مذاکره ارمنستان و جمهوری آذربایجان درخصوص تعیین مرز‌ها

ارمنستان و جمهوری آذربایجان همزمان با تشدید تلاش‌ها برای امضای پیمان صلح میان دو کشور، مذاکرات برای تعیین مرز‌ها را از سر گرفتند.

به نقل از آناتولی، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان پنجشنبه اعلام کرد که مقام‌های باکو و ایروان پنجمین جلسه «کمیسیون تعیین حدود مرزها» را در مرز دو کشور برگزار کردند.

این بیانیه افزود که این جلسه به ریاست نخست وزیران جمهوری آذربایجان و ارمنستان برگزار شد و طرفین درباره «مسائل اداری و سازمان و موضوعات مربوط به تعیین حدود مرزها» گفت‌وگو کردند.

ارمنستان بار‌ها ابراز امیدواری کرده است که تا پایان سال جاری توافقنامه صلح میان ۲ کشور امضا شود. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جریان مراسم افتتاحیه نشست پائیز مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا که در ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در پایتخت ارمنستان برگزار شد، اعلام کرد: ایروان و باکو توانسته‌اند بر سر اصول اساسی تواقفنامه صلح به یک جمع‌بندی برسند.

در همین راستا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هفته جاری با الهام علی‌اف رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان و پاشینیان درباره امکان انعقاد معاهده صلح بین ۲ کشور گفت‌وگو کرد.

درگیری بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد، ولی درگیر‌های معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از دو طرف متوقف شد.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه حاضر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند، ولی در ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بار‌ها نقض شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۷ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
ارمنستان بهای سنگینی برای َبی طرفی اش بین ما و آمریکا داره میده و با اینهمه فشارهای کمرشکن آمریکا دست از بی طرفی اش ورنمیداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۸ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
ارمنستان میتونه آذربایجان رو پودر کنه ولی چون صلح طلبه فشارهای اروپا و آمریکا رو تحمل میکنه و جنگ نمیکنه
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۰۷:۰۷ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
تمامی این گرفتاریها درمنطقه شمال ارس زیرسراردوغان است تابتواندماهی گیری ازاین آب گل آلود بکند واحمقی،هم بنام علیف رادردست گرفته است
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۰۷:۰۷ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
تمامی این گرفتاریها درمنطقه شمال ارس زیرسراردوغان است تابتواندماهی گیری ازاین آب گل آلود بکند واحمقی،هم بنام علیف رادردست گرفته است
Netherlands
ناشناس
۰۱:۴۱ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
یاشاسین تورک اولوسو
آخرین اخبار