کد خبر: ۵۹۰۸۶۵۹
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۷

وزير بهداشت با حضور در برنامه تلويزيوني قانون تجميع بيمه ها و موارد سياست هاي كلي نظام سلامت را گرفتار رودربايستي دانست .

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛حسن قاضی زاده هاشمى وزير بهداشت با حضور در برنامه تلويزيون دست خط در واكنش به توضيحاتي كه مجري به وی ارائه داد، گفت: درباره حضور در این برنامه هنوز هم تردید دارم به ويژه با تیتراژی که شما رفتید و تعابیری که استفاده شد، احساس تحقیر کردم چراكه من هم همانند مردم عزیز ایران یک شهروند عادی هستم، البته شهروند عادی‌تر قبل از شروع دوره وزارت خود هم بودیم.

وی بیان کرد: دکتر روحانی را مردم انتخاب کردند و بعد ایشان به دلیل دوستی و رفاقتی که داشتیم بعد از انتخابات در برخی از امور از جمله حوزه سلامت از من مشورت خواستند، من هم چندین نفر را به ایشان معرفی کردم.

وزیر بهداشت با اشاره به افراد پيشنهادى و علت قبول وزارت از سوي خود ادامه داد: دکتر ملک‌زاده را که اكنون معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هستند را پیشنهاد کردم و دو نفر دیگر را معرفی کردم و اجازه دهید اسامی انها را نگویم شاید خودشان راضی نباشند. البته ممکن است دکتر ملک‌زاده هم راضی نباشد و شاید نباید می‌گفتم. دکتر ظاهراً تصمیم خود را گرفته بودند و بالاخره بعد از دو الی سه جلسه، به ایشان گفتم باید استخاره کنم. آقای روحانی گفتند اهل استخاره هستید، من هم گفتم خیلی کم، به ندرت! بعد هم از خود ایشان خواستم که استخاره کنند و چند روز بعد هم ایشان گفتند با قرآن استخاره کردند و خوب امده است و بالاخره راه گریزی نبود البته افتخار هست.از طرفي عامل اصلی خانواده بودند. ایشان در آخر اصرار داشتند که کشور نیاز دارد و قبول کنید و ما هم تا آخر هستیم.

وى افزود: در انتخابات با دكتر روحاني همراه نبودم فقط به ایشان رای دادم و هیچ‌وقت در هیچ ستادی نبودم، اكنون دكتر روحاني بعد از حدود 4 سال پشیمان از اصرار خود نبوده و حتي مصرتر هستند.

هاشمي در خصوص طرح تحول سلامت بيان كرد: ایده‌ای بود که پرورانده شد، در ابتداي كار دکتر روحانی مصمم برای حذف یارانه‌ها از حساب افراد بي نياز و منتقد اين طرح از قبل از انتخابات بودند. حقیقت هم این است که تا آذر ماه و حتی به عقیده من بیشتر و تا دی ماه مصمم به حذف یارانه بودند و تصور این بود که 25 هزار میلیارد تومان از 42 هزار میلیارد را می توان صرفه‌جویی کرد و 15 هزار میلیارد را برای تولید و اشتغال برد و حدود 10 هزار میلیارد را برای یک خدمت مهم اجتماعی صرف کرد. 

از عبارت


وى عنوان كرد: بنابراین در دولت مطرح شد و ما هم از فرصت استفاده کردیم و گفتیم بگذاریم این طرح تحول نظام سلامت به عنوان مهم‌ترین برنامه اجتماعی دولت مطرح شود، دوستاني را بر محور قول‌هایی که داده بودیم جمع کردیم. از خارج از ایران مانند سازمان جهانی بهداشت و کشورهایی که شرایط مشابه با ما دارند را مشورت گرفتیم.

وزير بهداشت با بيان اينكه این طرح ظرف سه ماه آماده شد، گفت: سپس با شرکای خود كه در در راس آنها بیمه‌ها و سازمان مدیریت بود، این طرح تدوين، اصلاح و تقدیم رييس جمهور شد که دکتر روحانی هنوز هم معتقد است که طرح تحول سلامت مشروعیت ادامه یارانه توسط این دولت است.

وى اظهار داشت: از ابتدا كار نيز مورد استقبال مردم به خصوص در شهرستان‌ها و مناطق محروم قرار گرفت، به مرور زمان نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد که انتقادات به آن زیاد شد و اكنون نيز به گونه‌ای مردم در جاهای خلاهایی احساس می کنند.

هاشمی با اشاره به آسيب شناسي در حوزه انتقادات بيان كرد: البته در حوزه سلامت یک عقب‌ماندگی جدی وجود دارد، طبیعی است زماني كه همه مردم را بیمه می‌کنید و دفترچه بدون هزینه در اختیار شان قرار مي گيرد راضي هستند. اما زماني كه عرضه متناسب با تقاضا نباشد، نقص‌ها آشکار می‌شود. در اجرا برای طرح مشکلاتی به وجود آمد. دلیل تاکید بر یکپارچگی توليت این است که این کارها باید مدیریت واحد داشته باشد. در مورد سلامت، مدیریت چندپارچه است و یک بخش پول دست یک وزارت‌خانه دیگر است. 

وى افزود: وزارت‌خانه‌های متعدد در امر درمان دخیل هستند و به دلیل که بخشی از کار را باید بیمه‌ها انجام می دادند، به مشكل برخورديم، قرار بر بيمه شدن 5 میلیون نفر بود و پول برای اين تعداد دیده شده بود. 11 میلیون نفر را بیمه کردند، از طرفي قرار بود ارزش دفترچه فقط در مراکز دولتی باشد ولی به بخش خصوصی و دریافت خدمات سرپایی تعمیم داده شد.

وزير بهداشت ادامه داد: سازمان بیمه سلامت مدعی است که 85 درصد اين افراد درآمد زیر یک میلیون تومان دارند. این خود عاملی برای تشویق مجريان بود که از سر دلسوزی تعداد بیشتری را بیمه کنند. شاید در آن زمان قول‌هایی را از مسئولان گرفتند که منابع تامین می‌شود. این اقدام با تغییر قیمت نفت مصادف شد و غیر از حمایت جدی سال اول که ابتدای سال 93 بود، اعتبارات ما کاهش یافت.

هاشمى آغاز اعتبارات را 6 هزار و 800 میلیارد تومان خواند و افزود: پس از آن اعتبارات به حدود 4 هزار میلیارد تومان كاهش يافت و بعد هم نزدیک به 2 هزار و 800 میلیارد تومان، كه امسال  حدود هزار و خرده‌ای میلیارد تومان از هدفمندی یارانه‌ها تحویل گرفته ايم. بنابراین چنین طرحی که با یک هزینه‌ای در ابتدای سال 93 شروع شد، حداقل  هیچوقت نباید از 6 هزار و 800 ميليارد ابتدایی كاسته شود.  شما ارقام نجومی درباره طرح تحول سلامت زیاد شنیدید. باور نمی‌کنید کل اعتبار این طرح تقریباً در مقایسه با برخی از دستگاه‌ها کمتر از یک سوم است.

وى در پاسخ به ميزان بودجه طرح تحول سلامت اظهار داشت:4 هزار و 800 میلیارد تصویب کردند. تاکنون کمتر از هزار و 200 ميليارد به ما تعلق گرفته است. ما مدعی هستیم که با 70 درصد آن رقمی که تصویب کردند یعنی 6 هزار و 800 ميليارد، این طرح را تا 5 سال دیگر هم می‌توانیم ادامه دهیم چون ضمن کار صرفه‌جویی هم می‌کنیم. البتهشرط ادامه كار بيمه ها بازگشت به همان تعداد 5 میلیون نفر  یا تعيين منابع جدید است.

هاشمی اين مشكل را ناشى از نبود هماهنگی ميان مجریان دانست و ادامه داد: بالاخره ما که از هم جدا نیستیم. راس ما دکتر روحانی هستند و این طرح هم مربوط به دولت ایشان است و صاحب اصلی بعد از مردم خود ایشان هستند. در این که شما بخواهید بگویید نقصی در کار دولت برای پیشبرد چنین طرحی وجود دارد، من به عنوان یک عضو دولت می‌پذیرم ولی ناهماهنگی شخصی نیست. شاید فکر می‌کردند که احتمالاً گشایشی ایجاد می‌شود یا پول‌هایی مربوط به توافق هسته‌ای سریع‌تر آزاد مي شوند یا قیمت نفت تغییر پیدا می‌کند و یا شاید منابعی هست که ما از آن خبر نداریم. امروز هم همین‌طور است. شاید سازمان مدیریت از محل دیگری می‌خواهد تدبیر کند و منابعش را تامین کند.

وي در خصوص طلب ١١ هزار ميلياردى بيمه ها بيان كرد:حدود 4 هزار و 300 میلیارد مربوط به بیمه تامین اجتماعی و بقیه هم اکثراً بیمه سلامت ایرانیان، نیروهای مسلح و کمیته امداد امام است. 

هاشمی گفت: تنها دستگاهی که برای اولین بار به اعتقاد من و گواهی تاریخ، نقد برنامه‌های خود را گذاشت وزارت بهداشت بود. اعلام کرد در اردیبهشت هر سال جلسه نقد برگزار می‌کند. برخی علاقه‌مند هستند از تریبون حرف‌های خود را بزنند . من فکر می‌کنم وزیر همانند بنده و همکاران، یک دوره‌ای برای خدمت دارد و هر هنری دارد به خرج می‌دهد و کارش که تمام شد در خفا همکاری کند اما در علن به نظر من اگر هم قصد نقد دارد، رفتار خود را نقد کند.

وى با اشاره به اعتقاد برخي منتقدان مبني بر چهار ويل بودن بحث درمان، ابراز داشت: از نظر آنها هر چه در اين چاه بریزید پر نمی‌شود و خیلی از هزینه‌ها را می‌بلعد. از سوی دیگر با افزايش تعرفه‌ها می گویند بر پزشکان باید نظارتی باشد که تجویزهای بی‌خودی برای مبالغ بیشتر نکنند. 

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم قبل از شروع کار این دولت برای تهیه دارو، شیمی درمانی، بیمار سرطانی، بيمار صعب‌العلاج، برای بیماران خاص مشکلات زيادي داشتند. از طرفي با بحث‌های دریافت‌های غیرقانونی چقدر مشکل داشتند؟ ما اجازه دهیم  مردم از بین بروند؟

وى ادامه داد: برخی از اقتصادیون متأسفانه نگاه‌شان این است. ضدرفاه هستند. فکر می‌کنند این بخش‌ها، بخش‌های هزینه‌ای است. بچه‌هایی داریم که متولد می‌شوند، سالی نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه آنها است. حداکثر تا 18 تا 20 سال هستند و می‌میرند. ما اجازه داریم از اول بگوییم اینها که می‌میرند و برای اینها هزینه نکنیم؟ 

هاشمي افزود: این منطق را ما قبول نداریم. اگر منظور نظام خدمات است، چرا یک نظام افسارگسیخته‌ای که بنا باشد سقف هزینه‌ها را نبندیم و هر کسی هر درخواستی داشت بپذيريم. هر خدمتی را خواست بدهیم. هر نوع دارویی که خواست تجویز کنیم و پول اینها را دولت پرداخت کند، پزشک هر نوع دارو و آزمایش و هر نوع اقدام درمانی و جراحی را خواست انجام دهد بگوییم شما آزاد هستید و متقاضی هم بگوییم آزاد است، این گونه نیست و اگر به خلیج فارس هم وصل کنید ممکن است کم بیاورید.

هاشمى اظهار داشت: سیستم درمانی ما متاسفانه مدل امریکایی است.  در خصوص تجمیع بیمه‌ها و در سیاست‌های کلی نظام سلامت، رهبری  نظر واحد كردن مديريت را داشتند. در برنامه ششم نيز اين اتفاق نيفتاد و درگير سياسي كارى و رودربایستی شد. دولت هم پیشنهادي نداد كه باز هم در رودربایستی و حاشیه‌های رودربایستی ريشه داشت.

وزير بهداشت در خصوص به صفر رساندن زيرميزي ها بيان كرد: در استان‌ها هیچ موردی گزارش نشده كه البته به این معنا نیست که اصلا وجود ندارد. همانند همه تخلفات دیگر است. در مواردی نيز مردم ابا دارند و می‌گوید دوست داشتم هدیه‌ای هم بدهم كه مربوط به خود مردم است.من معتقدم ما باید سالم کار کنیم.

وى عنوان كرد: اكنون آمار ما در استان‌ها یک درصد بیشتر نیست. در تهران یک مقدار مشکلات ما بیشتر است كه البته آمار دقیق نداریم ولی قابل مقایسه با قبل نیست. اگر خوردم به ما اعلام شود، سازمان نظام پزشکی پیگیری می‌كند. متاسفانه این بلیه در همه خدمات و صنوف مختلف رسوخ کرده است.هاشمى گفت: در تمام ارکان کشور باید نظارت وجود داشته باشد. البته مسئوليت این نظارت را  قانون به صنف داده است. این کافی نیست و حقوق مردم را تامین نمي كند.

وزير بهداشت با اشاره به گزارشي كه چندي پيش از رسانه ملي پخش شد، افزود: چند روز پیش گزارشي از مرکز متخلف پخش شد كه پزشك با کارت‌خوان وارد اتاق عمل مى شد. اين مركز تعطيل و به فاصله 24 ساعت دوباره حکم گرفته و شروع به كار كرده است. از این موارد هم زیاد داریم.

وى ادامه داد: از طرفي در مواردى، پزشک به طور حتم در پرونده‌ای مقصر است اما فرآیند دادرسی  9 ماه طول می‌کشد. اگر در این مدت به دلیل کم‌دانشی یا کم‌مهارتی آن حادثه تکرار شود چه کسی باید جواب بدهد؟ بنابراین بخشی از حقوق مردم بوده که معتقدم مغفول مانده است.

هاشمی با اشاره به پيشنهادى كه در اين خصوص به مجلس و دولت داده اند، بيان كرد: پيشنهادهاى را به عنوان لایحه تقديم مجلس كرديم البته با آقای پورمحمدی صحبت شد چراكه لایحه را در اكثر مواقع باید دستگاه قضائی ارائه دهد. بنده اكنون به عنوان وزیر بهداشت در برابر متخلفی که برای من همانند روز روشن است، هیچ ضابط قضائی ندارم و باید پرونده را به دستگاه قضایی بدهم.

وى در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه با آقای ربیعی رفیق هستید يا خير، افزود: بله. آقای ربیعی دوست عزیز ما است. آقای ربیعی نمي خواهد طرح تجميع بيمه ها در دوره او انجام شود. اينكه با اصل موافق هستند يا خير را من نمی‌توانم اینجا بگویم چون ایشان تکذیب می‌کنند و حق هم با ایشان است. 

وزير بهداشت افزود: از انجا که اين موضوع برآمده از دانش و تجربه بشر و مشکل جدی امروز مردم ما است و کسی نمی‌تواند با این مخالفت کند، همه می‌گویند چرا من؟ چرا در دوره من؟ امروز انتخابات است. ما هم می‌گوییم شفاف کنید. یک صندوق شیشه‌ای بگذارید و این پول درمان را جای دیگر هزینه نکنید چراكه سیستم درمانی کشور فلج می‌شود.

وى ادامه داد: اگر این صندوق زیرنظر ما بود، نمی‌توانستم حرف بزنم، باید خدمت ارائه می دادم و بهانه‌ای نداشتم. يا بيمارستان هاي ما را در اختيار بگيرند و ما نظارت و سیاست‌گذاری کنیم یا واقعا منابع را در اختیار ما بگذارند. من پای خود را به اندازه گلیم خود دراز کنم و آن اندازه که پول دارم هزینه ایجاد کنم.

وى عنوان كرد:بنده و آقاي ربيعي تقریبا هر روز با هم بحث می‌کنیم. به دلخوری هم می‌کشد اما در دولت همه با هم دوست و برادر هستند.

وى در خصوص اينكه برخي مواقع یکی از نمايندگان قلبش می‌گیرد و چند روز در کابینه نمی‌آيد، گفت: هر کسی برای کار خود شگردی دارد.

 وزير بهداشت در خصوص وزارت در دوره بعد، عنوان كرد: قرار شد من صحبت نکنم. از این بگذرید. همه چیز در دست خداوند است و عمر و حیات ما در دست اوست.

وى بيان كرد: در ادامه دادن طرح تحول در صورت وزارت دوره بعد شکی نیست. این مهم‌ترین طرح اجتماعی دولت است. نیاز جدی مردم است.

هاشمی در خصوص يكي از دوستان خود، افزود: دوست بسیار عزیز بنده در دوره دانشجویی در سال‌های 55 و 56است. مبنای آشنایی ما انقلاب و جلساتی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار می‌کردند.

وى گفت: قبل از جهاد سازندگی ما کار را شروع کرده بودیم که تبلور آن در فرمانی بود که امام در 27 خرداد برای تشکیل جهاد سازندگی صادر کردند. ما روستایی را برای آبرسانی انتخاب کردیم. ده هزار تومان جمع کردیم .  بعدها جهاد شکل گرفت و از درو کردن شروع کردیم تا چاه کندن و بعد تبدیل به یک نهاد شد و گسترده شد.

وى ادامه داد: نفرات اصلی من و آقای فیروزآبادی و آقای انتظاری و اقای طالبیان بوديم و یک آقای روحانی به نام محمد باقر داوودی از شاگردان آقا در آن زمان بودند. البته جناب شهید هاشمی نژاد و مرحوم آقای طبسی هم بودند.

هاشمى در خصوص شهید علم‌الهدی ادامه داد: ایشان دانشجوی رشته تاریخ در مشهد بودند و از دوستان عزيز ما. شب قبل از روزي كه به سعادت برسند با هم بوديم.

ي ادامه داد: ايشان در سوسنگرد بودند. بنده نيز دوبار از ناحیه پا مجروح شدم.محسن برادر كوچك من نيز در فاو شیمیایی شد و در سال ٧٢ به سعادت رسيد. ایشان هم پزشک بودند.

 وزير بهداشت با اشاره با شغل پدرى خود و نقش او در پزشك شدنشان اطهار داشت: پدرم علاقه‌مند بودند من به ایشان کمک کنم و آنچنان به پزشك شدند علاقه مند نبودند. دلیل آمدنم به پزشکی همسایه‌ای بود که در دانشگاه پزشکی تهران دانشجو بود و آنها اصرار کردند، من به جامعه شناسی علاقه داشتم.

هاشمی گفت: ٥اسفندماه سال 61 ازدواج كردم. خانم دكتر همكلاسيه من بودند و هیچوقت فکر نمی‌کردم چنین وصلتی صورت بگیرد. از موقعی که من درخواست کردم تا موقعی که اجابت شد دو سال طول کشید. ما می گفتیم شما حاضر هستید ازدواج کنید و می‌گفتند خیر آمادگی نداریم. باز می‌رفتیم و 6 ماه بعد مجدد به خواستگارى مى رفتيم .

وى افزود: امام عقد کردند و پرسیدند مهریه چه میزان است و ایشان هم گفتند مهریه یک کلام‌الله مجید است. سپس امام گفتند نمی شود، ایشان گفتند 12 و امام فرمودند 14 تا سکه بهار آزادی باشد.

 هاشمى بيان كرد: خانم دکتر تخصص کودکان دارند و فوق تخصص خون و سرطان است. سه فرزند داریم و هر سه هم پزشک هستند. یکی در حال تحصیل، یکی تخصص گرفته و دیگری هم سال دیگر  تخصص را تمام می‌کند. دو تای اول ازدواج کردند و یک نوه هم داریم.


هاشمی ادامه داد:سید محمد که فرزند سوم بود، از ارتفاع سقوط کرد و 57 روز در کما بود و بعد فوت شد. بعد از مرگ همسر، مرگ فرزند بالاترین استرس را دارد و بیشترین نمره را می‌گیرد. 

هاشمی بيان كرد: خانواده از وزير بهداشت در جایی راضی و در جایی ناراضی هستند. انتقاد از محیط کاری خود می‌کنند. دست خط برای دستگاه و وسیله می‌خواستند ولی عملی نشد. بچه‌ها هم باید همان مسیری را بروند که بقیه مردم می‌روند.

وزير بهداشت اظهار داشت: همان ده سال اول اهل پيام غذا بودم. سی سال قرار است فسنجون بپزیم و هنوز قسمت نشده است. هنوز دارم فکر می‌کنم بپزم یا خیر. ولی غذا در حد زندگی دانشجویی است آن چه یاد گرفتیم. تقریبا چیزی بلد نیستیم.

وى در واكنش به پوشش مجرى در خصوص كلاس هاي كيانيان و علاقه وزير به هنر گفت: اینها را از کجا درآوردید؟ چیزهای دیگری هم هست که بناست بپرسید. جالب است که آقای کیانیان معلم دینی ما بودند. فکر می‌کنم مدرسه آیت‌الله میلانی هم می‌رفتند. کلاس تئاتر داشتند و خانوادگی قدرت جذب بالایی دارند.

وى درخصوص گفته مجید مجیدی مبني بر اينكه کاش وزیر ارشاد آقای قاضی‌زاده شود، گفت: ایشان هم لطف داشتند ولی منظور ایشان این نبود که مشکل جدی در این حوزه وجود دارد. آقای مجیدی یکی از ذخایر كشور ماست –از این کلمات هم نمی‌شود استفاده کرد از بس سیاسی شده است. یکی از کارگردان‌های بسیار ارزشمند و برجسته هستند که کارهای ایشان همه خوب است.

وى در مورد تبليغات گفت: اصل نظام در نگاه من است. چرا وارد این کار شدیم؟ چرا این در و آن در می‌زنیم؟ من یک هدف بیشتر ندارم و امیدوارم در این دوره که چند ماهی هم نمانده است درست عمل کرده باشم. من هدفم این است که بگویم امام دنبال چه بود و ما دنبال چه بودیم. چرا گرایش به امام پیدا کردیم و بعد انقلاب اسلامی متولد شد.

وى افزود:  ما در رفتار، در اخلاق و در نگاه به مردم و در نگاه به خدمت، در نگاه به قدرت و ثروت باید چگونه عمل کنیم؟ من معتقد هستم به عنوان بچه‌های انقلاب بالاخره نمی‌توانیم به پیرامون خود بی‌توجه باشیم. عیادت چه کسانی رفتیم؟ کسانی بودند که فکر میکردیم از جهات انسانی آن هم در این مسئولیت حتما باید به آنها توجه شود.

وزير بهداشت ضمن اشاره به سريال در حاشيه اظهار داشت: جاهایی که توهین باشد را نمی‌پسندم. همزمان با شروع طرح تحول سلامت شده بود. حرف من به اقای مدیری این بود که الان موقع این نیست ما این کار را شروع کرده ایم و از آن سو شما چنین برنامه‌ای را می‌خواهید اجرا کنید و تقریبا هم به توافق رسیدیم که روی سبک زندگی بیاید و همان طنز باشد. البته شاید حساسیت ما هم بیجا بود و خیلی هم مهم نبود.

وزير بهداشت در واكنش به اظهارات مخاطب خود مبني بر حساسيت گروه پزشكي افزود: مگر شما حساس نیستید؟ مگر قوه قضائیه حساس نیستيد؟روحانیون حساس نیستند؟.

وى در پاسخ به اظهارات مجرى مبني بر اينكه نسبت به جایگاه علمی شما خیلی از افراد در دنیا غبطه می‌خورند، گفت:  نه، چیز خاصی برای گفتن ندارم. یک جمله از امام همیشه سرلوحه کار من بود و به بچه‌های خود هم می‌گویم، مهم نیست انسان چه شغل و  چه منسب و در چه موقعیت اجتماعی باشد امام می‌فرمودند هر کسی در هر جایی هست اگر کار خود را به درستی انجام دهد تکلیف از او ساقط است. حالا انسان می‌خواهد یک نظافت‌چی باشد یا می‌خواهد رئیس‌جمهور یا رهبر یا وزیر و وکیل باشد. 


هاشمی در خصوص رها كردن ناگهاني جهادكشاورزى و درس خواندن افزود: آن زمان  مسئولیت سنگینی داشتم، هم مسئولیت کمیته‌ها و واحدها بر عهده من بود یعنی تمام واحدهای جهاد سازندگی کشور زیرنظر من بود. حتی نامزد وزارت هم بودم. ولی از آن طرف هم کل مهندسی جنگ که در اختیار جهاد بود مسئولیتش با من بود. 

وى عنوان كرد: بنا شد جهاد به عنوان یک نهاد انقلابی باقی بماند یا تبدیل یه وزارت‌خانه شود. ما جزو کسانی بودیم که معتقد بودیم جهاد باید نهاد انقلابی باقی بماند و زیرنظر امام یا ولی‌فقیه باشد. نباید دولتی شود. متاسفانه آن گروهی که معتقد بودند باید دولتی شود موفق‌تر بودند. جهاد وقتی به وزارت‌خانه تبدیل شد یا در شرف وزارت‌خانه شدن بود من ترجیح دادم به درس بازگردم. 

هاشمى اظهار داشت: اردیبهشت 1362 بود و آن زمان هنوز فکس و ایمیل و این چیزها نبود. تلکس زدند به کل کشور و این کار من را محکوم کردند. به دلیل همان اعتقادی که داشتم گفتم وظیفه من الان این است که درست درس بخوانم و در این مسیری که انتخاب کردم باعث سرشکستگی انقلاب و بچه مسلمان‌ها نشوم. تا اندازه‌ای هم کوتاهی نکردیم.

وى عنوان كرد: چشم‌پزشکی به طور کلی وضع خوبی دارد اما از نظر کثرت هنوز جای زیادی از کشور وجود دارد و ما هنوز چشم‌پزشک کم داریم یعنی مشکل عدالت در سلامت همانند بقیه خدمات متاسفانه در اقصی نقاط کشور مشهود است.

هاشمى گفت: در رشته های بالینی وضع ما خیلی خوب است.  چه در حوزه جراحی و چه داخلی قلب، در کلیه و مجاری ادرار که تحت عنوان یورولوژی می‌شناسیم، در تصویربرداری که رشته رادیولوژی است، در چشم‌پزشکی، در گوش و گلو و بینی، رشته زنان و زایمان، جراحی عمومی و تقریبا در رشته‌های مختلف خیلی خوب رشد کردیم. مشکل اصلی ما نظام سلامت است که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

وى افزود: اگر آن چیزی که رهبری به عنوان نظام کلی سلامت دو سال قبل ابلاغ کردند، بدون رودربایستی می‌گویم، مجلس و دولت برای آن قانون بنویسند و اجرایی کنند آینده خیلی خوبی  داريم. 30 ماه بدون قانون مانده است.

هاشمى ادامه داد: در طول این سال‌ها من اکثر مراجع را چه آنهایی که مرحوم شدند همانند آیت الله بهجت و آیت‌الله موسوی اردبیلی و چه مسئولین و سیاسیون و محصورین را عمل کردم.

وزير بهداشت ضمن اشاره به افزايش خطاهاي پزشكي گفت: خطای پزشکی اكنون بیشتر دیده شود نه این که در قبل نبوده است.به كمك موبایل و فضای مجازی مردم بلافاصله منعکس می کنند. خوشحالم لااقل خطای پزشکی منعکس می‌شود، ای کاش خطاهای سیاسی، خطاهای قضائی، خطاهای تقنینی هم منعکس می‌شد.

هاشمی افزود: پرونده آقای کیارستمی دست نظام پزشکی است. اين تیم از بهترین‌ها هستند و هیچ رودربایستی هم ندارند. من اطلاع ندارم که حکم نهایی چه شد، یعنی چند ماه تعلیق دادند. فکر می‌کنم حتی نهایی هم نشد. معمولاً پرونده‌های قضائی چندین سال جاری است . این که چه جرمی را تشخیص دادند، بی‌اطلاع هستم. 

وى گفت: قصور قطعي است .این که چه مقدار این قصور را تعیین کردند و چه مجازاتی مشمول آن پزشک خواهد شد یا اگر کسی دیگری دخیل بودند من اطلاع ندارم.

هاشمی در مورد وجود مناطق محروم در كشور گفت: بخشی مربوط به خودمان، اشتباهات ما و ناکارامدی ما می‌شود. یک بخشی هم به خاطر اتفاقاتی است که رخ داد، جنگ تحمیلی و تحریم‌ها هم بی‌تاثیر نبود 
 
وزير بهداشت با اشاره به نوشته خود در فضای مجازی خود که این شمشیر دو لبه است و یک لبه برای دولت آقای روحانی و یک لبه برای نظام و روحانیت و مقايسه با وزیر نفت دوران مصدق گفت: من آنجا گفتم که افشاگری یک ابزار است و شفافیت یک فرهنگ است. ما در انقلاب دنبال شفافیت بودیم اما افشاگری نه جزو دین ما است و اتفاقا آن زمان کار کمونیست‌ها و توده‌ای‌ها بود و بعد هم مثال زدم اولین وزیر نفت جمهوری اسلامی که به مشهد آمده بود آقای حسن نزیه بود که در هتل‌ "هایت" مشهد ساكن شد و تیم بیست و چندنفره داشتند و سپس فيش را درآوردند، اين اولين فيش بود.


وى ادامه داد: 17 هزار تومان خرج سه روز اینها شده بود. 17 هزار تومان آن زمان زیاد بود. من می‌گویم می‌خواهیم چکار کنیم؟ چرا باید فیش یک عده را در فضای مجازی پخش کنیم و همه هم به ما احسنت بگویند. من عقیده خود را بیان می‌کنم. اشکال در دستگاه قضائی و دستگاه‌های نظارتی است. باید سازمان بازرسی، دیوان محاسبات را درست کنیم. دستگاه قضائی را درست کنیم.؟حالا این کارها را کردیم، الان چه اتفاقی افتاد؟ مگر نمی‌گویند 4 نفر بودند؟ این همه سروصدا کردیم برای 4 نفر. این انقلاب گناه دارد.

هاشمى عنوان كرد:اگر رگه سیاسی داشته هم باید درست بررسی شود. املاک شهرداری نيز که مطرح شد باید درست بررسی و برخورد شود. بيشترين حقوق در بخش خصوصی را واقعا نمی‌دانم چون متاسفانه نظام مالیاتی ما هیچ وقت درست نشد. شما می‌گویید شفافیت ، همه هم می‌دانیم چکار باید کرد ولی نمی‌خواهیم ورود پیدا کنیم چون همان‌ها که می‌خواهند تصمیم بگیرند گاهی اوقات اشتراک منافع پیدا می‌کنند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند.

وزير بهداشت اظهار داشت:بنابراین در وزارت خانه مثلا دانشگاه تهران کسی که نیمه وقت بوده  متوسط درآمدش از سه و پانصد به 6 و دویست رسیده است. غیر از حقوق که معمولا بین 6 تومان تا 9 تومان است. من بعد از سی و چند سال حقوقي حدود 10 تومان دارم. برای همین حقوق ما کمی بیشتر از حقوق دولت است. پز هم می‌دهیم که ما از دولت حقوق نمی‌گیریم و همان حقوق دانشگاه را می‌گیریم ولی آقای روحانی که الان حقوق وزرا را کم کردند برخی غبطه می‌خورند و می‌گویند وضع شما بهتر است.

هاشمى ادامه داد: آنهایی که تمام وقت بودند متوسط درآمد انها حدود 16 میلیون تومان شده است. احتمالا فرض کنید حدود 8-6 میلیون تومان هم حقوق می‌گیرند. حقوق در وزارت بهداشت سقفش بعد از سی و چند سال به 9 میلیون می‌رسد. بچه خودم فارغ‌التحصیل شده است و حقوق او 2 و صد است البته دخترم یک و 800 و خرده‌ای است و داماد من که جراح مغز است 2 و چهارصد حقوق دارد.كه از كارانه جداست.

 وى در خصوص كارانه توضيح داد: وزارت خانه می‌گوید تجهیزات، مریض و محل در اختیار شما و هر چه کار کردید با هم شریک هستیم. 30 یا 35 درصد شما بردارید و بقیه را ما برمی‌داریم برای این که بیمارستان‌ها را اداره کنیم. دولت با این فرمول 26 هزار میلیارد درآمد دارد. بخشی از این را می‌دهند و بخشی که من غیر از حقوق بیان کردم همین کارانه است. برخی جاها این کارانه بالا است. برای یک درصد پرسنل خود، مثلا در دانشگاه تهران فردى بالای 60 تومان هم می‌گیرد.

وى افزود: اما كارانه ٢٠٠ ميليوني نداریم. یک مورد داریم که تقریبا یکی دو سه درجه پائین‌تر از این است ولی در محروم‌ترین شهر کشور است. من اسم نبرم که معلوم می‌شود. دومی همین‌طور که در جایی است که واقعا نه شما جرات می کنید بروید و نه دیگران جرات می‌کنند چون هر چند وقت یک بار حادثه‌ای اتفاق می‌افتد.


وى در واكنش به اظهارات مجرى برنامه مبني بر اينكه دستگاه مالیاتی باید درست شود و از این درآمدهای بالا ماليات بگیرد ، گفت: خدا پدر و مادر شما را بیامرزد. ما همیشه همین را می‌گوییم چرا در رسانه شلوغ می‌کنیم؟ آقا مالیات را درست کنید. این کسی که 100 میلیون درآمد دارد باید 80 درصد مالیات بدهد. اكنون در کشورهای پیشرفته همین‌طور است.

وى ادامه داد: آنچنان كه دکتر طیب‌نیا وزیر اقتصاد قول دادندو من آن سال اول شنیدم این بود که ان‌شاالله نظام مالیاتی جدید که مشاور خارجی هم برای آن گرفتند تا قبل ازپایان دولت مستقر  مى شود. امیدوارم بگذارند مستقر شود. این یکی از مهم‌ترین عوامل فساد در کشوری است.

وزير بهداشت ادامه داد: عملکرد دولت یازدهم  با گرفتاری‌هایی که داشت، خیلی خوب است. دولت خوب عمل کرد اما در بحث اشتغال می‌ توانست تصميمات بهتره بگيرد.

هاشمی اظهار داشت: برجام اگر نبود الان چه شرایطی با انتخاب این آقا داشتیم؟ مشکلات ما خیلی زیاد بود. به نظر من هم رهبری تدبیر کردند و هم مجلس و شورای عالی امنیت ملی. انصافا آقای دکتر روحانی و آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده  بالاتر از جان، با آبروی خود بازی کردند و چنین کار بزرگی را انجام دادند. این بستگی به توقع دارد. این گونه نیست که وارد میدانی شوید ما برنده شویم. آرزوی ما این بود که همه چیز به نفع ما باشد ولی طرف مقابل ما عقل، تجربه و دانش دارد و در عین حال قدرت در دست او است. من می‌گویم اگر شرایط ما نسبت به قبل از برجام 20 درصد یا 30 درصد هم بهتر شده است این را باید قدر دانست.

وزير بهداشت افزود: در اينكه اين تفاوت ٢٠ يا ٣٠ درصدي اتفاق افتاده شکی نیست. حداقل این است که اروپا با امریکا همراه نیست. چرا آمدند قرارداد بوئینگ را بستند؟ این معنی شکست تحریم نیست؟ شکسته شده است ولی چقدر طول کشید تا تحریم ها مستقر شد؟  ما از ارزش‌های خود نباید کوتاه بیاییم و در عین حال باید عقل و تدبیر را هم پیشه کنیم و صبر هم داشته باشیم.

 وي افزود: فرض کنید اگر نبود حداقل این بود که شما الان دیگر نمی‌توانستید نفت را بفروشید. ما که شروع کردیم 900 هزار بشکه بود و هر 6 ماه قرار بود 20 درصد کاهش یابد. اكنون آقای زنگنه 2 هزار و 400، 500 میلیون بشکه نفت در روز می‌فروشد و این پولش هم می‌آید. مشکل ما مگر در کشور اشتغال نیست؟ اشتغال اگر بخواهد برای این جوانان ایجاد شود باید سرمایه باشد یا خیر؟ که به خدمت تولید بیاید. این نیاز به پول دارد یا ندارد؟ احتیاج به سرمایه‌گذار دارد یا خیر؟ این سرمایه‌گذار داخلی کسی پول دارد؟ ندارند. 

وزير بهداشت اظهار داشت:صادرات ما قفل شده بود. من که به عنوان استاد دانشگاه می‌خواستم بروم به من ویزا نمی‌دادند. می‌خواستم مجله برای من بیاید حاضر نبودند پول من را به آن طرف بفرستند. حاضر نبودند مقاله به ما بدهند. ما تحقیق می‌کردیم و بالاترین گرید تحقیق را در دنیا داشت حاضر نبودند در مجلات خود چاپ کنند برای این که بحث تحریم را مطرح می‌کردند. من و شما به عنوان بچه‌های این انقلاب برنمی‌تابیم خیلی بیشتر از اینها انتظار داشتیم.

هاشمى در واكنش به اشاره مجري برنامه به گفته هايش مبني بر اينكه خودشیفتگی مسئولان کار دست مردم می‌دهد و امیدواریم اهل سیاست در مجلس و دولت و ائمه جمعه زحمات روان‌شناسان را زیاد نکنند.، گفت: راست گفتم. آنها نقد کردند کار خوبی کردند همین که تحمل داشته باشیم و بگذارند من حرف خود را بزنم و آنها هم هر چه دارند بگویند خیلی خوب است ولی واقعیت این است که برخی از ما مشکل اعصاب و روان داریم. آمار هم در کشور بالا است. حدود 16 درصد است. قسم هم نخورده که این در مسئولین پیدا نشود.

وى ادامه داد: من گفتم حرف‌های خود را در اتاق دربسته بزنید. هر سه هفته، دو هفته یا ماهی یک بار باهم چای بخورید و ناهار بخورید. آقای رئیس‌جمهور خیلی انسان شریفی است و تا امروز برای همه حرف‌هایی که من زدم یک بار چیزی به من نگفتند.

هاشمی در خصوص حادثه منا گفت: نمی‌دانم بگویم یا خیر. خیلی سخت بود به نظر من جلسه سه ساعته‌ای که ما داشتیم خیلی موثر واقع شد. آنها از ما تعریف کردند و ما هم از انها تعریف کردم و در نهایت گفتم اگر این حرف‌ها را بیرون بزنید جهان اسلام نباید مشکل داشته باشد. علت این است یا اعتقاد ندارید یا این که واقعا عملا به آن متعهد نیستید که هر دو یکی است. امیدواریم گشایشی ایجاد شود و حکام سعودی دست از این ماجراجویی‌ها و به نوعی خودخواهی‌های خود بردارند. اتفاقاتی که در منطقه رخ می‌دهد دست آنها به خون مسلمین آلوده است.

وى يادآور شد: امیدوارم جوانان عزیز و مردم شریف کشورم همواره در صلح و آرامش زندگی کنند تا قادر باشند خداوند سبحان و کریم را آن گونه که شایسته است بندگی کنند. البته تداوم انقلاب اسلامی و راه شهیدان هزینه دارد ولی سرانجام آن عزت و سربلندی و تحقق کامل شعار این موهبت الهی است که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود.

انتهای پیام/ 
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر