کد خبر: ۱۹۳۴۹۴۸
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۰

استاد دانشگاه بين المللي لبنان تاکيد کرد اگر حمايت آمريکا و عربستان نبود رژيم بحرين مدتها پيش سقوط کرده بود.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلويزيوني پرس تي وي، جمام وقيم درباره حمايت غرب از رژيم آل خليفه در بحرين گفت اگر حمايتهاي غرب و بويژه آمريکا و عربستان سعودي از رژيم سرکوبگر بحرين نبود ، اين رژيم خيلي وقت پيش سرنگون شده است.

رژيم پادشاهي آل سعود در عربستان سعودي از رژيم آل خليفه خواسته است تا در برابر هيچ فشاري از جانب مردم بحرين تسليم نشود و با هيچ اصلاحاتي موافقت نکند زيرا از نظر آنها پيروزي مردم در بحرين موجوديت آنها را نيز در عربستان به خطر مي اندازد زيرا رژيم پادشاهي عربستان حتي ديکتاتورتر از رژيم بحرين است. به همين علت هم عربستان سعودي در بحرين مداخله نظامي کرد و به اين کشور نيرو فرستاد تا تظاهرکنندگان را سرکوب کنند.


اين استاد دانشگاه افزود: آمريکا از رژيمهاي ديکتاتوري آل سعود و آل خليفه حمايت مي کند زيرا بخشي جدايي ناپذير از منافع جغرافياي سياسي آمريکا در منطقه است.


دهه هاي متمادي است که منافع آمريکا و عربستان سعودي به يکديگر گره خورده است که مهمترين آنها نفت و عوامل جغرافياي سياسي است بويژه که روز به روز نظامي چند قطبي در جهان متشکل از چين و روسيه، اروپا و ايران بيشتر قدرت مي گيرد و آمريکا را تضعيف مي کند و آمريکا دوست ندارد سلطه خود را بر خاورميانه از دست بدهد.


جمال وقيم افزود: متاسفانه به علت حمايت آمريکا ، عربستان سعودي و ديگر کشورهاي عرب خليج فارس از رژيم آل خليفه پيروزي انقلاب مردم بحرين در کوتاه مدت بعيد است. آمريکا به هيچ وجه حاضر نيست مصالحه اي را که در مصر و يمن صورت گرفت درباره بحرين بپذيرد زيرا نگران است هر گونه حاکميت دموکراتيک در بحرين اين کشور را از سلطه آمريکا خارج خواهد کرد و به همين علت برخي از شخصيتهاي راستگرا و تندرو در حاکميت آمريکا معترضان بحريني را متهم مي کنند که مي خواهند اين کشور را زير چتر و سلطه ايران قرار دهند./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر