کد خبر: ۵۵۵۲۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
کد خبر : ۵۵۵۲۴۵۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

Alpha Spetsnaz یکی از مجهزترین گروه‌های ویژه دنیا است که در عرض ۳۵ سال، حتی یک گروگان بر اثر عملیات این گروه آسیب ندیده است.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حدود 5 ماه پیش بود که دولت روسیه "بی‌رحم ترین" نیروهای زمینی خود را برای نابودی گروه تروریستی-تکفیری داعش به سوریه اعزام کرد.

نیروهای ویژه روسیه به نام "اسپتسناز" – نیروهایی که در برنامه‌های آموزشی مشقت‌باری شرکت کرده تا مهارت‌های جنگی لازم را کسب کنند – به همراه گردان چتربازان روس برای مبارزه با داعش وارد سوریه شدند. این نیروها در حالت آماده باش کامل برای  شکار عناصر داعش  هستند.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

 این نیروهای روس بسیار متخاصم و آموزش‌دیده هستند. آنها برای نابودی عناصر داعش و شرکت در مأموریت‌های فوق محرمانه به سوریه اعزام شده‌اند. نیروهای "اسپتسناز" روس از جمله کارآمدترین گروه‌های نظامی در جهان هستند. این نیروها در جنگ‌های جمهوری چچن نیز حضوری مستمر داشته و به نیروهای نظامی روس و شهروندان این کشور کمک به‌سزایی کرده‌اند.

اکنون چند ماهی می‌شود که اسپتسناز یار کمکی سوخو و بشار اسد شده و برای داعش برنامه ویژه دارد. حالا داعش از زمین و هوا در خطر نابودی است. سوخو و اسپتسناز به یاری نظام سوریه و حزب‌الله لبنان آمدند تا نظاره‌گر غروب داعش باشند.

اسپتسناز متولد می‌شود


تیپ ویژه SPETSNAZ از جمله نیروهای ویژه موجود در روسیه است که پیدایش آن به دهه پنجاه میلادی بازمی‌گردد، این گروه تحت نظارت هیئت مدیره سازمان اطلاعات کار خود را آغاز کرد و چیدمان آن بصورت یک گروهان برای هر سپاه و یک هنگ برای هر منطقه عملیاتی می‌باشد. هر گروهان شامل 135 سرباز است. البته هر تیپ SPETSNAZ دارای یک گروه ترور برای شناسایی و از بین بردن سران نظامی دشمن است. این تیپ‌ها از 4 گردان ،گروهان ارتباطات و سربازهای پشتیبانی تشکیل می‌شوند. لازم به ذکر است که در ارتش روسیه هر یک از نیروهای زمینی و دریایی دارای SPETSNAZ مخصوص به خود هستند که طبق گزارشات نیروهای SPETSNAZ موجود در نیروی دریایی حرفه‌ای‌تر از همتایان خود در نیروی زمینی هستند.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

هر تیپ SPETSNAZ موجود در نیروی دریایی 3گروهان غواص،یک گردان چتر باز، گروهان ترور و تعدادی زیردریایی کلاس Midjet برای حمل و نقل می‌باشد


گروه نیروهای ویژه معروف روسیه به نام  آلفا اسپتسناز روز ۲۹ ژوئیه سال ۱۹۷۴ میلادی توسط  یوری آندروپوف رئیس وقت کمیته دولتی امنیت اتحاد شوروی تأسیس شد. در حال حاضر این اداره وابسته به مرکز ویژه سازمان فدرال امنیت روسیه است. کارکنان آن معتقدند آلفا بهترین سرویس ویژه در جهان است. 

درباره وظایف SPETSNAZ می‌توان به شرکت کردن این گروه در عملیاتهای استراتژیک در هنگام وقوع جنگ مانند: عملیات شناسایی در عمق خاک دشمن، شناسایی و از بین بردن مراکز مهم فرماندهی، از بین بردن تاسیسات مهم ارتباطی، انهدام سلاح‌های استراتژیک دشمن، انهدام راه‌های مهم ارتباطی مانند پل‌ها و ترور افراد بلند مرتبه دشمن، اشاره کرد.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

در حال حاضر گروه Alpha Spetsnaz یکی از مجهزترین گروه‌های ویژه دنیا است. این نکته هم در مورد سلاح‌های سبک و هم در مورد وسایل دفاعی این گروه صدق می‌کند. اما افراد، مهمترین سلاح مخفی آلفا هستند. افراد واقع در صفوف آلفا واقعأ انسان‌های معمولی نیستند. اکثرا افسران آن نه فقط به‌خوبی می‌جنگند، بلکه دارای تحصیلات عالی بوده و بسیاری از آنها به دو زبان خارجی مسلط هستند. علاوه بر این، جنگجویان آلفا نه فقط افراد نظامی؛ بلکه تا حدی سیاستمدار هستند. 

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

واقعیت حاکی از آن است که آلفا یکی از قویترین گروه های ویژه در جهان است

فرماندهان سابق آلفا بارها اعلام کردند که هر حزب سیاسی در آرزوی آن است که چنین افسرانی وارد صفوف آن شوند. البته آلفا با تخصص و همراه زمان حرکت کرده و رشد می‌کند. کارکنان فعلی این سرویس ویژه، در مقایسه با کارکنان قبلی در سطح بالاتر فنی و تخصصی قرار دارند. آلکساندر گوسف سرلشگر بازنشسته و فرمانده آلفا در بین سالهای ۱۹۹۵-۱۹۹۸ میلادی گفت: "اگر بگویم در حال حاضر یگان آلفا در مقایسه با سابق در سطح بالاتری قرار دارد هیچکدام از پیشکسوت‌ها نخواهند رنجید. زمان می‌گذرد و روش‌ها و شگردهای اجرای عملیات تمرینی نوین می‌شوند. همچنین تسلیحات و تجهیزات آلفا تکمیل می‌شود و به این دلیل هر نسل، یک سر و گردن بالاتر از نسل قبلی است. ما رقابت ترتیب نمی‌دهیم، اما واقعیت حاکی از آن است که آلفا یکی از قویترین گروه های ویژه در جهان است."

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر


در عرض۳۵ سال کار اسپتسناز حتی یک گروگان بر اثر عملیات این گروه آسیب ندیده و حتی یک عملیات نا موفق اجرا نشده است

هم‌چون گذشته جلوگیری از اجرای عملیات تروریستی، گروگان‌گیری و تصرف تأسیسات بسیار خطرناک از جمله وظایف اصلی گروه آلفا است. علاوه بر این کارکنان آلفا در عملیات دستگیری جنایتکاران بسیار خطرناک، قاچاقچیان اسلحه، قاچاقچیان مواد مخدر، رشوه خواران ورهبران گروه‌بندی‌های جنایتکار شرکت می‌کنند. این گروه ویژه در روز ۲۸ مارس سال ۱۹۷۹ میلادی اولین عملیات ویژه خود را انجام داد که در جریان آن یک تروریست مسلح که به داخل سفارت آمریکا در مسکو رخنه کرده بوده خنثی شد. روز ۲۷ دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی کارکنان آلفا به همراه گروه "زنیت” به کاخ ریاست جمهوری در کابل پایتخت افغانستان حمله کرده و آن را به تصرف خود درآوردند.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر


یگان‌های سازمان موساد اسرائیل و سرویس‌های ویژه آمریکا و آلمان  برای مشورت و رایزنی بارها به آلفا مراجعه کرده‌اند. 
 

اعضای آلفا در سال های گوناگون در عملیات خنثی کردن تروریست‌ها و آزادسازی گروگان‌ها در تفلیس، سوخوم، مسکو و ماخاچ قلعه شرکت کرده‌اند. این سرویس ویژه دارای تجارب زیادی است و همگان این نکته را قبول دارند. از جمله یگان‌های سازمان موساد اسرائیل و سرویس‌های ویژه آمریکا و آلمان برای مشورت و رایزنی به آلفا مراجعه کرده‌اند. 
 
عملیات های موفق این گروه چه داخل مرز چه خارج از مرز با موفقیت‌های خیره کننده‌ای همراه بوده است، مثل عملیات Storm 333 در سال ۱۹۷۹ که در آن تنها ۳۰ نفر از واحدهای آلفا و ۳۰ نفر از واحدهای Vympel نیروی Spetsnaz با پشتیبانی ۸۰ چترباز ویژه VVS و ۵۲۰ نفر از "گردان مسلمان” ارتش سرخ به کاخ ریاست جمهوری افغانستان که توسط ۲۵۰۰ نفر از گارد ریاست جمهوری و ارتش افغانستان محافظت می‌شد یورش بردند و با تلفات تنها ۱۹ نفر توانستند ۲۰۰ نفر را کشته و ۱۷۰۰ نفر را دستگیر کرده و کنترل ساختمان وزارت کشور، کاخ ریاست جمهوری، ساختمان وزارت اطلاعات و سرفرماندهی ارتش را بدست بگیرند.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

آخرین عملیات موفقیت آمیز نظامی اسپتسناز در جنگ سال ۲۰۰۸ بود ، در این جنگ واحدهای سبک چترباز Spetsnaz در اولین ساعات تهاجم ارتش گرجستان در اوستیای جنوبی مستقر شدند و علیرغم آتش سنگین توپخانه گرجستان، کنترل تونل Roki (تونل وصل کننده اوستیای جنوبی به روسیه و مسیر اصلی اعزام واحدهای زرهی ارتش ۵۸ام ارتش روسیه) را بدست گرفته و چندین عملیات نیروهای ویژه گرجی برای منفجر کردن تونل را ناکام گذاشتند. 


استراتژی Spetsnaz در عملیات ها "کشتن یا دستگیر کردن عاملان ناآرامی به هر قیمتی” است


در ماموریت‌های امنیتی مثل گروگان‌گیری‌ها اگر چه خشونت و شدت عمل طوفانی و استفاده از تاکتیک‌های نظامی Spetsnaz در عملیات‌های امنیتی از نظر بسیاری از ناظران نکته منفی به حساب می‌آید، اما استراتژی Spetsnaz در این عملیات ها "کشتن یا دستگیر کردن عاملان ناآرامی به هر قیمتی” است، این استراتژی که باعث تلفات غیرنظامی زیادی می‌شود شاید در وهله  اول غیرحرفه‌ای و غیراستاندارد به نظر برسد. ( استراتژی نیروهای ویژه دیگر کشورها حفظ جان گروگان ها به هر قیمتی است )، اما باید در نظر داشت که هدف از این استراتژی ایجاد ترس و وحشتی در بین تروریستها و خلافکارها است تا دیگر فکر گروگان‌گیری در سر نداشته باشند، زیرا می‌دانند که گروگان‌گیری برابر با مرگ حتمی خواهد بود.

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

در بحث تجهیزات، Spetsnaz همیشه در زمره ی مجهزترین نیروهاست و شاید بتوان این نیرو را مجهزترین نیروی نظامی دنیا دانست. برخلاف واحدهای امنیتی سایر کشورها، Spetsnaz برای اعمال شدت عمل بالای خود به سلاح‌ها و تجهیزات سنگین نظامی حتی به نفربرهای زرهی و تانک هم دسترسی دارد. علاوه برتجهیزات زرهی، این نیرو به تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی ماهواره‌ای، انواع سلاح‌های سبک و سنگین، جلیقه‌های سبک، هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی و … مجهز هستند. 

به لطف KGB و FSB که جز با سابقه‌ترین و خبره‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان هستند، حمایت اطلاعاتی از عملیات واحدهای Spetsnaz هم تضمین شده است، Spetsnaz اگر بهترین نیروی ویژه دنیا نباشد؛ در زمره ی چند نیروی برتر دنیاست. 

نیروهای اسپتسناز گستره‌ای به پهنای تفلیس تا رقه + تصاویر

مرکز آموزش کوهستانی Hatsavita سالیان سال محل آموزش نیروهای ویژه (Spetsnaz GRU) بوده که از لحاظ شباهت به محیط قفقاز، باعث بالا رفتن توان رزمی این نیروها شده که نتیجه آن‌ در عملیات‌های قفقاز شمالی و داغستان دیده شد. آموزش در این مرکز به‌مدت ۴-۵ ماه سخت می‌باشد. سربازان در این مدت اصول اولیه سنگ نوردی و کوهنوردی، تاکتیک‌های نظامی در شرایط کوهستانی، اصول غافلگیری دشمن، جنگ‌های چریکی در محیط کوهستان و زندگی در شرایط سخت را آموزش می‌بینند. گزارش از حمیدرضا قربانی 


انتهای پیام/


پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
در توان این نیرو شکی نیست،اما بنازم به قدرت و هوش بزرگترین نخبه نظامی دنیا حاج قاسم سلیمانی که با حدود ۱۵ نفر از نیروهای تحت امرش خلبان روس را از عمق منطقه تحت نفوذ تروریستها صحیح وسالم بدون هیچ گونه تلفاتی نجات داد.درود بر تو ای شیر ایرانی
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
بچه های تیپ نوهد خودمون کم از اینا ندارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
خداییش ارنولد هم حریف اینا نیست دمشون گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
عالي بود ....
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر