کد خبر: ۶۸۲۷۷۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مطرح کرد؛

معتمدی گفت: قرارداد‌های صنعتی بخش زیادی از درآمد دانشگاه را تشکیل می‌دهند که برای کاهش وابستگی باید به دانشگاه‌ها اعتماد کنند.

قرارداد‌های صنعتی؛ منبع درآمد مهم دانشگاه/ لزوم اعتماد صنایع به دانشگاه‌ برای کاهش وابستگی کشوراحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان ارتباط دانشگاه با صنعت اظهار کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر همه گرایش‌ها را دارد و تقریبا در همه زمینه‌ها با صنعت ارتباط خوبی برقرار کرده است؛ به طور مثال دانشکده برق با وزارت نیرو و صنایع وابسته شامل مخابرات، الکترونیک  ارتباط دارد و با آنها همکاری می‌کند.

وی افزود: اساتید دانشگاه از طریق قرارداد‌هایی که بین دانشگاه و صنعت برقرار می‌شود به صنایع متصل می‌شوند، پروژه‌هایی را بر عهده می‌گیرند و آنها را با همکاری و همراهی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌دهند. این امر باعث ورود دانشجویان در کار‌های صنعتی و آشنایی بیشتر آنها با امور و نیاز‌های صنعت می‌شود.

ماهواره پیام امیرکبیر؛ مهم‌ترین دستاورد ارتباط دانشگاه با صنعت

معتمدی درباره دستاورد‌های دانشگاه امیرکبیر در حوزه ارتباط با صنعت بیان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ارتباط با صنعت، ساخت ماهواره پیام بود که اخیرا پرتاب شد و در راستای قرارداد و سفارش سازمان فضایی ساخته شده بود؛ همچنین ساخت ابررایانه که جزو بزرگترین ابررایانه‌ها در دنیا بود یکی دیگر از دستاورد‌های این ارتباط است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در حال حاضر دانشگاه ۳ پروژه با وزارت نفت دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال پیشبرد آن‌ها هستیم.

ارتباط با صنایع؛ راهگشای اشتغال فارغ‌التحصیلان

وی اظهار کرد: اخیرا دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه کارآفرینی فعال شده و برای برقراری ارتباط صنعت با شرکت‌های دانش بنیان توسط اساتید یا دانشجویان کمک کرده است.

قرارداد‌های صنعتی؛ منبع درآمد مهم دانشگاه/ لزوم اعتماد صنایع به دانشگاه‌ برای کاهش وابستگی کشور

معتمدی افزود: ایجاد این ارتباط با صنعت، قطعا برای حضور دانشجویان فارغ‌التحصیل و اشتغال آنها در این فضا بسیار موثر است و هر چه دانشجویان بیشتر بتوانند با نیاز‌های صنعت تطبیق پیدا کنند و در انجام پروژه‌های صنعتی راهگشا باشند، بهتر و راحت‌تر می‌توانند برای اشتغال جذب صنایع شوند.


بیشتر بخوانید: حرکت دانشگاه امیرکبیر به سمت دانشگاه‌های نسل سوم/ افزایش رتبه تولید مقالات علمی و بین المللی در دانشگاه امیرکبیر


رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: البته بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه به کارآفرینی و ایجاد اشتغال تمایل دارند و ترجیح می‌دهند به جای استخدام در یک شرکت، خودشان دست به کار شوند و با کارآفرینی نیاز صنعت را برطرف کنند.

وی گفت: در حال حاضر صنعت نیاز‌های خود را به دانشگاه ارسال می‌کند، ولی باید در این موضوع به دانشگاه‌ها اعتماد بیشتری داشته باشد و این ارتباط افزایش یابد، زیرا شرایط فعلی فرصتی برای به حداقل رساندن وابستگی‌های کشور است و این تعامل بین دانشگاه و صنعت باید بیشتر و هدف‌مندتر شود.

معتمدی گفت: قرارداد‌هایی که دانشگاه با صنایع مختلف دارد یکی از منابع درآمدی آن محسوب می‌شود و رقم بالایی از دریافتی دانشگاه مربوط به این قراردادهاست؛ البته دانشگاه خیلی روی درآمد این کار متمرکز نیست و به ماهیت این تعامل که به نفع دانشگاه و کشور است اهمیت بیشتری می‌دهد.

 پایان‌نامه‌ها با نیاز صنعت متناسب نیست

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره متناسب بودن پایان نامه‌های دانشجویی با نیاز صنعت بیان کرد: نمی‌توان این تناسب را خیلی بالا دانست، ولی تعداد پایان‌نامه‌های مرتبط با صنعت هم کم نیست؛ هر چه تعداد قرارداد‌های صنعتی افزایش یابد، طبیعتا هماهنگی و تناسب پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با نیاز‌های صنایع بیشتر می‌شود.

قرارداد‌های صنعتی؛ منبع درآمد مهم دانشگاه/ لزوم اعتماد صنایع به دانشگاه‌ برای کاهش وابستگی کشور

وی افزود: در حال حاضر در این زمینه وضعیت مطلوبی نداریم، زیرا تعداد قرارداد‌ها در حد مطلوب و کافی نیست و انتظارات را برآورده نمی‌کند.

معتمدی درباره کارایی پایان‌نامه‌های دانشجویی اظهار کرد: یکی از کارایی‌ها و دستاورد‌های پایان‌نامه، افزایش اطلاعات و آگاهی دانشجو از موضوع و سوژه مورد بحث است؛ امروزه بخش مهمی از پروژه‌های دانشگاه در دوره دکتری و ارشد تهیه و تنظیم می‌شوند و  رتبه علمی کشور در دنیا با اجرای این پروژه‌ها تغییر کرده است، زیرا پروژه‌ها باارزش هستند و در مرز‌های دانش حرکت می‌کنند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر