کد خبر: ۶۹۳۹۶۷۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳

دادستانی سوئد درخواست خود مبنی بر بازداشت غیابی بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس را، که در حال حاضر در انگلیس است، به یک دادگاه محلی ارائه کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی گاردین، دادستانی سوئد که تحقیقات در خصوص اتهام تجاوز علیه جولین آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس آغاز کرده است امروز دوشنبه درخواست خود مبنی بر بازداشت غیابی او را به یک دادگاه محلی ارائه کرد.

در صورتی که دادگاه محلی با بازداشت غیابی آسانژ موافقت کند، شرایط برای استرداد او از انگلیس به سوئد فراهم می‌شود.

اوا مری پرسون، معاون دادستانی سوئد امروز دوشنبه  در بیانیه‌ای اعلام کرد: من دادخواست بازداشت غیابی آسانژ که به تجاوز متهم است را به دادگاه محلی تحویل دادم. در صورت تایید حکم دادگاه، شرایط برای دریافت حکم جلب و استرداد او به سوئد ممکن می‌شود.

آسانژ در حال حاضر، حکم ۵۰ هفته زندان را به جرم نقض شرایط وثیقه در انگلیس سپری می‌کند.

گفته می‌شود همه متعلقات بنیانگذار ویکی لیکس در سفارت اکوادور در انگلیس شامل اسناد قانونی، مدارک پزشکی، و تجهیزات الکترونیک قرار است به دادستانی آمریکا تحویل داده شود.

آسانژ سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد تا به سوئد تحویل داده نشود. سوئد به سبب اتهامات آزار جنسی و تجاوز برای آسانژ حکم پیگرد صادر کرده بود. آسانژ با رد کردن این اتهامات، آن‌ها را سیاسی خواند. مهم‌ترین نگرانی آسانژ این بود که سوئد احتمالا وی را به آمریکا تحویل دهد. بنیانگذار ویکی‌لیکس در آمریکا به سبب انتشار اسناد طبقه‌بندی شده وزارت امور خارجه ممکن است با مجازات سی و پنج سال زندان یا اعدام مواجه شود.

سوئد هفته گذشته تحقیقات درباره اتهام تجاوز علیه آسانژ را آغاز کرد. این تحقیقات در سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود، اما در سال ۲۰۱۷ پس از آنکه آسانژ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد، متوقف شد. آسانژ که همواره اتهام تجاوز را انکار کرده است، ماه گذشته، پس از گذشت ۷ سال پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن، بازداشت شد. دستگیری آسانژ پس از آن روی داد که لنین مورنو، رئیس جمهور اکوادور اعلام کرد پناهندگی او را لغو کرده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر