کد خبر: ۵۰۵۵۴۸۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۴
وزیر بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه:

دکتر هاشمی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خدمات حوزه سلامت عین الیقین شد، نشان از باور قلبی ایشان نسبت به بهبود خدمات سلامت است.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز ضمن گرامی داشت یاد امام راحل که برپایی نماز جمعه در سراسر کشور به برکت این بزرگوار انجام می شود، گفت: یاد همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس همچنین شهدای محراب و اولین امام جمعه محراب مرحوم آیت الله طالقانی را گرامی می داریم و علو درجات را برایشان آرزومندیم.

دکتر هاشمی با اشاره به تاکید امام راحل بر وجود وحدت به عنوان رمز موفقیت هر نظام، گفت: احترام به شهدا از ارکانی است که ضامن بقای انقلاب اسلامی و همچنین تحقق آرمان های انقلاب است و در کنار آنها اتحاد، وفاق، همدلی و رعایت اخلاق در همه عرصه‌ها می تواند در راستای تحقق اهداف اسلامی موثر باشد.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: خوشحالیم که مسئله سلامت در دولت یازدهم جزو اولویت های نخستین دولت قرار گرفت و با حمایت شخص رئیس جمهور و مجلس نیز توانستیم بخشی از مشکلات بهداشت و درمان مردم را حل کنیم.

 
300قلم داروی کمیاب امروز کمتر از 30 قلم شده است

وی با اشاره به اینکه تلاش های بسیاری در ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی صورت گرفته، گفت: در ابتدای کار دولت با بحران دارو هم در زمینه قیمت و هم کمبود آن بویژه برای بیماران صعب العلاج مواجه بودیم که با اختصاص 2 هزار میلیارد تومان مشکل دارو حل شد و از 300قلم داروی کمیاب امروز کمتر از 30 قلم دارو کمیاب شده است.

دکتر هاشمی تاکید کرد: این بدان معنا نیست که مشکل نداریم ، بخش عمده ای از مشکلات برطرف شده ولی همچنان به مسیر حمایتی دولت و مجلس نیازمندیم .

 توزیع مکمل های دارویی و ویتامین ها به روستاها برای نخستین بار

وزیر بهداشت اذعان کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ، همه ایرانیان بیمه شدند و امروز بیش از هفت میلیون تحت پوشش نفر بیمه سلامت ایرانیان قرار دارند.

دکتر هاشمی در ادامه گفت: در حوزه بهداشت در روستاها و مناطق محروم برای اولین بار مکمل های دارویی و ویتامین ها برای مادران باردار و شیرخواران توزیع شد و همچنین  اضافه شدن واکسن جدید پنج گانه نیز از دیگر دستاوردهای وزارت بهداشت در حوزه بهداشت است و در ادامه اجرای بسته بهداشت طرح تحول سلامت واکسنهای جدید دیگری به برنامه ایمنسازی اضافه خواهد شد.

 بهره برداری از دو هزار خانه بهداشت تا دهه فجر

وی به بهره برداری از دو هزار خانه بهداشت تا دهه فجر اشاره کرد و گفت: تعداد 5 هزار پزشک به مناطق محروم فرستاده شد و در بخش نوسازی و تجهیز مراکز درمانی  و ارتقاء هتلینگ نیز اقدامات چشمگیری انجام شده بخصوص در شهرستانهای دور دست این مسئله قابل مشهود است که 65 درصد کار پیشرفت کرده و امیدواریم تا پایان سال مراحل بازسازی بیمارستانها تکمیل شود.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه این نوسازی مراکز درمانی به معنای افزایش ظرفیت تخت نیست، گفت: یکی از مشکلات ما کمبود تخت  بخصوص در بخش سوختگی و روانی است که با توجه به مشکلات اعتباری موجود، امیدواریم با کمک خیرین و بخش خصوصی در آینده شاهد تاسیس بیمارستانهای زنجیره ای در راستای رفع این کاستی ها باشیم.

وزیر بهداشت افزود: تعداد هفت هزار پزشک متخصص در مراکز درمانی در راستای  ارتقای ویزیت بیماران مشغول خدمت هستند که در ساعات تعطیل نیز ارائه خدمت می کنند.

دکتر هاشمی توجه به اورژانس های بین شهری را گامی دیگر از اقدامات وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: 15 پایگاه آمبولانس هوایی با همکاری هوانیروز برای پوشش 150 هراز کیلومتر که فاقد امکانات انتقال بیماران بود، ایجاد شد و امیدواریم در آینده به تعداد 45 پایگاه افزایش دهیم.

وزیر بهداشت افزود: در حمایت از ترویج زایمان طبیعی ، یکصدو نود هزار زایمان طبیعی بطور رایگان انجام شده و با تقویت مراکز زایمانی تلاش می کنیم که این آمار بیشتر شود.

دکتر هاشمی با اشاره به سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش جمعیت، گفت: بحث جمعیت یکی از مشکلات جدی کشور است همچنین افزایش جمعیت سالمند نیز یکی از عمده مشکلات بخش درمان است که باید به آن توجه ویژه شود.

 تحت پوشش قرار دادن 9 میلیون نفر در حاشیه شهرها

دکتر هاشمی تحت پوشش قرار دادن 9 میلیون نفر در حاشیه شهرها را یکی دیگر از اقدامات در حوزه بهداشت خواند و گفت: امیدواریم بتوانیم با اجرای طرح تحول سلامت، سیمای سلامت ایرانیان را در شهرهای زیر 50 هزار نفر ترسیم کنیم.

توجه ویژه طرح تحول نظام سلامت به مناطق محروم

وزیر بهداشت گفت: لازم است تشکر کنم از ائمه جماعات که در تریبون های نماز جمعه اجرای طرح تحول سلامت که طرحی انسانی و اسلامی و مورد نیاز مردم است را مورد لطف قرار دادند و نظرسنجی های انجام شده از ائمه جمعه حاکی از کاهش 67 درصدی مراجعات مردم به شهرهای بزرگ است که این نشان می دهد این طرح در مناطق محروم و روستاها از نتایج خوبی بهره مند بوده است.

 اجرای عدالت نسبی در ارزش گذاری خدمات سلامت

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه جامعه پزشکی، جامعه افتخارآفرین کشور  و همواره در صف خدمت در حوزه سلامت هستند، گفت: اجرای گام سوم طرح تحول سلامت که همان اجرای عدالت نسبی در ارزش گذاری خدمات سلامت در بین رشته ها وتعیین تعرفه های سلامت از مهمترین اهداف این مرحله است و باید مراقب باشیم انتقاداتی که از سوی گروه های مختلف مطرح می شوند منجر به تخریب اعتماد بین پزشک و بیمار نگردد.

دکتر هاشمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری هنگام ترخیص از بیمارستان، گفت: به گفته ایشان خدمات حوزه سلامت عین الیقین شد نشان از باور قلبی ایشان نسبت به بهبود خدمات سلامت است و باید تلاش کنیم لباس مقدس پزشکان که نشانه باور و اعتقاد قلبی مردم است آلوده حاشیه سازی ها نشود.

 

بخش مهمی از تامین سلامت مربوط به خود مردم است

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بخش مهمی از تامین سلامت مربوط به خود مردم است که باید از طریق خود مراقبتی، رفتارهای پیشگیرانه و اصلاح سبک زندگی خود سلامتی خود را تضمین کنند ضمن اینکه مشارکت سایر دستگاههای مرتبط با سلامت نیز باید بیشتر شود چرا که وزارت بهداشت تنها مسئول تامین 20 درصد از سلامت مردم را به عهده دارد و 80 درصد مابقی سایر دستگاه ها هستند.

دکتر هاشمی افزایش مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، فشار خون و دیابت را در رعایت نکردن سبک تغذیه، چاقی مفرط و کم تحرکی اعلام کرد و گفت: باید با رعایت بهداشت و الگوی صحیح تغذیه بخصوص لقمه حلال به سلامتی خود کمک کنیم.

 منویات رهبری را سرلوحه تصمیم گیریهای وزارتخانه قرار می دهیم

وی در پایان گفت: باید تلاش کنیم در راستای سیاست های کلی سلامت، بتوانیم منویات رهبری را سرلوحه کاری دولت و وزارتخانه قرار دهیم و با حمایت مجلس، قوه قضاییه درگیر حاشیه هایی که ایجاد می شود، نشویم و تمرکز خود را از هدفمان که خدمت به مردم است که جزو اعمال صالح به شمار میآید دور نکنیم.


انتهای پیام/
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
با تشکر از زحمات وزیر محترم بهداشت
خواهشمند است نسبت به رفع کمبود پزشک در اورژانس بیمارستها نیز اقدام فرمایید متاسفانه در اکثر موارد پزشکان قراردای یا رزیدنت ها کار میکنند و نیروی ثابت و متعهد به اورژانس وجود ندارد. کاش مثل سابق پزشکان طرحی به اورژانس های دولتی فرستاده میشدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
سلام بر وزیر پر تلاش وباغیرت
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی