کد خبر: ۷۰۷۳۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۵

کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی است که در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،   کنیستر در واقع یک منبع یا مخزن است که درون آن به مقدار زیادی کربن وجود دارد و یک شلنگ ورود بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد که از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می‌کند.

کنیستر چیست و نشانه‌های خرابی آن کدام است؟

وظیفه کنیستر چیست؟

در خودرو‌های بنزینی مخزنی وجود دارد که نام آن کنیستر است که وظیفه کنیستر جذب بخارات بنزین است.


بیشتربخوانید: هر آنچه باید درباره هزینه تعمیرات و نگهداری خودروی سمند بدانید


کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.

برای انجام صحیح وظیفه کنیستر یک خروجی دیگر جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار داده شده است که همگی این قطعات در کنار هم وظیفه اصلی کنیستر یعنی خروج بخارات بنزین را انجام می‌دهند. عملکرد کنیستر بدین صورت است که به دلیل خلایی که در منیفولد وجود دارد بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کند که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن است.

هنگامی که موتور خاموش است این بخارات سمی توسط کربن جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌شود؛ دوباره با روشن شدن موتور بخارات به سمت موتور جهت احتراق مجدد هدایت می‌شود.

کنیستر علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیز تاثیرگذار است. چنانچه کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز نمودن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیر‌های طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین خواهد بود.

نشانه‌های خرابی کنیستر

از نشانه‌های خرابی کنیستر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای "شیر برقی کنیستر” قابل رؤیت است.

۲. بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائماً احساس شد، باید به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باک باشید، اما اگر این بوی بنزین، گه‌گاه قابل استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر درب باک را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.
۳. صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گه‌گاه صدای "تق تق” نیز شنیده می‌شود.

نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شیلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا کرده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشیلنگی‌ها را چک کنید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است. همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود.

زمان تعویض کنیستر چه زمانی است؟

قابلیت جذب برای ذغال‌های کنیستر زمان محدودی دارد. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به دلیل کاهش قابل‌توجه جذب ذغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود. زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌طور متوسط چیزی در حدود ۳۰ هزار کیلومتر و یا ۲۴ ماه بیان‌شده است.

منبع: خودرو کار

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر