عبدالملکی:

سرعت سرمایه گذاری در مناطق آزاد ۲ برابر شده است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از ۲ برابر شدن سرمایه گذاری در مناطق آزاد در یک سال و نیم گذشته خبر داد.

 حجت عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در منطقه آزاد ماکو گفت: در یکسال و نیم گذشته، سرعت سرمایه گذاری در مناطق آزاد ۲ برابر شده و امروز می‌بینیم که این سرمایه گذاری‌ها به نتیجه می‌رسند.

وی ادامه داد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بهترین نقاط برای سرمایه گذاری و در واقع بهشت سرمایه گذاری اند.

عبدالملکی با اشاره به اینکه این مناطق پنج خصوصیت را یکجا دارند اضافه کرد: هزینه تولید پایین، وجود زیرساخت‌های نسبتا خوب، دسترسی به بازار‌های جهانی، بهتر بودن شاخص سهولت کسب و کار و در نهایت معافیت مالیاتی و گمرکی مزیت‌هایی است که مناطق آزاد دارند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد معرفی این مناطق در داخل کشور و خارج را در دستور کار قرار داده ایم بیان داشت: از ابتدای سال جاری روند اطلاع رسانی و تشریح فرصت‌ها را شروع کردیم و خوشبختانه امسال شاهد هستیم که در ۶ ماهه اول سال جاری، بالغ بر ۴۳۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در مناطق آزاد اتفاق افتاده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه طرح‌های سرمایه گذاری یکی پس از دیگری درحال بهره برداری هستند افزود: با اینکه مناطق آزاد، مناطقی تجاری و صنعتی هستند، ولی ظرفیت‌های کشاورزی خوبی در این مناطق نهفته است.

مشاور رئیس جمهور گفت: شرکت‌های دانش بنیان با طرح‌های ارزش افزوده بالا که رتبه‌های منطقه‌ای و جهانی دارند در این مناطق فعالیت خود را آغاز کرده اند.

عبدالملکی با بیان اینکه بخش کشاورزی موفق و مدرن را در مناطق ازاد به عنوان برند کشاورزی جمهوری اسلامی به دنیا معرفی می‌کنیم اضافه کرد: نوآوری جدید و ارزش افزوده فوق العاده در کشاورزی هم برای سرزمین اصلی الگوسازی اقتصادی خوبی است و هم در سطح جهانی توانمندی‌های جمهوری اسلامی را به صورت ویژه‌تر معرفی می‌کند. 

وی خاطرنشان ساخت: پروژه‌های دیگری در ماکو اجرا می‌شود از جمله یکی بزرگترین باغ‌های گردوی جهان در دشت زیدون این منطقه در حال احداث است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت:‌پروسه برای احداث این باغات علمی، پیچیده و سرمایه بر می‌باشد و بزودی شاهد تحولی در حوزه کشاورزی مناطق آزاد خواهیم بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.