کد خبر: ۶۲۹۴۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
کد خبر : ۶۲۹۴۵۵۸
ابوالقاسمی مطرح کرد؛

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت از آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت در کودکان خبر داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ناریا ابوالقاسمی در دومین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت ها که روز پیشگیری از مسمومیت ها در کودکان نامگذاری شده است گفت: مسمومیت در کودکان یک تا پنج ساله از شیوع زیادی برخوردار است که در این میان خوردن مواد سمی فراوانی زیادی دارد و نشان دهنده کنجکاوی کودک و بی دقتی والدین است.

وی با بیان اینکه مسمومیت ها انواع مختلف دارد، ادامه داد: ممکن است که مواد سمی را کودک ببلعد یا استنشاق کند، مواد سمی مانند آفت کش ها، مونوکسید کربن، انواع فلزات، گرد و غبار و موادی که حاوی سرب هستند، عامل مسمومیت در کودکان می شود.

وی ادامه داد: تزریق بیش از حد هر ماده ای در کودک ایجاد مسمومیت می کند و بعضی مسمومیت ها مانند آفت کش ها از راه چشم و مخاط وارد بدن کودک می شوند، نیش برخی حشرات نیز ایجاد مسمومیت می کند که گاهی واکنش آلرژیک می دهد و گاهی منجر به مرگ کودک می شود.

ابوالقاسمی تصریح کرد: حدود 8.6 درصد از موارد فوت کودکان که ناشی از حوادث و سوانح است، به دلیل مسمومیت ها است و از کل مرگ هایی که در نظام مراقبت کودکان یک تا 59 ماهه ثبت شده است، 1.75 درصد مربوط به مسمومیت ها است.

وی گفت: بیشترین علت مرگ در اثر مسمومیت، مصرف داروها بوده است و بعد از آن مخدرها و مواد توهم زا، حشره کش ها و مواد نفتی هستند.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت توضیح داد: متادون یکی از موادی است که خانواده ها برای ترک مواد مخدر استفاده می کنند، اما این ماده گاهی با بی دقتی والدین موجب مسمومیت کودک می شود و در اکثر مواقع مرگ کودک را به دنبال دارد.

ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: کودکان زیر پنج سال بیش از سایر کودکان در معرض مسمومیت هستند لذا مواد سمی و داروها باید از دسترس کودکان دور باشد و باید توجه شود که قرص های رنگ درخشان به کودکان نشان داده نشود و داروها تحت عنوان شکلات اطلاق نشود.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه حوادث و سوانح با آمار 20 درصدی دومین علت مرگ و میر در کودکان محسوب می شود، گفت: مسمومیت ها چهارمین علت مرگ و میر کودکان در بین حوادث و سوانح را تشکیل می دهد که 8.6 درصد از میزان کل مرگ و میرها در گروه حوادث و سوانح را دربردارد.

انتهای پیام/

1.75 درصد مرگ و میر در کودکان در اثر مسمومیت ها است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر