کد خبر: ۶۷۹۶۰۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۷

یک کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با راشا تودی هدف آمریکا از مخالفت با احداث خط لوله نورد استریم ۲ را حفظ موقعیت ژئوپولتیک خود عنوان کرد.

تلاش آمریکا برای ایجاد تفرقه در منطقه اوراسیابه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پییر امانوئل تومان کارشناس مسائل ژئوپولتیک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: «هدف آمریکا در مخالفت با احداث خط لوله نورد استریم ۲ حفظ موقعیت ژئوپولتیک خود از طریق ایجاد تفرقه در منطقه اوراسیا و جهان است.»

امانوئل تومان در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: آمریکا به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا می‌گوید نباید در موضوع احداث خط لوله نورد استریم ۲ با روسیه مشارکت داشته باشند؛ آیا این اقدام آمریکا درست است یا اشتباه؟ گفت: «آمریکا با فشار بر پوتین و اتحادیه اروپا و شرکت‌های فعال در بخش انرژی در این حیطه دو هدف را دنبال می‌کند. اول از همه آمریکا می‌خواهد که نفت و گاز تولیدی خود را به آن‌ها بفروشد. آن‌ها در حال رقابت با شرکت‌های فعال روسیه در بخش گاز هستند.»

وی افزود: «آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند اروپایی‌ها را مرعوب کنند تا نفت و گاز بیشتری از آمریکا خریداری کنند. این موضوع تا اندازه‌ای موثر بوده است، زیرا آلمان یک بندر جدید را برای واردات گاز از آمریکا ایجاد کرده است. از طرف دیگر اروپایی‌ها خواهان ادامه همکاری با روسیه در زمینه واردات گاز هستند، زیرا گاز وارداتی از روسیه ارزان است و امنیت انرژی آن‌ها بالا می‌رود. آن‌ها از زمان جنگ سرد از روسیه گاز وارد کرده اند. از آن زمان آمریکا فشار‌های خود را بر اروپایی‌ها افزایش داده است که این کار را انجام ندهند، اما به نتیجه نرسیده است. این موضوع سبب شده است که اروپایی‌ها به شدت مخالفت خود را با آمریکایی‌ها اعلام کنند. آن‌ها همچنان به فشار‌های خود ادامه می‌دهند. آن‌ها به دنبال فروش گاز و نفت خود به اروپا هستند.»

امانوئل تومان گفت: «دومین هدف آمریکا از این اقدامات کنترل منطقه اوراسیا است. آن‌ها تلاش می‌کنند که از نزدیکی بیشتر اروپا و روسیه جلوگیری کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند که از بهبود روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا در بخش انرژی جلوگیری کنند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند که از اتحاد بیشتر در منطقه اوراسیا بین غرب اروپا و روسیه جلوگیری کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند با ایجاد تفرقه در منطقه اوراسیا نقش راهبردی خود را در جهان به عنوان یک قدرت ژئوپولتیک حفظ کنند.»

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر