کد خبر: ۶۹۶۱۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
کد خبر : ۶۹۶۱۲۲۵
رسانه نزدیک به دولت منتشر کرد؛

پس از قتل خانم میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران، به دست همسرش، گمانه زنی‌های مختلفی در این باره صورت گرفت و حواشی متعددی در خصوص این پرونده مطرح شد.


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه سازندگی، رسانه نزدیک به دولت در گزارشی دست اول و جدید نوشت: کرباسچی از چه سخن می‌گوید و پیش از او دیگرانی از جمله سید محمد موسوی خوئینی ها، چه نصیحتی به نجفی داشتند؟ چرا نجفی آن‌ها را نشنید و چرا حزب اتحاد تلاش کرد نجفی را میان دستان خود بگیرد تا جایی که توجهی به توصیه‌ی موسوی خوئینی‌ها نداشته باشد؟

افشای پشت پرده‌های جنجالی از انتخاب و استعفای شهردار سابق تهران/ وقتی جشن تولد میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی دردسرساز شد

 پس از قتل خانم میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران، به دست همسرش و با شلیک ۵ گلوله، گمانه زنی‌های مختلفی در این باره صورت گرفت که چرا محمدعلی نجفی چهره تکنوکرات ایرانی که همواره در طول ۴۰ سال گذشته چهره‌ی موقر و حتی کاریزماتیکی از خود نشان می‌داد، دست به چنین رفتاری زده است. میان خبر‌های متفاوتی که منتشر می‌شد، غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران اولین و جنجالی‌ترین تحلیل را ارائه کرد. او نوشت: «ماهیت تأسف بار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد نمی‌توان مسئولیت کسانی را که دو سال قبل علیرغم اصرار و تذکّر برخی دلسوزان و مراکز مسئول، این چاه ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند، نادیده گرفت.» توئیت او با بازتاب‌های بسیاری روبه رو شد و عمدتا از سوی نیرو‌های حزب اتحادمورد انتقاد قرار گرفت.


بیشتربخوانید: جزئیات آشنایی نجفی با همسر دومش/ آیا میترا استاد مامور امنیتی بود؟


حمیدرضا جلایی پور گفته است که دو سال پیش نه او و نه حزب اتحاد هیچ خبری از رابطه‌ی میترا استاد و نجفی نداشتند. برای بررسی این ماجرا و این که بدانیم ماجرا چیست، کمی به عقب برگردیم. به دو سال پیش. ببینیم چه کسانی خبر داشتند و چه می‌دانستند و چه کسانی همان زمان تلاش می‌کردند حواشی نجفی را نادیده بگیرند و پرده پوشی کنند.

موسوی خوئینی‌ها به نجفی چه گفت؟

کرباسچی از چه سخن می‌گوید و پیش از او دیگرانی از جمله سید محمد موسوی خوئینی ها، چه نصیحتی به نجفی داشتند؟ چرا نجفی آن‌ها را نشنید و چرا حزب اتحاد تلاش کرد نجفی را میان دستان خود بگیرد تا جایی که توجهی به توصیه‌ی موسوی خوئینی‌ها نداشته باشد؟

با این که عموما برخی از هواداران نجفی و اعضای حزب اتحاد به کرباسچی حمله و از او انتقاد کردند، اما هیچ یک از رسانه‌های آنان و دیگر روزنامه‌ها به اصل داستان و هشدار‌های پیشینی که حزب کارگزاران سازندگی درباره‌ی نجفی داده بود، توجه نکردند و عموما تلاششان بر این بود هشدار‌های کرباسچی و کارگزاران را به انتخاب این یا آن فرد برای شهرداری تهران فروکاهند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که محمدعلی نجفی شهردار تهران شده بود، اما در اداره‌ی شهر با مشکلاتی روبه رو بود. از یک سو نمی‌توانست به دیدار مقامات ارشد کشور برود، چون پذیرای او نبودند، از دیگر سو در برخی از حوادث مثل زلزله شبانه تهران در آذرماه ۹۶ یک مرتبه غیب می‌شد و بعد شایعاتی راه می‌افتد که او به کیش رفته است. این درحالی بود که تقریبا فعالیت‌های عمرانی شهرداری در کما بود. ضمن این که شهرداری ایده‌ی جدیدی برای اداره‌ی شهر تهران نداشت. تیمی که نجفی با خود به شهرداری برده بود بر این اصل استوار شدند که باید پرونده‌های فساد دوره‌ی قالیباف را مستند و افشا کنند. نیرو‌های حزب اتحاد این خواسته را نه تنها علنا اعلام می‌کردند بلکه نجفی را تشویق به این امر می‌کردند. در همان ایام سید محمد موسوی خوئینی پدر معنوی حزب مشارکت و اتحاد در پیام تبریکی به نجفی او را از این که وارد بحث پیگیری تخلفات پرونده‌ی نجفی شود برحذر داشت.

موسوی خوئینی خطاب به نجفی نوشت: «لطف بفرمایید و برخلاف آنچه در ماه‌های گذشته در برخی محافل و در بعضی رسانه‌ها رواج داشته است، جنابعالی سنت حسنه‌ای را که درخورِ شأن و شخصیت شماست در پیش بگیرید. در ماه‌های گذشته، اینجا وآنجا، همۀ سخن‌ها بر سر این بوده است که شهرداری در گذشته چه مشکلاتیبه وجود آورده است و چه گرفتاری‌هایی را به ارث گذاشته است و... درخواست بنده این است که به جای آنکه، در گزارش‌های خود به همشهریان تهرانی، فهرستی از مشکلات به جامانده از گذشته ارائه بفرمایید، به مردم نوید دهید که شهر شما را آبادتر خواهیم کرد، شهر تهران سامان یافته‌تر خواهد شد، و مردم را به کار‌های مهمی که به خواست خدا انجام خواهید داد امیدوار کنید... بنده... در سال‌های گذشته، تهران را هر سال آبادتر از سال قبل دیده ام. سال‌ها پیش، از یکی از دوستان مشترک، که قطعاً جنابعالی هم وی را صاحب نظر در امور شهری تهران بزرگ می‌دانید، دربارۀ مدیریت آقای قالیباف سؤال کردم. آن دوست محترم از توانایی و مدیریت قابل قبول ایشان یاد کرد.».

اما نجفی این توصیه را به کار نبست. عبدالله رمضان زاده عضو شورای مرکزی حزب مشارکت، توصیه موسوی خوئینی را «اخلاقی» خواند که در واقع معنای تلویحی آن این بود که چنین توصیه‌ای لازم الاجرا نیست و این پرسش را مطرح کرد که آیا آقای قالیباف «قول می‌دهند که طلبکار نشوند؟»

افشای پشت پرده‌های جنجالی از انتخاب و استعفای شهردار سابق تهران/ وقتی جشن تولد میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی دردسرساز شد

استعفا پس از جشن تولد

رفته رفته امور شهرداری که قفل شد، خبر‌های جسته گریخته‌ای می‌آمد که نجفی حاشیه‌هایی پیدا کرده و نمی‌تواند به درستی شهر تهران را اداره کند. در همان ایام نجفی جلسه‌ای با مدیران و سردبیران مطبوعات برگزار کرد و خبر داد که تمام شایعاتی که درباره‌ی او هست بی اساس است و اینکه پرونده‌ای اخلاقی برای او باز کرده اند از اساس دروغ است.

او پیش از این نیز همین مسئله را با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در میان گذاشته بود و جهانگیری از نجفی درباره‌ی صحت ماجرای رابطه اش با خانم میترا استاد سؤال کرده بود که ظاهرا نجفی آن رابطه را رد کرده و گفته بود چنین مساله‌ای وجود ندارد.

بعدتر در محافل خصوصی خبر‌های بیشتری از حاشیه‌های نجفی و خصوصا جشن تولدی که میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی گرفته بود و هم چنین عکس‌های آن منتشر شد. در این میان کرباسچی صراحتا می‌گفت نجفی باید استعفا بدهد و برود، اما اعضای حزب اتحاد مخالف بودند. آن‌ها از آنجایی که برخی از معاونت‌های کلیدی شهرداری را در دست داشتند، نمی‌خواستند شهردار تغییر کند تا مبادا معاونت‌ها و پست‌هایی که در اختیار داشتند از بین برود.

استعفای سه باره

اما اتفاقات آنطور که نجفی و حزب اتحاد می‌خواستند پیش نرفت. نهایتا نیز نجفی استعفا داد و این استعفا را در ماه‌های بعدی نیز تکرار کرد. او دلیل استعفا را بیماری عنوان کرده بود. واقعیت این بود آقای نجفی سه بار استعفا کرده بود. بار اول که قبل از عید ۹۷ بود و در یک نامه سه صفحه‌ای دلایل خود را تشریح کرده و نامه را به محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران داده بود. بار دوم در ایام عید ۹۷ بود که وقتی دید اعضای شورا مخالف استعفای او هستند، در نامه‌ای یک صفحه‌ای و با تغییر برخی از موارد پیشین استعفا داد و بار سوم نیز اواخر فروردین ۹۷ بود که در یک نامه نیم صفحه‌ای دوباره بر استعفای خود پافشاری کرد. شورای شهر در شرایط خاصی قرار گرفت. از یک سو تلاش می‌کرد با استعفا مخالفت کند، از دیگر سو نجفی گفته بود که حتی اگر نظر شورا تغییر نکند باز هم استعفا می‌کند.

نجفی بماند یا برود؟

حزب کارگزاران سازندگی به علت حواشی ایجاد شده پیرامون نجفی معتقد به استعفای نجفی بود. تاکید آن‌ها این بود که ماندن نجفی جز این که به ناکارآمدی اصلاح طلبان لطمه می‌زند، باعث می‌شود حواشی به وجودآمده نزد مردم افزون شود و اصلاح طلبان هزینه‌های سنگینی بدهند. ضمن این که هیچ کس حاضر نبود درباره‌ی مسائل اصلی نجفی حرف بزند. عموما او را علمدار مبارزه با فساد معرفی می‌کردند تا از پس مسئله اصلی عبور کنند. محمد قوچانی در روزنامه سازندگی سرمقاله‌ای نوشت تحت عنوان «نجفی بماند یا برود؟» او به نجفی پیشنهاد کرده بود: «شهردار تهران با مردم سخن بگوید و علت استعفای خود را با صداقت و صراحت بیان کند.»


بیشتر بخوانید:سیر تا پیاز ازدواجی که با ضرب گلوله به پایان رسید/ از حرف‌های محبت‌آمیز خانم استاد تا پاسخ آقای نجفی با اسلحه!


قوچانی با ذکر محاسن نجفی او را «از معتبرترین رجال سیاسی و اجرایی ایران» در ۴۰ سال گذشته خوانده و نوشته بود: «منشأ و مبدأ این استعفا در درجه نخست شخص آقای نجفی است. پیشنهاد روشن ما به شهردار محترم تهران این است که در جلسه‌ی شورای شهر تهران با صراحت و صداقت علت استعفای خود را بیان کنند و نه فقط با اعضای شورای شهر که با مردم سخن بگویند و مانع از شایعه پراکنی و گمانه زنی‌های ناصواب از هر دو ناحیه راست و چپ شوند تا گروهی ایشان را «متهم» جلوه دهند و گروهی از او یک «قربانی» بسازند... ما هرگز به تخریب و تضعیف شهرداری تهران معتقد نبودیم و نیستیم و در آینده نیز معتقدیم جانشین آقای نجفی باید با سرعت، دقت و براساس اجماع جبهه اصلاحات برگزیده شود. هر گونه وقت کشی شهر تهران را در تعلیق قرار می‌دهد و امید مردم را میان زمین و آسمان معلق می‌سازد.»

افشای پشت پرده‌های جنجالی از انتخاب و استعفای شهردار سابق تهران/ وقتی جشن تولد میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی دردسرساز شد

پیشنهاد تعلیق دو ماهه استعفای نجفی چه بود؟

اما در آن سوی ماجرا حزب اتحاد تلاش کرد راه دیگری را برود. آن‌ها می‌خواستند از طریق فراکسیون خود در شورای شهر تهران مانع پذیرش این استعفا شوند. چنین نیز شد. شورای شهر اعلام کرد با این استعفا موافق نیست و نجفی باید بماند و شهر تهران را اداره کند.

سران مشارکت و اتحاد پیشنهاد جدیدی ارائه کردند. پیشنهادی که البته خبری شد و به رسانه‌ها نیز راه پیدا کرد. راهکار آن‌ها برای خروج شهرداری تهران از بحران این بود که اولا شورای شهر نباید استعفای نجفی را بپذیرد و نجفی نیز باید بر تعهد خود پایبند بماند و شهرداری تهران را اداره کند؛ و دوما شورای شهر یک فرصت دوماهه به نجفی بدهد. او دو ماه در این سمت ماندگار باشد: اولا ممکن است نظرش تغییر کند و بماند و دوم اینکه در این ایام، می‌توان به گزینه دیگری رسید و او را آماده تصدی شهرداری تهران کرد. حزب اتحاد بازی سیاسی خود را به این زمین برده بود که علت مخالفت با او به این دلیل است که به چهره مبارزه با فساد علیه قالیباف تبدیل شده است و به همین دلیل نمی‌خواهند او بماند. آن‌ها از ذکر دلیل اصلی استعفای نجفی که به میترا استاد برمی گشت پرهیز می‌کردند.

تلاش عبدالله نوری برای وحدت جبهه اصلاحات

اختلاف دو حزب کارگزاران سازندگی و اتحاد باعث شد عبدالله نوری پادرمیانی کند. سران حزب اتحاد در آن دیدار بر حفظ نجفی تاکید داشتند. در آن جلسه به خواست عبدالله نوری، توافقاتی صورت گرفت و قرار بر این شد که دو طرف پایبند این توافق بمانند. بند اول توافق بر این امر استوار بود که هر دو جریان از حیثیت آقای نجفی حمایت کنند. بند دوم توافقنامه این بود هم حزب کارگزاران و هم حزب اتحاد، موضوع کسالت و بیماری نجفی را بپذیرند و از نقل قول‌های دیگر و حاشیه‌ای پرهیز کنند. کما اینکه خود او نیز در جلسه استعفای خود در شورای شهر بر این نکته تاکید کرد و گفت که علت استعفا بیماری است و لاغیر و از دیگران نیز خواست که مباحث فرعی را بیان نکنند.

توافق سوم بحث جانشینان احتمالی نجفی بود. عبدالله نوری از دو طرف خواست هیچکس، جانشینان احتمالی نجفی را تخریب نکند و بند چهارم توافق نیز بحث بر سر شهردار شدن یا شهردار نشدن محسن هاشمی بود که نوری تاکید کرد، چون هیچ چیز در این باره قطعی نیست، دو طرف نیز شهردار نشدن یا شهردار شدن محسن هاشمی را قطعی ندانند. ممکن است شرایطی پیش بیاید که جز او گزینه بهتر و موثرتری نداشته باشیم. پس از هم اکنون اعلام نکنیم که او نباید شهردار شود و ممکن است شرایط به گونه‌ای پیش برود که فرد دیگری را برای شهرداری پیدا کنیم پس مطالبات را با این که محسن باید شهردار شود، افزایش ندهیم و دامنه اختلافات را بیشتر نکنیم.

هر دو طرف وعده دادند که پایبند این توافقنامه بمانند. اما با خروج از آن جلسه، برخی از سران حزب اتحاد، زیر قول خود زدند و با اعلام موضوعات حاشیه ای، اعلام کردند که نجفی به علت بیماری استعفا نداده و مسائل دیگری میان است. نوری در آن دیدار و دیدار‌های بعدی تاکید کرده بود که جایز نیست شهر را معطل بگذاریم پس بهتر است با استعفای خودخواسته شهردار موافقت شود، اما برخی کمپین «نه به استعفای شهردار تهران» را راه اندازی کردند.

هشدار درباره‌ی تکرار تجربه شورای اول

اختلافات که بالا گرفت و توافقات نیز رعایت نشد. آژیر خطر برای آن‌ها به صدا درآمده بود، اما گوش اصلاح طلبان پر از شعار‌های دیگر بود و بر این آژیر بسته شده بود.

در این میان محمد عطریان فر رئیس شورای شهر اول تهران که نتیجه اختلافات سیاستمداران بر مردم را دیده بود در یادداشتی هشدار داد که باید اختلافات را کنار گذاشت. او با ذکر ۶ نکته درباره شورای اول و پرهیز از اتفاقات آن در شورای پنجم نوشت: «اگر همدلی و همفکری مناسبی بین دو فراکسیون بزرگ شورای اول یعنی فراکسیون حزب مشارکت و فراکسیون حزب کارگزاران انجام می‌گرفت قطعا می‌توانستیم دستاورد‌های بزرگتری داشته باشیم. داستان شورای اول این بود که برخی دوستان ما اقلیتی بودند که به هر دلیل سر سازش با شهردار نداشتند و آقای الویری به عنوان شهردار منتخب خودشان را عملا با رویکرد‌های افراطی تضعیف می‌کردند. اعضای شورا باید بدانند که مردم برای دوره‌های بعد به عملکرد‌ها نگاه می‌کنند نه به تفکرات سیاسی... من عملکرد اعضای شورا در نشست بررسی استعفای آقای نجفی را تایید نمی‌کنم... این رفتار‌ها در شأن اعضای شورا و به خصوص در شأن آقای خاتمی که آن‌ها را به پیروزی رسانده نیست و یک روز تاخیر برای تصمیم گیری درباره شهر و شهرداری تهران هم دیر است، چون بار مشکلات شهر تهران آنقدر سنگین است که نباید فرصت‌ها را سخاوتمندانه به هدر دهیم.»

استعفای نجفی

شورای شهر البته دوباره و سه باره با استعفای نجفی مخالفت کرد، اما فردای آن روز نجفی دوباره بر استعفا به دلیل بیماری اصرار کرد. همزمان محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران خبر داد که: «پس از رای دیروز شورای اسلامی شهر تهران در مخالفت با استعفای دکتر نجفی ایشان طی نامه‏ای، اظهار کرده‏اند که با نظر پزشک معالج خود جهت انجام عمل جراحی و آغاز درمان، امکان ادامه حضور در مسئولیت را ندارند.» بدین ترتیب نجفی در ۲۱ فروردین ۹۷ از شهرداری تهران خداحافظی کرد، اما داستان او همچنان سرتیتر خبر‌ها ماند، زیرا مدتی بعد عکس‌های دونفره‌ی نجفی و میترا استاد در اینستاگرام نجفی و خانم استاد جداگانه منتشر شدند.

خانم استاد بعدتر در گفتگویی خبر داد که آن‌ها در اردیبهشت ۹۷، یک ماه پس از خروج نجفی از شهرداری تهران با هم ازدواج کرده اند. او گفته بود: «آقای دکتر نجفی از من خیلی محترمانه خواستگاری کردند و من هم بعد از مشورت با خانواده به ایشان جواب مثبت دادم. این زندگی سر گرفته است، دلیلی ندارد که عده‌ای دنبال حواشی باشند. هر موضوعی و مسئله‌ای پیش بیاید با مدرک و سند از آقای دکتر نجفی در رسانه‌ها اعلام می‌کنم. ما اردیبهشت ۹۷ با هم ازدواج کردیم و متأسفانه بر اساس عکس زناشویی ما گفته اند، چون رابطه نامشروع داشته با او ازدواج کرده است. تهمت زننده‌ها را به خدا واگذار می‌کنیم.»


بیشتر بخوانید: اظهارات منتشر نشده همسر دوم نجفی / ناگفته‌های میترا استاد درباره همسرش پیش از قتل!


قتل و حواشی آن

اما یک سال بعد از این ازدواج در خرداد ۹۸ ناگهان خبر آمد نجفی همسر دوم خود را به قتل رسانده است. او خود به این موضوع اعتراف کرد. اولین فردی که به تحلیل سیاسی این ماجرا پرداخت غلامحسین کرباسچی بود. کرباسچی در توئیت خود حزب اتحاد و کسانی را که از شهردار شدن نجفی حمایت کرده بودند به باد انتقاد گرفت.

افشای پشت پرده‌های جنجالی از انتخاب و استعفای شهردار سابق تهران/ وقتی جشن تولد میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی دردسرساز شد

او همچنین در گفتگویی با اعتماد افزود: «برخی از کسانی که دوستان ایشان بودند و فکر می‌کردند آقای نجفی باید در این سمت قرار بگیرد اجمالا مسائل مربوط به زندگی ایشان را می‌دانستند، اما فکر می‌کردند خیلی نباید وارد زندگی شخصی ایشان شد... دیدگاه من این بود کسی که در زندگی شخصی با چنین مسائل و مشکلاتی روبه رو است جالب نیست در این سمت قرار گیرد و باعث طرح موضوعاتی از این دست در جامعه شود. در واقع ایشان نباید در سمتی قرار می‌گرفت که احتمال مطرح شدن و پررنگ شدن این مسئله در زندگی خصوصی شان وجود دارد... من شخص آقای جهانگیری و دوستان حزب اتحاد و مشارکت را با همه ارادت و رفاقتی که داریم، در این امر مقصر می‌دانم. ما باید با مردم و نظام صادق باشیم. مسئولیت خطا‌های مان را بپذیریم»

اختلاف روایت

کرباسچی در همین خصوص نیز گفته بود که «من با آن توییت نخواستم کینه توزی نسبت به کسی داشته باشم، برای تنبه کسانی بود که آن روز فقط به دلیل این توجیهات و لجبازی‌های سیاسی و بخشی هم به دلیل مخالفت با مرحوم هاشمی و خانواده ایشان کار شورا و شهرداری را به این فضاحت کشاندند و جالب است که حالا بعد از این ماجرا‌ها و خرابکاری‌ها پریشب جمع شدند و رفته اند منزل مرحوم هاشمی و عذرخواهی و اعتراف به خطا درحق ایشان کرده اند و گفته اند ما در حق هاشمی و خانواده جفا کرده ایم.» این سخنان نیز با واکنش اعضای اتحاد روبه رو شد. حمیدرضا جلایی پور در این باره نوشت: «دیدار تعدادی از اعضای حزب اتحاد و مشارکت با اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی یک مراسم افطاری دوستانه بود و اساسا ربطی به عذرخواهی و شهرداری نجفی نداشت.»

جلایی پور البته در این پاسخ مدعی شده بود که اعضای حزب اتحاد دو سال پیش از رابطه‌ی میترا استاد و نجفی اطلاعی نداشتند و این در حالی بود که آن‌ها از این رابطه خبرداشتند و حداقل دو جلسه در این باره با عبدالله نوری تشکیل دادند. با این حال جلایی پور می‌گوید: «دو سال پیش وقتی تمام اعضای شورای شهر (هر بیست و یک عضو) آقای نجفی را به عنوان شهردار انتخاب کردند، برخلاف اظهارات امروز آقای کرباسچی، هیچ کدام از اعضای شورا و نیز اعضای حزب اتحاد از رابطه‌ی خانم میترا استاد و آقای نجفی خبر نداشتند... در مورد هم حزبی‌ها در حزب اتحاد نیز اطمینان دارم اگر درباره‌ی این ارتباط چیزی می‌دانستند قطعا از شهرداری آقای نجفی حمایت نمی‌کردند. بعضی از افرادی که در فرآیند انتخاب شهردار فعال و مطلع بودند معتقدند که علت مخالفت جناب کرباسچی با شهرداری نجفی مسئله دیگری بود و در هر حال هیچ کدام از اعضای شورا و احزاب اصلاح طلب اطلاعی از ارتباط آقای نجفی با خانم میترا استاد نداشتند.» از سوی دیگر مهدی خزعلی در نامه‌ای به کرباسچی نوشت:
«نجفی کاندیداى ریاست جمهورى شما بود! او قربانى مبارزه با مافیاى فساد در شهرداری شد! او حیات سیاسى، اجتماعى و جانش را در این راه باخت! شما و ما پشت صحنه این ماجرای تلخ را مى دانیم و از مافیای پشت پرونده نجفى خبر داریم، اگر امروز او را تنها بگذاریم، فردا نوبت تک تک آزادیخواهان است!» در واقع طیفی که روزگاری نجفی را بت شکن مبارزه با فساد کرده بودند بعد از شوک قتل استاد و پذیرش این قتل توسط خود او، تلاش کردند اصل ماجرا را منحرف کنند. آن‌ها با اینکه از داستان‌ها و حواشی او کم وبیش خبر داشتند، دوباره بر همان راه رفتند تا از وی یک قدیس بسازند و این داستان همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

قصهء پُر غصه/ بازخوانی پرونده رسانه‌ای تفاوت دیدگاه‌ها در جبهه اصلاحات درباره محمد‌علی نجفی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۳۰
در انتظار بررسی: ۰
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
من وقتی شنیدم همسرش رو کشته گفتم باید اعدام بشه ولی وقتی فهمیدم همسر دوم شو کشته گفتم زنی که به هم نوعش رحم نمیکنه خدا هم بهش رحم نمیکنه
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
میخواست زن نگیره وقتی پول زیاد بشه همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مساله بقدری پیچیده است ،؟ که هیچکسی ، به چگونگی آشنایی ،و ،ورود خانم استاد ، با آقای نجفی صحبتی نمیکنند ؟ این دو نفر که همکلاس ،نبوده اند ،و یا همسایه نبوده اند ،و یا فامیل نبوده اند ،که رفت ،و آمد داشته باشند ، پس چگونه خانمی که متولد سال ۱۳۶۳ آنهم روستای گهواره از توابع شهرستان اسلام آباد غرب ، با آقای نجفی متولد ۱۳۳۰ در تهران ،و از سیاسیون تراز اول کشور ، رابطه پیدا میکنند ؟‌چرا کسی این مساله را بررسی نمیکند ؟ آیا اصل ماجرا ، که باعث نابودی هردو نفر آنها شده است همین نمیباشد ؟،، صراحت ،و صداقت ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
بعضی دخترهاي شهرستاني آرزوشون ازدواج با مرد تهرانيه آن هم به هر قيمتي حتي ويراني زندگي زن اول
علی نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
زنان اینچنینی را باید کشت تا جامعه پاک شود
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
باید بررسی بیشتر شود
نجف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
برسی بیشتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خدا آخر عاقبت ایران وملت بدبختش را به خیر کنه
یک شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
سلام.این دو نفر زوج مناسبی برای هم نبودند.خدا رحمت کنه خانم استاد رو ،بهر حال اتفاقی است که افتاده .نمیشه به این راحتی قضاوت کرد.شاید هر کدوم از این دونفر به تنهایی انسانهای والایی باشند ولی در شرایط همگون وبرابری باهم آشنا نشدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
باعث ناامیدی هست که یه عده در امر واضح شک و تردید میکنن و میگن قضاوت نکنید!!!
وقتی قاتل اعتراف کرده
و وقتی اون مقتوله مظلومه در قبرستان خوابیده،
هیچ نیازی به قضاوت نیست!
قاتل و مقتول مشخصه!
باعث ناامیدیه که یه عده میان میگن قضاوت نکنید!
آیا اگه غیرنجفی هم بود همین رو می گفتن؟!
شیرین صفوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
هیچ زن با وجدانی حاضر نیست بره زندگی زن دیگه ای رو خراب کنه این زن با منظور وارد زندگی نجفی شده بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
چرا اون مرحومه رو متهم می کنید؟
حالا اگه نجفی مخ دختره رو زده باشه چی؟
خیلی از مردها با ثروت و شهرت و پست و مقام مخ زنی می‌کنن!
الله اعلم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
تنها چیزی که در این میان کورسویی از امید باقی میگذاره، تعداد پیامهایی هست که دیگران رو به عدم قضاوت تشویق میکنن.

در یک جامعه مبتنی بر اخلاق و ارزشهای دنیای مدرن آنچه می ماند اعلام تاسف و تاثر برای هر دوسوی واقعه. و پرهیز از روحیه انتقام و خشونت طلبی و فرصت طلبی برای رسیدن به منافع شخصی و گروهی است

آیا ما به دوره جدید از مدرنیته وارد خواهیم شد؟ آیا ما و کودکان ما آن را خواهیم دید؟ سرنوشت ما چگونه خواهد شد؟ چه باید کرد؟
arb
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مدیر دولتی که مهریه همسر دومش تاریخ تولد بوده و زندگی اشرافی داشته و این همه مسئله مبهم و مشکوک،می خواسته پرچمدار مبارزه با فساد هم باشه!!!!
این فساد هم عجب موجودیه،همه دنیا با هر تفکر و دین و مذهبی در حال مبارزه باهاش هستند،روز به روز هم گردن کلفت تر میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
چوب خدارو خورد
الهام
|
Canada
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
تو جایگاهی نیستیم که قضاوت کنیم.نه ما تو زندگی اونا بودیم و نه هستیم.خدا میدونه و خود آقای نجفی و باضی.بهتره هیییچ کس رو قضاوت نکنیم.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مملکت قانون داره ، قانون خودش به جرم این آدم رسیدگی می کنه ، قتل کرده و حکمش اعدامه مثل بقیه قاتل ها ، دیگه این همه مانور تبلیغاتی و سیاسی نیاز نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خدا صبرش بده آقای نجفی رو ؛ هیچ کسی نباید شماتتش بکنه حق خانم استاد هم این نبود ؛ ولی من موندم وقتی آقای نجفی میگه بیا ۱۳۶۲ سکه ات را بگیر تا طلاقت بدم خانم استاد واسه چی نپذیرفته ؟؟؟؟ مگه دیگه چی میخواسته از نجفی ؟ یکی نیست بگه دختر جون بگیر برو پی سرنوشتت دیگه ؛ چرا دندون گِردی میکنی آخه ؟؟؟
عبدا....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
حکم‌خدااینکه‌کسی‌قتل‌کرده‌‌بایداعدام‌بشه.خدمون‌گول‌نزنیم.دیگه‌‌توجیح‌نکنیم‌.خدابه‌خدمتگذاران‌ملت‌اجروسلامتی‌وخیانتکاررالعنت‌ونیست‌ونابودبفرماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
او و امثال او فقط باید به چوبه دار سپرده شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
وقتی تقوا نباشد آخرش سقوط است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
ومکرو مکرالله مالله خیر ماکرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
میترا استاد ریسک کرده وارد این بازی شده به نظرم نجفی بهتر ه به خاطر ضعف نفس از خانواده و مردم عذر خواهی کنه درس عبرتی باشد برای دیگر مردان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
اي داد بيداد
بازنشسته فرهنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
جناب بازنشسته فرهنگی که میگید نجفی قربانی جاه طلبی یک زن خودخواه شده که به هیج صراطی مستقیم نبوده خودمونو گول نزنیم نجفی میخاسته یه زن جوون نگيره نجفی قربانی خودش شده اون زن هم یا قربانی کم عقلی یا جاه طلبی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نجفی قهرمان بوده و هست ؛ کشت قبل از اینکه کشته بشه
بزرگ مرد
پاسخ ها
عباس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خدا داند
فرشته غلامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
هیچ یک ازاین توجیحات نمیتواند باعث تیراندازی درتنگترین قسمت خانه به یک انسان بشه اونم نه انسان مهاجم وکه بقصدکشتن وحمله واردخانه شده بلکه مکان امن مقتول بوده باشدنجفی بادلی محکم وکاملا حق خوددانسته ومرتکب قثل زن ویا فردبی دفاع وبدون هیچ آلت دفایی که درمقابل نامردمصلح بودهبه اون تیراندازی کرده قصاص نجفی بایدعین وضعیت میتراودرجلوی چشم مردم ومعله ی عام انجام بشود
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
قصاص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مهم حیات سیاسی فردی بود که دیگه وقتش رسیده بود...
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
فقط اعدام
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
فاصله طبقاتی میان مردم عادی جامعه و بعضی مسئولین مملکت راچه کسی پاسخگو است جشن تولد در هتل اسپیناس در زمانی که مردم عادی ارزوی خرید یک انگشتر معمولی برای کادوی همسرشان را دارند را چه کسی پاسخگو است هیچ کس و هیچ کس و هیچ کس
Najmeh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نجفی تبرئه می‌شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
صددد درصدد %100شک نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
کی اعدامش مکنن منتظریم
ناشناس
|
Germany
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خودمان کرديم که.............
ح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
بیشتر دخترها وخانم های مطلقه مخصوصا به قصد تجارت وپول دار شدن با مردها ازدواج می کنند و مردها ی بیچاره هم از حول حلیم اینطور در دیگ می افتند وچنين سرنوشت رقم می خورد سیاست مدار اگر بصیرت نداشته باشد هرچند سالها خدمت کرده باشد پایش می لغزد وسقوط می کند کم نبوده اند سیاستمداران باسابقه ای که به چنین سرنوشتی رسیده اند واقعا دنیا ارزش لحظه ای که به لذت فکر شود ندارد وهر کامیاب در دنیا به تلخی کام وشما خواهد رسید کسانی که تجربه نکرده اند عاقلانه از سرنوشت نگفت بار دیگران عبرت بگیرند ووارد این دا دوست نشوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نجفی کاندیداى ریاست جمهورى شما بود! او قربانى مبارزه با مافیاى فساد در شهرداری شد! او حیات سیاسى، اجتماعى و جانش را در این راه باخت! شما و ما پشت صحنه این ماجرای تلخ را مى دانیم و از مافیای پشت پرونده نجفى خبر داریم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خاهشا زود قضاوت نکنیم بلخره زندگی شخصیه این دونفر که لیلی و مجنون هم بودن حتما مسله بوده که منجر به قتل شده فقط خدا می دونه وبس یا مرد از زنش اتو داشته یازن از مردش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
کي اعدامش ميکنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
هیچ وقت یه مردبی دلیل به همسرش شلیک نمیکندان هم یک سیاستمدارکشورزودقضاوت نکنیدحقش اعدام نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
آخه مردای دیگه توی خونه شون تفنگ ندارن وگرنه دلیل برای کشتن یک زن همیشه وجودداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خودکرده را تدبير نيست عمو نجفي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
کسی که نتونه زندگی خودش رو اداره کنه چطور میتونه یه شهر رو اداره کنه
حقیقت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
از شوهر اول میترا استاد بازجویی شود تا شاید حقایق بیشتری راجع به زندگی و رفتار میترا استاد آشکار گردد!بالاخره شوهر اولش چند سال بیشتر باهاش زندگی کرده شناخ بیشتری از او و خانواده اش دارد!
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
حتما جناب کاراگاه
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
عشق پیری گر بجنبد سر به رسوایی کشد. عاقبت .... این است. خدا ما را هدایت کند
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
الان انقد اوضاع پیچیده شده که واقعا سخته ما مردم بتونیم تشخیص بدیم کی واقعا به درد پست و مقام میخوره. خدا به مردم مظلوم ایران رحم کنه بعداز تحمل اینهمه سال سختی اینهمه شهید دادن و.... واقعا حق مردم ایران این شرایط بد نیست. مردم فقط ی شرایط مناسب اقتصادی میخوان . واقعا چیزه زیادیه؟!
نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
متاسفانه بهترین مدیر ابن کشور را به جای آنکه حمایت و تشویق کنیم براش چاه ویل می کنیم
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
این حرفا دیگه خریدار نداره داداش
ایراندوست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
ما در مورد اقای نجفی کاملا دراشتباه بودیم.
حکمی که برایش صادر خواهد شد همه چیز را مشخص میکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نجفی اعدام نمیشه .حتی بخشیده میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خاک بر سر ملت ایران که سرشونو کردن زیر نه برف زیر خاک کشور چپاول کردن این یکی کندش در آمد.انوقت ما دنبال پرتقال فروشیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
ما نمیتونیم قضاوت کنیم شاید هر کدام از ما جای نجفی بود تو اون لحظه همچین اتفاقی پیش اومده بود ما که نمیدونیم اون تو چه شرایطی بوده که به اینجا رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
اعدام نجفی ارزوی مردوم
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مگه مردم اولیای دم آن مقتولن که آرزو میکنن ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
حتمآ زبون دراز بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فقر و خط فقر یعنی چی
نجفی یک قربانی بیش نیست یک قربانی فریب خورده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نجفی یک قربانی است که فریب خورده و دچار دسیسه شده.
نفرین به نفر سوم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کلا حق هر نفر سومی چه مرد باشه چه زن مرررگه.نفرین به تمام نفر سوم ها
احمدی پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
می خوام یه چیزی رو به افرادی بگم که نوشتند "دکترنجفی، فورا اعدام"این رو قطعا بدانبد آقای دکتر محمدعلی نجفی هیچ ترسی از مرگ ندارد چون در پیشگاه خدا و خلق بسیار درست کردار بود و اگر آن روز ۷ خرداد خودش را نکشت بخاطر این است که ما چیزهایی را از این قصه پر از غصه بفهمیم. ایشان لحظات دردناکی را می گذرانند نه به خاطر ترس از اعدام بلکه برای آنچه در دل پاکشان می گذرد واندیشه والایی که داشتند. اگر انسان هستیم برای لحظات دردناکی که هم اکنون ایشان می گذرانند احترام بگذاریم. ایشان که خود را به دست قانون دادند ما هم به احترام ایشان سکوت اختیار کنیم.
پاسخ ها
یک معلم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
آآآآآآآخی!
عظیمه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
بله درست میفرمایید قضاوت نکنیم قضاوت کار ما نیست اسلام و قانون و دادگاه خودش میدونه چیکار کنه.
ما انسانیم و عاری از گناه و لغزش هم نیستیم و بهتر اینه که کسی رو قضاوت نکنیم.
ولی اینو بدونیم کسی بالاتر از ما هست که به فکر و احساساتمون و نیت واقعی مون واقف هست بهتر است ما در حیطه انسانی رفتار درست رو انجام بدیم مثل بقیه قاتل ها دادگاه خودش تحقیق کنه بررسی کنه قضاوت کنه و اونام سعی کنن دفاع کنن با پول یا هر طریقی رضایت خانواده مقتول رو به دست بیارن اگر راضی نشدن که بشه هرچی قانون میگه و در حیطه انسانیتمون هست و بقیه کار رو واگذار کنیم به خدایی که به احساس و نیت بنده هاش آگاه تر هست
فرشاد نجفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اعدام فقط
محمود
|
France
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
ازدواج نجفی با خانمی که ۳۳ سال از وی کوچکتر است چه جایی برای دفاع از وی می گذارد...
فراموش نکنیم که نجفی ده سال وزیر آموزش و پرورش و ۴ سال وزیر علوم و آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران بوده است.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
شما در شرایط دکتر نجفی نبوده اید، پس در مورد این شخصیت حکم صادر نکنید.
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
ازماست که برماست,۲۴ملیون رآی داده شده,یعنی با کارهاواعمال وتدابیرموافقند
...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
این یه دام بود که متاسفانه نجفی توش گیر افتاد و آخرش اینجوری شد.تا با کفشایه یکی دیگه راه نرفتی اونو قضاوت نکن.خدا به هممون رحم کنه آدما با این قضاوتاشون چقدررررر ترسناک شدن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
چه دامي بابا زده دختر مردم کشته ميگي دام بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خانم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
احتمالا ایشون اصلا زمینه نداشته لامصب دام که پهن میشه بزور یکیو میچپونن توش.زووورکی.
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
ای کاش به آقازاده ها، ژن های خوب، اختلاس گران محترم، اسید پاشی اصفهان، عاملین پلاسکو، سانچی، آتش به اختیار و هزاران فاجعه دیگه هم به همین اندازه پرداخته می شد.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
هتل اسپیناس .قراربودهیچ مستضعفی نمونه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اگر نجفی میخاست میتونین به راحتی از سرش خلاص شود بدون اینکه دستش به خون الوده شود ببین چه بلایی به سرش اورد که قدرت تفکر رو ازش رفته
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اگر یک آدم عادی بود صبح اعدام می شد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نجفی خوب یابد
چون جان یک انسان گرفته باید باشدیدترین حکم مواجه بشه چون من یادم هست دهه 70 نجفی وزیر آموزش وپرورش بود معلوم میشود کسی اوراحمایت کرده
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
خداصبرشون بده
یک بازنشسته فرهنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
حکم صادر نکنید. دکتر نجفی قربانی جاه طلبی یک زن خودخواه شده که به هیچ صراطی مستقیم نبوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
یعنی چی هر چی بوده ب خودشون ربط داره
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
باید اعدام بشه
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اگه بررسی بشه بایک باندمافیایی روبروهستیم هنوزکسی جرات نکرده این زنجیروپاره کنه دودشم توچشم افراد ضعیف وکم درآمدرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اگه تو مملکت قانون هست پس بذارین قانون کارشو بکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
خود کرده را تدبیر نیست ،چرا ادم باید در سن شصت و هشت سالگی زن سی وپنج ساله بگیره یا چرا یک زن سی وپنج سالگی باید بره با کسی دو برابر ش سن داره ازدواج کنه جز سودای پول شهرت قطعا این خانم مظلوم هم یه کاری کرده یه مرد شصت و هشت ساله رو کشونده سمت خودش
هستی
|
Japan
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
آقای نجفی قربانی مبارزه با مافیای فساد در شهرداری شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نباید زود قضاوت کرد
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
واقعا مردم با مشکلات زندگیشون دارن دست وپا نرم میکنن اونوقت اینا دوتا دوتا زن میگیرن
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کسی که این همه حاشیه داره چطور شهر رو اداره میکرده،رو دیوار کیا یادگاری نوشتیم
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مردم از گرسنگی دارن میمیرن اینها دارن کیف میکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
از قرار معلوم گراني اين يك سال نيز به استعفاي ايشان و حواشي پس از آن مربوط است؟!
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
به نظر من نباید در مورد این پرونده زود قضاوت کرد واین را بدانید هیچ کس با ۳۰ سال تفاوت سنی با کسی ازدواج نمیکند مگر با داشتن نقشه
پاسخ ها
ایراندوست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
اقای نجفی از این خانم مطلقه درخواست ازدواج کرده و این خانم هم پس از مشورت با خانواده اش به او جواب مثبت داده . حال کجای این ایراد دارد؟
اختلاف سنی سی و چهار سال هم بین خودشان است.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مشکل مردم و کشور ما اینه که سالهاست انسان های مومن و متقی و متعهد مدیریت این کشور رو در دست نداشته و ندارند .... مگر نه از این جور آدم ها تو جامعه زیادند .... مگر خدا به این مردم رحم کنه ...
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
به نظر من کار به جایی می رسد که همه بگوییم میترا استاد مقصر اصلی پرونده است هیچ خانم با ۳۰ سال اختلاف ستی با کسی ازد اج نمی کند مگر بانقشه که در وجود این خانم بو ه است
ابراهیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اعدام نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فقط اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
۲۴ میلیون ادم به کیا رای دادن وقتی اقا داد میزنه میگه بصیرت داشته باشین یعنی این
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
چاه نکن بهر کسی اول خودت دوم کسی
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
بله بله احسنت
بهرنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فقط اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نجفی جنایتکار و قاتل باید سریعا (اعدام ) شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
شهردار تهران دوتا زن بهترین جای تهرون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مسیولانی که به فکر خودشون هستند..اینا میخوان خادم مردم باشن؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
جوانان ما موندن واسه ازدواج از کجا پول جور کنن..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
به ما و شخص دیگری چه ارتباطی دارد که در زندگی خصوصی نجفی چه گذشته.
شاید ما در آن لحظه حرکت بدتری انجام می دادیم.
پاسخ ها
ابوذر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
سلام
شاید اونش به ما مربوط نباشه اما قیمت آپارتمانی که این آقا به خانمش هدیه داده مربوط میشه!اگه حقوق شهردار 25 میلیون توکمان فرض کنیم باس این آقا حدود100 سال کار کرده باشه تا تونسته باشه با حقوق خودش اون رو بخره!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
حركت بدتر يعنى چه ؟ بالاتر از يك قتل عمد با سلاح گرم هم داريم ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
الله اعلم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اگر می خواهید فاصله طبقاتی، تفاوت بالا شهر و پایین شهر و حتی امکانات بعضی شهرها با مرکز کشور را حس کنید سری به هتل اسپیناس سعادت آباد بزنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مردم به نون شب شون محتاجند. و بیشتر از یکساله که بخاطر گرونی ها خواب ندارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
خود کرده را تدبیر نیست.
مردم خواستن که این مسئولین تو رأس کار باشن.
حسن جلایری
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
خودمون خواستیم با رای هامون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
از ماست که بر ماست عزيزان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فقط اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
هرچه بود گذشت البته خوش گذشت راستی کوخ نشین یعنی چه
پاسخ ها
مافیا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
یعنی مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نجفي بايد اعدام بشه فقط
پاسخ ها
ناشنس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نجفى اعدام نخواهد شد قطعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
حيف اون زن جوان که مرد و مادرش دغدار شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
و حيف از اينكه از اولياء دم بهر ترتيبى كه شد رضايت خواهند گرفت
Hosseini
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
زن جوان مطلقه که با اخلاف ۳۲ سال بزرگتر از خود ازدواج کرد دنبال چی میتونه باشه جز پول و قدرت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
خیلی این پرونده پیچیده است.احتیاج به بررسی کامل داره.از همه جوانب.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
بله تا اون پسر سیزده ساله که صغیره بشه کبیر روند پرونده طول میکشه آبها از اسیاب افتاده دیه میدن طرف آزاد میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
واقعا جای تاسف داره که منافع ملی و مردم را قربانی منافع حزبی و شخصی کردند.
1255
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
آدم قاتل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
عجب نه به اون تولد نه به اين قتل
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر