ناکامی دولت سوئد در رسیدگی به جنایات و افزایش خشونت تسلیحاتی

سوئد با بحران رکورد خشونت تسلیحاتی و افزایش فعالیت باند‌های تبهکار دست و پنجه نرم می‌کند.

سوئد با افزایش خشونت‌های گروهی که به قتل‌های بی‌سابقه در ماه سپتامبر منجر شده، مواجه است. ۱۲ نفر در تیراندازی‌هایی که گمان می‌رود به باند‌های جنایتکار مرتبط باشد، کشته شده‌اند و «آندرس تورنبرگ»، کمیسر پلیس ملی سوئد، در واکنش به آخرین رویداد‌ها، گفت: مردم بیگناه کشته و زخمی می‌شوند.

«اولف کریسترسون»، نخست‌وزیر سوئد، در یک سخنرانی سراسری، گفت: زمان سختی برای سوئد است؛ وی «ساده لوحی سیاسی» و «ادغام ناموفق» را مقصر دانست.

انفجار جنایات و حوادث خونبار
انفجار جنایات همراه با حوادث خونین و کشته شدن ۱۲ نفر در هفته‌های اخیر باعث بحران سیاسی در سوئد شده است.

به گفته رسانه‌ها و افسران پلیس سوئد، این موج بی‌سابقه خشونت به جنگ بین باند‌های جنایتکار برای کنترل قاچاق مواد مخدر مرتبط است.

رسانه‌های سوئد، معتقدند جنگ بین باند‌های تبهکار برای تسلط بر تجارت مواد مخدر و همچنین دشمنی اعضای باند‌ها باعث موج بی‌سابقه خشونتی است که در این کشور به راه افتاده است.

درخواست کمک از ارتش؛ گامی غیرعادی
نخست‌وزیر سوئد، می‌گوید که رئیس ارتش را فراخوانده تا با وی درباره چگونگی کمک نیرو‌های مسلح به پلیس برای مقابله با موج جنایت بی‌سابقه‌ای که این کشور را با تیراندازی‌ها و بمب‌گذاری‌های روزانه شوکه کرده، رایزنی کند.

درگیر کردن ارتش سوئد در مبارزه با جرم و جنایت، گامی بسیار غیرعادی برای این کشور خواهد بود، که این امر بر شدت خشونت گروهی که در ماه سپتامبر جان چندین نفر را گرفته است، تاکید می‌کند.

«کریسترسون»، گفت که با فرمانده عالی نیرو‌های مسلح و کمیسر پلیس ملی سوئد در این باره دیدار می‌کند.

هنوز مشخص نیست که ارتش سوئد در چه سطحی درگیر این موضوع خواهد شد، اما پیشنهادات قبلی بر نیرو‌هایی متمرکز بود که وظایف حفاظتی را از پلیس به عهده بگیرند تا پلیس منابع بیشتری برای مبارزه با جنایت داشته باشد.

به گفته نخست وزیر سوئد، این کشور هرگز چنین چیزی را ندیده بود، هیچ کشور دیگری در اروپا چنین چیزی را ندیده است.


بیشتربخوانید


سابقه خشونت‌های گروهی در سوئد
سوئد سال‌ها با خشونت‌های گروهی دست و پنجه نرم کرده، اما افزایش تیراندازی‌ها، بمب‌گذاری‌ها و انفجار‌ها در ماه سپتامبر استثنایی بوده است؛ ۳ نفر تنها در یک شبه طی حملات جداگانه با ارتباط مشکوک به باند‌های جنایتکار کشته شدند.

بیش از ۶۰ نفر در تیراندازی‌های سال گذشته در سوئد جان خود را از دست دادند که بالاترین رقم ثبت شده به شمار می‌رود؛ آمار سال جاری هم احتمالا بالاتر از این میزان خواهد شد و رسانه‌های سوئدی آخرین افزایش خشونت‌ها را به خصومت بین جناح‌های رقیب یک باند جنایتکار معروف مرتبط می‌دانند.

در اوایل هفته ۲ انفجار قوی در مرکز سوئد رخ داد که منجر به زخمی شدن دستکم ۳ نفر و آسیب به چند ساختمان شد.

ناکامی دولت سوئد در رسیدگی به جنایات
دولت «کریسترسون» سال گذشته با وعده سختگیری در برابر جرم و جنایت قدرت را در دست گرفت، اما تاکنون نتوانسته جلوی خشونت را بگیرد.

دولت و احزاب مخالف سوئد در مورد اینکه چه کسی مقصر این وضعیت است، اتهاماتی را علیه یکدیگر مطرح کرده‌اند؛ احزاب مخالف، می‌گویند که دولت «کریسترسون» وضعیت را بدتر و ناامن‌تر کرده است در حالی که «کریسترسون» سیاست‌های مهاجرت غیرمسئولانه و ادغام ناموفق را در دولت‌های قبلی سوئد مقصر می‌داند.

محدود کردن سطح ورود مهاجر
دولت سوئد که به نوعی مهاجران را عامل این افزایش میزان جرم و جنایت می‌داند، ورود مهاجران را بسیار محدود کرده است و «کریسترسسون» می‌گوید که به تازگی با «اریک آدامز»، شهردار نیویورک دیدار کرده تا از تلاش‌های این شهر برای مبارزه با جرم و جنایت، از جمله روش‌های نظارتی و سیستم‌های تشخیص سلاح درس بگیرد.

نخست‌وزیر سوئد، گفت که دولت این کشور در حال بازنگری قوانین کیفری است تا به پلیس اختیارات بیشتری بدهد، مجرمان احکام طولانی‌تر و شاهدان محافظت بهتری داشته باشند.

این موضوع در چند سال گذشته بر سیاست سوئد مسلط بوده و تا حدی منجر به انتخاب راست‌گراترین دولت در تاریخ این کشور شد.

روند افزایشی خشونت تسلیحاتی در سوئد
سوئد تا سال ۲۰۰۳ یکی از کمترین سرانه‌های مرگ ناشی از تیراندازی را در اروپا داشت، اما تا سال ۲۰۲۱ یکی از بالاترین نرخ مرگ بر اثر خشونت تلسیحاتی را در میان کشور‌های اروپایی به خود اختصاص داده است.

گزارش شورای ملی پیشگیری از جرم سوئد (BRA) نشان داد که خشونت با سلاح جان ۴ نفر را به ازای هر یک میلیون نفر در سوئد می‌گیرد که بیش از ۲ برابر میانگین اروپایی ۱.۶ مرگ در ازای هر یک میلیون نفر است.

در استکهلم، پایتخت این کشور، میزان قتل با سلاح حدود ۳۰ برابر لندن بر اساس سرانه است؛ خشونت همچنان در این شهر در حال افزایش است؛ از جمله مورد شوک‌برانگیز قتل همسر یکی از اعضای باند‌های تبهکار؛ این زن در حالی که فرزند تازه متولد شده خود را در آغوش گرفته بود در خیابان با شلیک کشته شد.

هفته گذشته تنها در یک بازه زمانی ۱۲ ساعته، یک جوان ۱۸ ساله در یک زمین ورزشی در نزدیکی استکهلم کشته شد، فرد دوم با شلیک گلوله به قتل رسید و تنها ساعاتی بعد یک زن ۲۵ ساله در یک انفجار در «اوپسالا»، حدود ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم، کشته شد.

منبع: میان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار