کد خبر: ۶۸۱۲۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶
۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶
کد خبر : ۶۸۱۲۴۱۱

غده‌های لنفاوی یا گره‌های لنفاوی اندام بیضی‌شکل از دستگاه ایمنی بدن هستند که حامل مایع لنف می‌باشند. این گره‌ها به‌طور گسترده‌ای در سراسر بدن از جمله زیر بغل و معده و مرتبط با رگ‌های لنف پخش شده‌اند.

غدد لنفاوی در کدام قسمت بدن قرار دارند و چرا متورم می‌شوند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، غده‌های لنفاوی یا گره‌های لنفاوی اندام بیضی‌شکل از دستگاه ایمنی بدن هستند که حامل مایع لنف می‌باشند. این گره‌ها به‌طور گسترده‌ای در سراسر بدن از جمله زیر بغل و معده و مرتبط با رگ‌های لنف پخش شده‌اند. غدد لنفاوی شامل سلول‌های B, T و سایر سلول‌های ایمنی است. غدد لنفاوی به‌عنوان فیلتر یا تلهٔ ذرات بیگانه مانند برخی سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند و در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن مهم هستند. آن‌ها شدیداً با گلبول‌های سفید خون به نام لنفوسیت‌ها و ماکروفاژ‌ها بسته‌بندی شده‌اند. تغییرات ظاهریِ غدد لنفاوی می‌تواند یک علامت از یک بیماری باشد. تبدیل شدن آن‌ها به التهاب یا بزرگ شدن در شرایط مختلف، که ممکن است از مشکلی پیش‌پاافتاده، مانند عفونت گلو، به یک معضلِ تهدیدکنندهٔ حیات مانند سرطان غدد لنفاوی، سرطان مثانه، سرطان خون، یا ایدز متنوع باشد (در اکثر بیماری‌ها غدد لنفاوی قرمزرنگ هستند و درد شدیدی دارند).

گره‌های لنفاوی اصلی که ممکن است افراد مشاهده یا احساس کنند، در این قسمت‌های بدن قرار دارند:

- زیر فک

- دو سمت گردن

- زیر بغل

- دو سمت کشاله ران

علت تورم غدد لنفاوی چیست؟

شرایط مختلفی می‌توانند موجب تورم گره‌های لنفاوی شوند، به ویژه گره‌هایی که در سر و گردن قرار دارند. از جمله این شرایط می‌توان به اختلالات خود ایمنی، برخی انواع سرطان، و عفونت‌های شایع، مانند آنفلوآنزا اشاره کرد. برخی داروها، مانند دارو‌های ضد مالاریا و ضد تشنج نیز می‌توانند موجب تورم گره‌های لنفاوی شوند. بیشتر مردم با لنفادنوپاتی موضعی مواجه می‌شوند که در آن تنها گره‌های لنفاوی یک بخش خاص از بدن متورم می‌شوند. زمانی که تورم گره‌های لنفاوی در بیش از یک بخش رخ می‌دهد، این شرایط به نام لنفادنوپاتی عمومی شناخته می‌شود و معمولا نشان دهنده یک بیماری سیستمیک یا گسترده در بدن بوده که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

جالب است بدانید که بیش از دوسوم غدد لنفاوی به علت‌هایی که تشخیص داده نمی‌شود، متورم می‌شود. در بقیه موارد نیز بیماری‌های عفونی که شایع‌ترین آن بیماری‌های ویروسی، چون سرماخوردگی، آنژین چرکی گلو، بیماری‌های انگلی ناشی از مصرف گوشت‌های نیمه پخته در انواع کباب‌ها و نیز بیماری‌های منتقل شده از حیواناتی، چون گربه به انسان است. حتی بیماری‌هایی، چون سل و سیفلیس نیز می‌تواند با عوارضی، چون ورم غدد لنفاوی گردن و ران همراه باشد.

عفونت‌ها
 
ویروس‌ها، باکتری‌ها و سلول‌های غیر عادی یا بیماری‌ها را که از کانال لنف عبور می‌کند غدد را مسدود میکنند به این دلیل وقتی شخصی از بیماری یا عفونت رنج می‌برد در واقع غدد لنفاوی باکتری‌ها و ویروس‌ها را جمع کرده اند که باعث تورم غدد میشود.

اختلالات سیستم ایمنی
 
لوپوس اریتماتوز سیستمیک (لوپوس)، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن، سرطان اگرچه کمتر شایع است، اما گره‌های لنفاوی متورم می‌تواند نشان دهنده یک تومور بدخیم یا سرطان باشد. تورم در گره‌های لنفاوی کشاله ران: عفونت‌های منتقله از راه روابط جنسی، مانند سفلیس و سوزاک، می‌توانند موجب تورم گره‌های لنفاوی، به ویژه در ناحیه کشاله ران شوند. عفونت‌های عودکننده، عفونت‌های قسمت پایینی بدن، و آسیب دیدگی پا‌ها نیز می‌توانند موجب تورم گره‌های لنفاوی در کشاله ران شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در بسیاری موارد، تورم گره‌های لنفاوی طی دو تا سه هفته و پس از غلبه بدن بر عفونت کاهش یافته و از بین می‌رود. در صورت تداوم مشکل بیش از این مدت زمان، باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر دلایل مراجعه به پزشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک گره لنفاوی که آزادانه حرکت نمی‌کند.

یک گره لنفاوی که سفت یا لاستیکی احساس می‌شود.

یک گره لنفاوی که قطر آن یک اینچ (۲.۵ سانتیمتر) یا بیشتر است.

گره‌های لنفاوی متورم که با تعریق شبانه، شکم درد، کاهش وزن ناخواسته یا تب بالا همراهی می‌شوند.

درمان ورم غدد لنفاوی

چون تورم غدد ناشی از یک عفونت است، درمان آن نیز درمان بیماری اصلی است. گلو درد استرپتوکوکی را درمان کنید. درمان گلو درد استرپتوکوکی بسیار مهم است، چون در غیر این صورت، ممکن است باعث تب روماتیسمی شود که آسیب شدید به قلب می‌رساند. به‌همین دلیل، اگر تورم غدد لنفاوی با گلو درد همراه است، باید حتماً نزد پزشک بروید تا او نمونهٔ برداشته شده از گلوی شما را برای کشت به آزمایشگاه بفرستد. اگر نتیجهٔ کشت وجود استرپتوکوک را نشان دهد، آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان آن تجویز می‌کند. گاهی علاوه بر آزمایش خون، یا پرتونگاری، نمونه‌ای از بافت درون غده لنفاوی را با روش و سوزن مخصوص برداشته و آزمایش می‌کند. در بسیاری موارد، این کار کوتاه‌ترین و دقیق‌ترین روش تشخیص است. پزشک پوست را بی‌حس کرده و با وارد کردن سوزنی در یک غده لنفی کمی از محتویات درون آن را بیرون می‌کشد و به آزمایشگاه می‌فرستد. بیشتر مراقب غدد لنفاوی باشید. پزشک برای تشخیص علت تورم ممکن است از پرتونگاری کمک بگیرد. یا با عمل جراحی یک غده را بردارد. در ناخوشایندترین موارد، که وجود بدخیمی در دستگاه لنفاوی است، پزشک بیماری را با دارو‌های ضد سرطان درمان می‌کند.

درمان‌های خانگی تورم غدد لنفاوی

کمپرس آب گرم: کمپرس آب گرم نسخه قدیمی برای کاهش تورم غدد است وقتی کمپرس آب گرم را روی موضع قرار دهید، دما باعث جریان خون می‌شود که درد و تورم را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده بین گرما و عدم فعالیت ویروس‌ها ارتباط وجود دارد؛ دستمالی را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید و ده دقیقه روی موضع بگذارید این کار را چند بار در روز انجام دهید یا اینکه روزانه چند بار موضع را با آب گرم بشویید تا تورم از بین رود.

روغن کرچک
 
به منظور درمان ورم غدد لنفاوی، می‌توانید از روغن کرچک استفاده کنید. خواص تسکین درد و ضد التهابی روغن کرچک می‌تواند به کاهش تورم این غدد کمک کند. استفاده از روغن کرچک می‌تواند جریان لنف را در سراسر گردش خون و بافت‌های بدن افزایش دهد. به علاوه، این روغن می‌تواند سموم و مواد خارجی را از دستگاه‌های بدن دفع کند. استفاده از روغن کرچک ظرف یک هفته می‌تواند ورم غدد لنفاوی را کاهش دهد و این غدد را به اندازه‌ی طبیعی برگرداند. هم‌چنین، روغن کرچک ممکن است با بهبود عملکرد دستگاه ایمنی فرایند درمان را نیز تسریع می‌کند.

- مقداری روغن کرچک را روی ناحیه‌ی متورم بمالید و حدود ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید.

- حوله را در آب داغ خیس کنید و آن را بچلانید تا آب اضافی از آن خارج شود.

- این حوله‌ی گرم را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی ناحیه‌ی متورم قرار دهید.

- سپس پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.

- این درمان خانگی را به مدت یک هفته روزی دو بار تکرار کنید.

آب و نمک
 
افرادی که از تورم غدد گردن که ناشی از سرماخوردگی و گلودرد است رنج می‌برند قرقره کردن آب و نمک درمان موثری است، نمک منیزیم یا نمک دریا خاصیت ضد التهابی و درمان بخشی بسیار عالی دارد. برای این کار در یک فنجان آب گرم نصف قاشق نمک بریزید و خوب ترکیب کنید این مخلوط را خوب قرقره و ۲ تا ۳ بار در روز این کار را تکرار کنید.

آب بخورید
 
اغلب مشکلات بدن به علت عدم تنظیم میزان مایعات بدن و خون است. برای گردش خون مناسب لازم است که آب کافی مصرف کنید. از این طریق مواد مغذی لازم و آنتی بادی‌های مورد نیاز برای مقابله با ورم تامین می‌شود و درد کاهش می‌یابد.

آب لیموی تازه
 
آب این میوه منبع غنی ویتامین C. و ماده ضدالتهابی است که علاوه بر کاهش ورم باعث درمان آن نیز می‌شود. برای اینکه سریع نتیجه بگیرید، علاوه بر خوردن آب لیمو، کمی از آن را نیز زیر بغل بمالید.

اسپیرولینا
 
اسپیرولینا سرشار از آنتی‌اکسیدان، ویتامین B، اسید‌های چرب امگا-۳ و دیگر مواد مغذی لازم برای سلامتی است. این مواد مغذی، اسپیرولینا را به یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای ورم غدد لنفاوی تبدیل کرده‌اند؛ و بهتر است شما نیز از این مسئله آگاه باشید. اسید‌های چرب امگا-۳ و خواص ضد التهابی موجود در اسپیرولینا می‌توانند علائم ورم غدد لنفاوی را به شکلی موثر تسکین دهند. می‌توانید اسپیرولینای طبیعی را از برخی عطاری‌ها تهیه کنید و در خانه با استفاده از آن اسموتی بسازید؛ هم‌چنین مکمل‌های ساخته شده از این جلبک نیز در داروخانه‌ها موجود هستند. نوشیدن روزانه‌ی اسموتی اسپیرولینا می‌تواند ظرف یک هفته به بهبود ورم غدد لنفاوی کمک کند. به علاوه، می‌توانید بعد از مشورت با پزشک از کپسول‌های اسپیرولینا نیز استفاده نمایید.

ویتامین E 
 
ویتامین E ویتامین ضروری و شناخته شده‌ای است که می‌تواند به درمان مشکلات پوستی بسیاری کمک کند. کمبود ویتامین E می‌تواند به بروز مشکلات پوستی فراوان و حتی ورم غدد لنفاوی نیز منجر شود. از این رو، توصیه می‌شود خوراکی‌های سرشار از ویتامین E نظیر گلرنگ، جوانه‌ی گندم، بادام زمینی، روغن سویا، بادام و ... را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. متاسفانه، همه‌ی آدم‌ها نمی‌توانند ویتامین E را به اندازه‌ی کافی از طریق رژیم غذایی‌تان دریافت کنند. اگر شما نیز دچار کمبود ویتامین E. هستید، می‌توانید از مکمل‌های ویتامین E. استفاده کنید. پس اگر به دنبال درمان‌های خانگی برای ورم غدد لنفاوی هستید، نباید ویتامین E را نادیده بگیرید.

توجه: اگر قصد دارید از مکمل‌های ویتامین E استفاده کنید، باید ابتدا با یک پزشک مشورت کنید.

سیر
 
سیر از دیرباز جزء دارو‌های گیاهی بوده است، مطالعات نشان داده سیر خاصیت آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی ضد دیابتی و از لخته شدن خون جلوگیری میکند بدون شک این ویژگی سیر تورم غدد لنفاوی را کاهش میدهد. برای درمان تورم این غدد با سیر دو یا سه بوته سیر خام را در هفته مصرف کنید.

زردچوبه
 
این ادویه خاصیت ضدعفونی کننده، ضدالتهابی و ضد باکتریایی دارد. مصرف یک لیوان شیر داغ با کمی زردچوبه می‌تواند درد و ورم را کاهش دهد.

روغن نعناع فلفلی
 
روغن نعناع فلفلی توانایی قدرتمندی در درمان بسیاری از بیماری‌ها نظیر مشکلات تنفسی، سوءهاضمه، تهوع، سردرد، و معده درد دارد. به علاوه، روغن نعناع فلفلی به عنوان داروی گیاهی عالی برای تسکین درد نیز شناخته می‌شود. روغن نعناع فلفلی غنی از مواد مغذی و معدنی نظیر آهن، منگنز، اسید فولیک، کلسیم، مس، و پتاسیم است. روغن نعناع فلفلی هم‌چنین منبع خوبی برای ویتامین A، اسید‌های چرب امگا-۳، و ویتامین C. نیز هست. استفاده از روغن نعناع فلفلی در درمان ورم غدد لنفاوی می‌تواند باعث تسکین این غدد شود و باکتری‌های ایجاد کننده‌ی درد را در این غدد از بین ببرد. فقط کافی است چند قطره روغن نعناع فلفلی را روی نواحی متورم بریزید و ماساژ دهید.

چای کیسه‌ای
 
شاید شما هم بدانید که با قرار دادن چای کیسه‌ای بر روی پلک‌ها، می‌توانید نقاط سیاه دور چشم‌های‌تان را کاهش دهید. به علاوه، چای کیسه‌ای برای درمان تورم نیز موثر است؛ از این رو، استفاده از چای کیسه‌ای نیز به عنوان یکی از درمان‌های خانگی موثر برای ورم غدد لنفاوی به شمار می‌رود. تعداد چای کیسه‌ای آماده کنید. آن‌ها را به مدت چند دقیقه در آب داغ بیندازید. سپس کیسه‌ها را روی نواحی متورم قرار دهید. این کار را به مدت یک هفته، روزی سه مرتبه تکرار کنید تا به نتیجه‌ی رضایت‌بخشی برسید.

سرکه سیب
 
یکی دیگر از دارو‌های طبیعی درمان تورم سرکه سیب باور کنید که واقعا خاصیت درمانی شگفت انگیزی دارد، سرکه محیط الکلی ایجاد میکند و همچنین پ. هاش بدن را درسطح بالایی حفظ می‌کند. مطالعات نشان داده سرکه خاصیت پاک کنندگی دارد و سطح آنزیم و ویتامین در بدن را بالا میبرد البته بیشتر خاصیت آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی آن باعث درمان عفونت‌ها میشود. یک فنجان سرکه را با یک فنجان آب ترکیب و دستمالی را در آن خیس کنید و روی موضع بمالید بعد از ۵ دقیقه با آب گرم بشویید و خشک کنید اینکار را حداقل دو بار در روز انجام دهید.

چای بابونه
 
گل این گیاه دارویی نیز در صورتی که به شکل دمنوش استفاده شود، برای درمان ورم غدد لنفاوی موثر خواهد بود. مقداری گل بابونه را در یک فنجان آب داغ بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید بابونه ۵ تا ۷ دقیقه در آب داغ دم بکشد. دمنوش را صاف کنید. مقداری عسل به دمنوش اضافه نمایید. روزانه دو تا سه فنجان دمنوش (چای) بابونه بنوشید. اگر گل بابونه در دسترس‌تان نبود، می‌توانید به جای آن، از چای کیسه‌ای بابونه نیز استفاده نمایید.

نکات مهم:

- فردی که دچار تورم غدد لنفاوی زیربغل است، باید لوازم شخصی کاملا جدا داشته باشد و لباس‌های وی جداگانه شست وشو شود.

- بیمار از لوازم بهداشتی دیگران استفاده نکند.

- تا زمان خوب شدن از دئودورانت‌های زیر بغل استفاده نشود.

- برآمدگی نباید دست کاری شود زیرا احتمال پخش شدن عفونت وجود دارد.

- زیر بغل با تیغ اصلاح نشود.

- این بیماران هر روز باید حمام کنند.

- از صابون‌های زبر استفاده نشود.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
حدود ده روز شکم داشتم الان مراجعه به پزشک کردم گفته غده لنفاوی بزرگ شده الان چکار کنم
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
سلام من یک سال پیش رفتم دکتر گفت غده لنفوم داری خوشخیم الان بعد یک سال رفتم دکتر گفت سه تا غده یک سانتی دیگه در امده الان غده لنفاوی بدخیم شده آیا خطر ناک یانه
سوسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
خواهش میکنم جواب منو بدین چون اینقدر رفتمه دکتر چیزی عایدم نشده
سوسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
سلام گاهی وقتها گلوم ورم داره گردنم جوشای چرکی زده به سختی تنفس میکنم چون در ناحیه قفسه سینه دچار مشکل میشم فشار رو قفسه سینه میاره پوستم خراب شده بدنم گزگز میشه لطفا منو راهنمایی کنین بدنمم زیاد خسته
ناشناس
|
Australia
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
گلوم باد کرده و میسوزه سس تند خوردم چکار کنم؟؟؟؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
لطفا اینگونه تورم ها را نادیده نگیرید چون ممکنه بیماری جدی باشه، من تورم خفیف در قفسه سینه داشتم و بیش از ده ماه طول کشید که تشخیص بدخیمی دادند، مراجعه به دکتر خوب خیلی مهمه
فاطیما هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
سلام دخترم دور نافش غدد لنفاوی داره وهر از چند گاهی درد میگیره بعضی وقتا دردش خیلی شدیده دکتر بهش انیتی بیوتیک داده ولی بعد چند مدت دوباره همینطوری شده ؛درمانش چیه چیکار باید کرد تا از شر این غدد راحت شد ایا این غدد خطرناکه؟
وحيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
من چند سالي ميشه يك سمت از گلوم بيشتر غدد لنفاويم متورم ميشه درد ميكنه احساسه تنگي نفس بهم ميده چندين بار متخصص رفتم ازمايش دادم گفتن سالمه و ورزش سنگين يا وزنه سنگين يا دويدن سريع متورم ميشه گاهي أوقات نميدونم چيكار بايد كنم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
با سلام یک هفته پیش با خمیازه کشیدن احساس فک درد داشتم. دو سه روز پیش متوجه شدم که غدد لنفاوی طرف چپ گردنم کمی متورم شده در حدود ۲ سانتی متر. شبها تعریق دارم. ولی تب و بی اشتهایی ندارم. خیلی میترسم.
حسین دلیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
با سلام من یک ماه پیش یک جوش در انتهای گلوی خود را دستکاری کردم و با خلال دندون از بین بردم بعد از چند روز گلو درد گرفتم و دکتر متخصص رفتم دوتا دستور پزشک حساسیت و کمی التهاب تشخیص دادند مقداری دارو و امپول حساسیت تجویز کردند ولی کامل خوب نشدم نمیدادم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
سلام
درمان تورم غدد لنفاوی استفاده از نوره طبیعی به صورت موضعی در زیر بغل و ران هست.
یگانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
سلام،بچه ک بودم دوطرف گردنم ورم کرده بود،و دکتر بهم گفت ک باید ازمایش بدم،اما ندادم و بعد چند وقت ورم خوابید.الان سالها گذشته ومن دوطرف گردنم درد شدیدی احساس میکنم ،گاهی هم گلودرد وقرمزی وتورم گلو،الان هم دوروزه ک دوطرف گردنم ورم کرده و درد شدیدی داره،بنظرتون علت چی میتونه باشه؟؟
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
س شایدلنفاوی هست
سبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
با سلام من تاحالا سه بار زير گوش بالاي گردنم غده اي متوم ميشه پر از چرك و خون و بسيار دردناك.ايا خترناك و احتياج به نمونه برداري هست؟
جمبل
|
United Kingdom
|
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
خیلی خیلی عالی بود
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
سلام حدود ۸سال پیش تو گودی گردنم احساس کردم یک غده وجود داره پیش بهترین جراح رشت رفتم بعد از ازمایش وسی تی اسکن و سونوگرافی فرمودند مشکل خاصی نیست نه دارو دادن نه جراحی کردم ولی همچنان این غده بامن همراه هست واخیرا بزرگترم شده چیکار باید بکنم ایا احتمال سرطانی بودن این غده وجود داره؟ لازم به توضیح هست که بنده ۴۳ سال دارم
واز ترس اینکه برم دکتر وتشخیص بدی بدن پیگیری نمی کنم
Mahta
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
سلام ...
غدد لنفی که در زیر فک و گوش است در یک طرف صورتم برجستگی خیلی کمی پیدا کرده ... نه متورم شده و قرمز و نه درد چندانی داره ...
علتش چه مواردی میتونه باشه؟!
مبین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
سلام.آیا لیزر موهای زائد زیر بغل تاثیری روی غده های لنفاوی این قسمت داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
فوق العاده بود ممنون
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
مرسی از راهنمایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
عالی...
hamed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
با سلام دو روزه غده لنفاوی رونم متورم شده زیر پوستم احساسش میکنم و روی رونم احساس سوزش میکنم ولی پوستم سالمه حتی شلوار راحتی هم میخوره ب پوستم احساس میکنم میخوره ب زخم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
خیلی آموزنده است ممنونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
بسیار عالی بود
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر