کد خبر: ۶۹۶۴۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: لرستان در این مدت در حوزه تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تورمی ۵۲.۳ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، سید حسن نورالدینی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: در تورم ۱۲ ماهه قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، بوشهر با ۶۱،۵، چهارمحال‌بختیاری با ۵۸.۱ و خوزستان با ۵۴.۶ در صدر قرار دارند و لرستان نیز در این مدت در حوزه تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تورمی ۵۲.۳ درصدی را تجربه کرده است.

 نورالدینی در جمع خبرنگاران افزود: مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود شاخص تورم در استان‌های مختلف کشور را در سه حوزه تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه و تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت (تورم سالیانه) را اعلام کرده است.

وی اظهار داشت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته در شاخص تورم، در حوزه تورم نقطه به نقطه بالاترین تورم به استان بوشهر با ۶۵،۳ درصد اختصاص یافته، پس از آن کردستان با ۶۳.۴ و خراسان جنوبی با ۶۳،۳ درصد در رده‌های بعدی قرار داشته اند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: پایین‌ترین تورم ثبت شده در این حوزه نیز به هرمزگان با ۴۳،۵، قم با ۴۴،۹، اصفهان و فارس با ۴۵،۹ درصد اختصاص یافته است.

نورالدینی تصریح نمود: همچنین استان لرستان نیز در حوزه تورم نقطه به نقطه عدد ۵۸،۵ درصد را به ثبت رسانده و شاخص تورم نقطه به نقطه کشور در اردیبهشت ماه سالجاری ۵۲،۱ درصد بوده است.

وی در ادامه افزود: در حوزه تورم ماهانه (اردیبهشت نسبت به فروردین ماه) بالاترین نرخ به مربوط به ایلام با ۴،۱ درصد و پس از آن نیز سیستان و بلوچستان با ۳.۲ و زنجان با سه درصد قرار دارند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان ادامه داد: کمترین تورم ماهانه در استان هرمزگان با سه دهم درصد و لرستان، همدان و فارس با شش دهم درصد ثبت شد، و لرستان در حوزه تورم ماهانه ۱.۶ درصدی در رتبه ۳۰ کشوری قرار داشته و شاخص تورم ماهانه کشور در دوره مذکور ۱،۵ درصد بوده است.

نورالدینی بیان کرد: در حوزه تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه (تورم سالیانه) کردستان با ۴۱، چهارمحال‌بختیاری با ۴۰،۵ و ایلام با ۴۰.۳ بیشترین تورم و در پایین‌ترین تورم‌ها نیز سه استان قم، هرمزگان و کرمان به ترتیب با ۲۸.۶، ۲۸.۸ و ۲۹.۲ درصد قرار داشته اند.

وی تصریح کرد: لرستان در این شاخص، تورم ۳۹،۵ درصدی را داشته و در رتبه پنجم کشور قرار گرفته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان در ادامه گفت: در بررسی تغییر قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نیز تمامی استان‌ها بررسی شده‌اند که در حوزه نقطه به نقطه (مقایسه اردیبهشت ماه سالجاری با مدت مشابه سال گذشته) بوشهر با ۱۰۳،۸، چهارمحال و بختیاری با ۹۰.۲ و مرکزی با ۸۸.۷ درصد بالاترین تورم و استان‌های زنجان، قم و همدان به ترتیب با ۶۸.۸، ۷۶.۴، ۷۶.۵ درصد پایین‌ترین تورم نقطه به نقطه در این شاخص را ثبت کرده‌اند و لرستان در این گروه کالایی، تورم نقطه به نقطه ۸۳.۴ درصدی داشته است.

نورالدینی عنوان کرد: در حوزه تورم ماهانه قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بالاترین عدد به ایلام با حدود ۳،۹ درصد تورم اختصاص یافته و در میان پایین‌ترین تورم‌ها در این حوزه نیز بوشهر با ۴.۸- درصد بهترین وضعیت را داشته که لرستان نیز در این شاخص، تورم ۱.۵- درصدی را به ثبت رسانده است.

انتهای پیام/ ر

میزان تورم اقلام خوراکی، آشامیدنی و دخانیات در لرستان اعلام شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر