کد خبر: ۵۲۸۷۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۹
۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۹
کد خبر : ۵۲۸۷۵۷۱

باز هم حکایت عجیب دیگری از «بچه پولدارها»؛ همان هایی که پیشتر با فخرفروشی های عجیبشان، صدای خیلی ها را درآوردند و حالا ظاهرا می خواهند باز به نوعی دیگر چهره شوند.

«بچه پولدارهای تهران» در خانه یوز ایرانی نگهداری می کنند!به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛به تازگی فیلمی در صفحه «بچه پولدارهای تهرانی» در فیسبوک منتشر شده که در نوع خود بسیار عجیب و نگران کننده است؛ فیلمی از نگهداری یک یوز بالغ در مکانی نامعلوم (ظاهرا در شهر تهران)؛ همان یوزی که چندین دهه است سایه انقراض بر سرش گسترده شده و هنوز که هنوز است، کسی نمی‌تواند مدعی کاسته شدن این خطر، به رغم تمهیدات فراوان در نظر گرفته شود.

در بخشی از این فیلم کوتاه که در صفحه Rich Kids of Tehran ـ که با نام اختصاری RKOT شناخته می شود ـ منتشر و برچسب این صفحه نیز در زیر فیلم درج شده، فیلمبردار یوزپلنگی را که ظاهرا خوابیده، با حالتی ناسزاگونه «توله سگ» خطاب می‌کند تا احتمالا نشان دهد چقدر با یوز خانگی‌اش صمیمی است!

آن گونه که شنیده می‌شود، نقش و نگار این یوز شباهت زیادی با گونه به شدت در معرض خطر یوز ایرانی دارد؛ هرچند این اظهارنظرها دقیق نیستند و با توجه به اینکه تجارت گونه آفریقایی این حیوان بی نظیر در کشورهای آن سوی خلیج فارس رایج است، می‌توان منکر آسیایی بودن یوز به تصویر کشیده شده، شد.

این در حالی است که اگر بپذیریم این حیوان از گونه آسیایی نیست، باز با این پرسش مواجهیم که مگر می‌توان یوز وارد کشور کرد و در خانه نگه داشت؟ با مجوز کدام نهاد و از کدام گمرک؟

بدین ترتیب با سؤالاتی مواجهیم که باید پاسخشان را از مسئولان محیط زیست، نهادهای انتظامی و حتی گمرک طلب کرد و از ایشان خواست هر چه سریعتر به این ماجرا ورود کرده و نتایج تحقیقاتشان را در اختیار عموم بگذارند.

همه اینها در حالی مطرح می‌شود که نمی‌دانیم آیا فیلم منتشره واقعی است یا ساختگی؟ ساختگی از این رو که ممکن است با صدا گذاری، به جای اتفاقی که زیر پوست تهران در حال وقوع است، جا زده باشد و در حقیقت بستر وقوع آن در کشورمان نباشد.

با این حساب، می‌توان از مسئولان خواست با منتشر کنندگان این فیلم ـ چه فیلم واقعی باشد و چه مجعول ـ آن چنان برخورد قاطعی داشته باشند که دیگر کسی تلاشی نکند در چنین موضوع مهمی قبح شکنی کرده و به گونه ای رفتار کند که گویی بزرگترین میراث جانوری کشور، دستاویز فخرفروشی ایشان است.

این در حالی است که اگر فیلم منتشره واقعی باشد، اوضاع به شدت تغییر خواهد کرد و حداقل انتظار، شفاف نمودن این ابهام است که آیا یوز به نمایش درآمده آسیایی و ایرانی است یا آفریقایی؟ اگر آفریقایی است، چگونه به کشورمان آمده و چرا هیچ کس متوجه این تخلف بزرگ نشده و اگر آسیایی‌ست...؟!

باور کنید سخت است که تصور کنیم از میان چند ده قلاده یوز آسیایی باقی مانده که زمانی در کل قاره کهن پراکنده بود و اکنون جز در چند نقطه از کشورمان نمی‌توان از آن نشانی دید، یک یا چندتایش اسیر بچه پولدارها شده و به عنوان اسباب بازی ایشان، به کار گرفته شوند.

اینقدر سخت که احتمالا برای هیچ دوستدار محیط زیستی در کل جهان باورپذیر به نظر نمی‌رسد و می‌تواند حکم افتضاح بزرگی را داشته باشد که در میهنمان رخ داده؛ به همین دلیل هم که شده جا دارد از مسئولان بخواهیم هرچه زودتر به این پرونده ورود کرده و درستی و نادرستی آن را به اطلاع عموم برسانند.
انتهای پیام/
منبع:مهر
 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
دولت که نمیتونه تو طبیعت از اونا حفاظت کنه
بذارین پولدارا تو خونه هاشون نگه دارن شاید از انقراض نسلش جلوگیری شد
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
لطفا بگید پدراشون دقیقا چکار هستن
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر