کد خبر: ۷۰۵۱۹۳۸
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۳
گزارش/

بررسی بخشی از اطلاعات انتشار یافته بر روی سامانه شفافیت شهرداری تهران نشان داد که این اطلاعات غلط است.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شورای پنجم شهر تهران از زمان به روی کار آمدن خود در سال ۹۶ «شفافیت» و اتاق شیشه‌ای را سرلوحه شعار‌های خود قرار داد.

شورای پنجم در راستای اثبات اتاق شیشه‌ای ابتدا برای راهرو‌های منتهی به «سالن عباس شیبانی» که در آن جلسات هم اندیشی برگزار می‌شود، در‌های شیشه‌ای بزرگ نصب کرد، تا مبادا صدای گفتگوهایشان به صحن شورا راه یابد. بعد هم با ایجاد سامانه‌ای به نام شفافیت ادعا کرد که همه اطلاعات مربوط به حقوق مدیران، سفرهای خارجی و اطلاعات استخدامی سایر کارکنان را در دسترس عموم قرار داده است.

به نام شفاف سازی، به کام شفافیت زدایی!

در نگاه اول به این سامانه باید به همه اطلاعات انتشار یافته در آن اعتماد کرد، مگر آن که عکسش ثابت شود، اگرچه بررسی تک تک اطلاعات انتشار یافته بر روی این سامانه کاری وقت گیر است، اما برخورد با اطلاعات اشتباه یکی از پرسنل شهرداری که از اطلاعات صحیح آن با خبر هستیم، دلیلی می‌شود تا بگوییم از کجا معلوم که اطلاعات انتشار یافته سایر افراد که از شکل صحیح آن با خبر نیستیم، درست باشد؟!

برای نمونه در مقابل اطلاعات پرسنلی علی عالی کردکلایی مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران دو عنوان شغلی درج شده است که یک عنوان نشان می‌دهد که او از سال ۸۹ در سمت سرپرستی سازمان ورزش شهرداری تهران مشغول به کار است و در عنوان دوم هم علی عالی مدیر روابط عمومی شرکت خدمات اداری شهر تهران است و در هیچ کدام هم جایگاه شغلی واقعی او درج نشده است.

به نام شفاف سازی، به کام شفافیت زدایی!

از سوی دیگر اگر فرض کنیم که این اطلاعات صحیح است، این وضع حاکی از دو شغله بودن این فرد است که آن وقت باید پرسید چرا مدیر دو شغله داریم؟

علی عالی کردکلایی مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه من در گذشته یکی از کارمندان سازمان ورزش شهرداری تهران بودم، اظهار کرد: هیچگاه سرپرست و یا رئیس این سازمان نبودم.

به نام شفاف سازی، به کام شفافیت زدایی!

با اظهارات علی عالی کاملا محرز شد که این اطلاعات انتشار یافته در سامانه شفافیت غلط است. حال این وضعیت نشان می‌دهد که سایر اطلاعات انتشار یافته بر روی سامانه شفافیت هم قابل اعتماد نبوده و باید حقیقت سنجی شوند.

برای اینکه بدانیم علت انتشار اطلاعات غلط و غیر قابل اعتماد بر روی سامانه شفافیت چیست، به سراغ بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران رفتیم.

آروین بر خلاف مسئولیتش که ریاست کمیته شفافیت است، به سختی مصاحبه کرد و کمتر خبرنگاری در طول ۲ سال گذشته موفق به مصاحبه با او شده است.

به گفته بسیاری از خبرنگاران آروین شخصیتی مرموز و محافظه کار دارد که هرگاه از او درخواست شفاف سازی در موارد مختلف کرده‌اند، پاسخ منفی شنیده‌اند.

در هر صورت با علم به این موضوع پس از پایان جلسه علنی شورای شهر به سراغ آروین رفیتم تا از او توضیحی در این باره کسب کنیم.

به محض سلام و پیش از پرسیدن سوال، آروین کلام خبرنگار ما را قطع کرد و گفت: مصاحبه نمی‌کنم، باید به جلسه بروم.

اما خبرنگار ما که پس از چند دقیقه مشاهده کرد که آروین همچنان بر روی صندلی خود نشسته، بار دیگر به سوی او رفته و با ممارست پرسید که چرا در مواردی شاهد انتشار اطلاعات غلط بر روی سامانه شفافیت هستیم؟

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در پاسخ به خبرنگار حوزه شهری باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اینکه اطلاعات سامانه شفافیت غلط است، حرف بی ربطی است. یک مورد را بیاورید که نشان دهد، اطلاعات آن غلط است.

به نام شفاف سازی، به کام شفافیت زدایی!

خبرنگار ما هم برای اثبات حرف خود، از اطلاعات پرسنلی علی عالی نام برد که آروین در پاسخ به او گفت: برای ما بیاورید تا پیگیری کنیم.

اگر از اطلاعات واقعی نامبرده، اطلاعاتی در دسترس نبود، اطلاعات این مورد، به آسانی به عنوان داده‌هایی درست و قابل اطمینان تلقی می‌شد.

در این شرایط که انبوهی از اطلاعات مدیران شهرداری منتشر شده و در مورد بسیاری از آن‌ها هم اطلاعات قبلی نزد مخاطب وجود ندارد، اطمینان به اطلاعات انتشار یافته کاری ساده لوحانه است، به علاوه اینکه در این شرایط این سامانه بیش از آن که شفافیت سازی کند، شفافیت زدایی می‌کند.

گزارش از علی کاظمی

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
چی بگم والا چشمم اب نمیخوره
ناشناس
|
-
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
به شهرداری اعتمادی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
مگه میشه مگه داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
همه میدونن با این مسئولین و مدیران و ناظران فعلی در اکثر پستهای کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
مگه از اعتماد مردم چیزی هم باقی مونده ؟؟؟؟؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر