کد خبر: ۶۵۰۴۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۸

اسپوتنیک در گزارشی اعلام کرد نیرو‌های روسیه در شهر دومای سوریه یک انبار حاوی مواد مورد نیاز برای ساخت تسلیحات شیمیایی کشف کردند.

کشف انبار حاوی مواد شیمیایی در شهر دوما توسط نیرو‌های روسیهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، اسپوتنیک در گزارشی اعلام کرد نیروهای روسیه در شهر دومای سوریه یک انبار حاوی مواد مورد نیاز برای ساخت تسلیحات شیمیایی کشف کردند. به نظر می‌رسد گروه‌های مسلح تروریستی از این آزمایشگاه برای ساخت مواد سمی به منظور اتهام‌زنی به دولت سوریه مبنی بر انجام حمله شیمیایی استفاده کرده‌اند.

الکساندر رودینوف، کارشناس سلاح های شیمیایی، در این باره گفت نیروهای روس در این انبار، تیو دی گلیکول و دی اتانول آمین که جزء مواد ضروری برای تولید گازهای خردل سولفور و نیتروژن هستند، کشف کرده اند. افزون بر این، در این آزمایشگاه سیلندر حاوی گاز کلورین -که به سیلندری که گروه های مسلح (تروریستی) به عنوان مدرک برای نشر خبر جعلی حمله شیمیایی به شهر دوما و اتهام‌زنی به دمشق استفاده کرده بودند، شباهت دارد- کشف شده است.

در ادامه گزارش اسپوتنیک آمده است پس از انتشار اخبار (جعلی) در چندین رسانه (غربی) مبنی بر حمله شیمیایی به دوما، تنش ها بر سر سوریه در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است. رسانه های غربی در انتشار این اخبار به گزارش های گروه های مسلح مخالف دولت قانونی سوریه استناد می کردند. این در حالی است که وزارت خارجه سوریه با رد چنین اتهاماتی، اعلام کرد استفاده از تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی احتمالا توطئه ای از سوی گروه های تروریستی بوده است. با وجود این، آمریکا، انگلیس و فرانسه سحرگاه روز شنبه و پیش از آنکه مراجع بین المللی و بازرسان سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی صحت چنین خبری را بررسی کنند، به چندین نقطه در سوریه حمله کردند. سه کشور مزبور در این حمله یکصد و سه فروند موشک به سمت سوریه شلیک کردند.

گزارش اسپوتینک می افزاید تاکنون چندین کشور از جمله روسیه و ایران، حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را محکوم کرده اند.

کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به درخواست سوریه برای بررسی اینکه آیا شهر دوما مورد حمله شیمیایی واقع شده است  یا خیر، عازم این کشور شده اند.
انتهای پیام/

کشف آزمایشگاه تولید گاز خردل در شهر دوما

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر