشمش، کنجد و ماش عمده کالا‌های وارداتی از این کشور بوده اند.

اعتضادی بیان کرد: در این بازه زمانی ۶ ماهه نیز ۱۱ هزار و ۱۶۸ تن محموله کشاورزی از مبدا افغانستان به کشور‌های دیگر از طریق ایران، ترانزیت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد تصریح کرد: عمده محصولات ترانزیتی از مبدا افغانستان شامل برگه زردآلو، کنجد و ماش بوده که به مقصد عراق، امارات متحده عربی و ترکیه ترانزیت شده اند.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین از مبدا کشور‌های امارات متحده عربی، ترکیه و روسیه محمولاتی با عبور از مسیر ایران و مرز دوغارون به افغانستان ترانزیت شدند که شامل اغلب آن‌ها شامل خشکبار، آرد گندم و کنجاله سویا می‌شوند.

اعتضادی خاطرنشان کرد: فرایند صادرات، واردات و ترانزیت محمولات کشاورزی زیر نظر مرکز قرنطینه گیاهی مرز دوغارون انجام می‌شود و این مرکز طبق قانون وظیفه صدور گواهی بهداشت و بازرسی محمولات را برعهده دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار