کد خبر: ۶۹۸۰۹۱۰
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲

مشاور و مدیر اجرایی ستاد اربعین کشور گفت: هر یک از زائران اربعین حسینی (ع) امسال می‌توانند ۱۰۰ هزار دینار عراقی به عنوان ارز بدون سوبسید ار بانک‌های عامل داخل کشور دریافت کنند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، امیر مرادی روز چهارشنبه در نشست ستاد هماهنگی اربعین حسینی (ع) استان قزوین افزود: قرار گرفتن قزوین به عنوان یکی از ۲ استان معین ایلام و خدمات ارائه شده از سوی موکب‌های این استان به زائران از جمله اسکان روزانه بیش از ۱۰۰ هزار زائر و توزیع ۲۰۰ هزار پرس غذا، قزوین را جزو پنج استان برتر کشور در این زمینه معرفی کرد.

وی، زائران ایرانی را نمایندگان فرهنگ کشور در ایام اربعین حسینی دانست و یادآور شد: با توجه به اینکه مردم کشور ما از جمله دیار قزوین که از گذشته‌های بسیار دور همواره دوستار ائمه اطهار (ع) بوده اند، به همین منظور موضوع آموزش به زائران از اصول و سیاست‌های ستاد اربعین حسینی قرار گرفته است.

این مسئول، برگزاری مردمی مراسم اربعین حسینی را از جمله ارکان و اصول این ستاد برشمرد و افزود: به عنوان مثال دولت عراق در میزبانی از ۲۰ میلیون زائر حرم حسینی تنها مساله امنیت آن را عهده دار بوده و تمامی هزینه‌های انجام شده نیز از سوی مردم عراق در قالب نذر صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ستاد اربعین امسال با برنامه ریزی‌های مدون خود و با بهره گیری از تجارب سال‌های گذشته، برای تمامی استان‌ها از جمله قزوین موکب ثابتی را جانمایی کرده و به زودی نیز نقشه آن را ارایه می‌شود تا سازمان‌ها و نهاد‌های خیریه بتوانند امکانات خود را در موکب‌های ثابت برپا کنند.

مرادی، سامانه سماح را تنها مرجع اعزام زائران در ایام اربعین حسینی دانست و تصریح کرد: سال گذشته و با توافق‌های صورت گرفته مبلغ ویزا زائران حذف و امسال نیز براساس تفاهم‌های در حال انجام به احتمال زیاد روادید زائران نیز حذف می‌شود.

به گفته وی، براساس دستورالعمل‌های داده شده و همچنین به منظور مدیریت بهتر، از سوی ستاد اربعین کشور امسال تمامی موکب‌ها باید به صورت هیات امنایی مدیریت شده و مدیران آن‌ها نیز تنها پاسخگوی استانداران مناطق خود خواهند بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه موکب‌ها باید بیشتر خدمات خود را برای بازگشت زائران در نظر بگیرند، گفت: با توجه به اینکه مردم عراق دوست دارند نذورات خود را هنگام اربعین توزیع کنند، مدیران موکب‌ها با برنامه ریزی‌های دقیق خود باید کاری کنند تا بیشتر امکانات و خدمات خود را هنگام زمان بازگشت به زائران ارایه دهند.

مرادی تصریح کرد: فعلاً مرز خسروی نیز به دلیل عدم تامین امنیت از سوی دولت عراق همچنان بسته خواهد بود و تا زمانی که عراقی‌ها نسبت به امنیت آن اقدامی به عمل نیاورند هیچ زائری از این منطقه وارد خاک آن کشور نخواهد شد.

انتهای پیام/پ

برگزاری مردمی مراسم اربعین حسینی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر