کد خبر: ۶۵۳۴۶۲۲
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱

باید سقف زمانی برای سه کشور اروپایی معین کنیم تا به طور کامل تعهدات خودشان را عمل کنند در غیر این صورت برجام را فسخ شده اعلام کنیم و انرژی هسته‌ای را به ریل اصلی‌اش باز گردانیم.

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان شامگاه سه‌شنبه در میزگردی با موضوع برجام اظهار کرد: از ابتدا و پس از توافق اولیه در لوزان، شفاف‌سازی لازم از سوی دولت انجام نشد و فکت شیت را ما از آمریکایی‌ها به دست آوردیم.

بیژن شمس با بیان این که طرف مقابل گام‌هایی که باید بر می‌داشت را بر نداشت، افزود: این نقد را باید به تیم مذاکره کننده داشته باشیم که نه تنها از هیچکدام از منتقدان تحصیل کرده و دلسوز داخل کشور استفاده نکردند، بلکه شروع به فحاشی کرده و آن‌ها را بی‌سواد خواندند.

استاد دانشگاه ادامه داد: کشورهای مذاکره کننده با ایران سه سطح داشتند، طراحی، اجرایی و مذاکره؛ اما تیم ایرانی همه این کارها را خودش انجام می‌داد، همچنین توصیه‌های رهبر انقلاب را در عمل تأثیر ندادند و در برجام مجموعاً 95 منع هسته‌ای را پذیرفتند، الان شاهد هستیم که صحبت از منع ابدی این حقوق می‌کنند.

شمس اضافه کرد: به گونه‌ای مذاکره کردند که گویی آمریکا همیشه صادق بوده و هیچ تضمینی گرفته نشد، در همان شش ماه ابتدایی رآکتور اراک را بتن ریختند در صورتی که می‌شد به گونه‌های دیگر موقتاً آن را غیرفعال کنند تا طرف مقابل گام‌های لازم را بردارد.

وی تصریح کرد: به دلیل کدهایی که از طرف ایرانی ارسال شد برآورد دشمن این بود که ایران در نقطه ضعف قرار دارد و همین باعث شد تا توافق هسته‌ای دستاورد لازم را نداشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان  دستاورد ضعیف، استفاده نکردن از منتقدان و عبور از خط قرمزها را مایه تأسف دانست و اذعان داشت: جا دارد تیم مذاکره کننده عذرخواهی کند و برای ادامه کار هم تیم مذاکره ایران تغییر کرده و با تشکیل اتاق‌های فکر از سایر متخصصان این حوزه هم استفاده کند.

شمس اضافه کرد: باید سقف زمانی برای سه کشور اروپایی معین کنیم تا به طور کامل تعهدات خودشان را عمل کنند در غیر این صورت برجام را فسخ شده اعلام کنیم و انرژی هسته‌ای را به ریل اصلی‌اش باز گردانیم، نشان دهیم که برای این فناوری چندین شهید داده‌ایم.

وی ابراز داشت: تیم مذاکره کننده باید این باور را داشته باشد که اروپا به دنبال منافع یک جانبه خود بودند، برای ادامه دادن برجام صرفاً به دنبال تضعیف ایدئولوژی ایران هستند

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر ایران باید برآوردها را تغییر دهد همانطور که سال 84 با فک پلمب سانتریفیوژ این کار را کردیم، اگر بدانند که مستقل هستیم و با آرمان‌های انقلابی مقابله می‌کنیم موضع‌گیری‌هایشان عوض می‌شود همانطور که در مورد کره شمالی این اتفاق افتاد و موضع آن‌ها را تغییر داد.

وی خاطرنشان کرد: مادامی که نقش پلیس خوب و بد ادامه پیدا کند و ما بترسیم از این که مبادا جنگ شود، دست پایین‌تر را خواهیم داشت؛ ما جنگ پر تنش سوریه را مدیریت کردیم چه ترسی وجود دارد؛ ایران امروز قدرتمند است و در هندسه قدرت جهانی ایرانی‌ها حرف اول را می‌زند بنا به گفته خود آمریکایی‌ها به ویژه در بخش نفوذ ایدئولوژیک.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان  با بیان این که موضوع برجام متعلق به گروه یا افرادی نیست، مربوط می‌شود به منافع یک ملت، گفت: دیگر نباید خطاهای گذشته انجام شود و با فضای باز از سخنان افراد با تجربه بدون در نظر گرفتن جناح‌ها یک همفکری ایجاد کرد، این موضوع اتحاد ملی و گفتمانی به همراه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/م

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر