توضیحات رئیس سازمان محیط زیست درباره صادرات خاک از جزیره هرمز

رئیس سازمان محیط زیست درباره صادرات خاک از جزیره هرمز به کشورهای منطقه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: گزارشی به من دادند که از جزیره هرمز خاک صادر می‌کنند. برخی دست‌اندرکاران بخش غیر خصوصی در این کار فعالیت می‌کنند. ما به دنبال این هستیم که اگر این اتفاق می‌افتد، جلوی آن گرفته شود.

وی درباره لایحه حمایت از محیط‌بانان گفت: لایحه حمایت از محیط بانان در دستور کار مجلس است و منتظریم به صحن علنی بیاید.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه اولین معضل محیط‌زیست طبیعی، کمبود آب است، تصریح کرد: مراتع، حیوانات و جانداران در معرض تهدید هستند و زنجیره زیستی در مواردی قطع شده و نسل برخی حیوانات به دلیل کم‌آبی در خطر است.

کلانتری با بیان اینکه تخریب محیط‌زیست گیاهی که به دلیل چرای بیش از حد دام انجام شده، معضل دیگر است، افزود: خشکیدگی جنگل‌ها به دلیل کم‌آبی که در اثر غالب شدن قارچ‌ها و باکتری‌ها است، بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: خشک شدن تالاب‌ها در اثر بی‌آبی و کم‌آبی باعث شده تا این‌ها به محلی برای ریزگرد‌ها تبدیل شود. شکار غیرمجاز در شرایط بحرانی که حیات‌وحش به دلیل نبود آب‌وعلف با آن درگیر است، مشکل دیگر است. شکارچیان و قاچاقچیان حیات‌وحش را به خطر انداختند.

رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: در کلانشهر‌ها موضوع آلودگی هوا را داریم. وسایل نقلیه، سوخت را کامل نمی‌سوزانند و کیفیت پایین سوخت‌های فسیلی مشکلات ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه خودروساز‌ها خودشان را اصلاح‌کرده و پالایشگاه‌ها نیز دستگاه‌های جدید وارد کنند، افزود: پالایشگاه‌های ما نفت کوره یا مازوت تولید می‌کنند. سازمان محیط‌زیست اجازه سوزاندن این محصول را نمی‌دهد. امکان صادرات هم وجود ندارد و روزانه یک میلیون بشکه انباشته می‌شود.

کلانتری گفت: در معاهده پاریس تعهد دادیم که در شرایط تحریم ۴ درصد و اگر تحریم برداشته شود، ۱۲ درصد کاهش کربن داشته باشیم. در قانون برنامه ششم اشاره‌شده که باید نزدیک ۲۰ درصد تولید کربن را کم کنیم. اگر دستورات رهبری در سال ۸۹ اجرایی شود، ۴۱ درصد باید کاهش تولید کربن داشته باشیم. همه این‌ها در حالی است که تعهد دولت برای اجلاس پاریس تنها ۴ درصد است.

وی اضافه کرد: این موارد، نکات انحرافی است که با طرح آن‌ها برخی سعی می‌کنند ارتباطات جمهوری اسلامی را قطع کنند.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: حدود ۱۵ درصد اراضی کشور تحت پوشش مناطق چهارگانه است. جا‌هایی هست که از مناطق چهارگانه کم کردیم و اصلاحاتی انجام دادیم. هرساله این موضوع را در شورای عالی محیط‌زیست بررسی می‌کنیم و اگر میزان اراضی در اختیار کم شده، از محل منابع طبیعی اضافه می‌کنیم.

کلانتری با اشاره به کنوانسیون تنوع زیستی گفت: از سال ۷۷ کنوانسیون تنوع زیستی در اختیار وزارت امور خارجه بوده است. چرا آن زمان کسی چیزی نگفت؟ ۸۰ درصد تنوع زیستی در اختیار منابع طبیعی در سازمان جنگل‌هاست. در وزارت جهاد کشاورزی سه بانک ژن بزرگ هست. در محیط‌زیست اصلاً بانک ژن نداریم و حتی متخصصی در این زمینه نداریم. در وزارت کشاورزی ۱۵۰ نفر متخصص در این حوزه دارند. وزارت جهاد کشاورزی، ۸۰ درصد منابع طبیعی کشور را در اختیار دارد. نمی‌خواهیم دوباره خرجی ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها: محیط زیست ، حیات وحش
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار