کد خبر: ۷۱۰۲۶۶۶
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
کد خبر : ۷۱۰۲۶۶۶

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:برخی از بناهای تاریخی استان که متعلق به میراث فرهنگی است به بخش خصوصی به صورت اجاره های بلندمدت واگذار می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،شهرام امیری مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان  افزود: برخی از بنا‌های تاریخی استان که متعلق به میراث فرهنگی است به بخش خصوصی به صورت اجاره‌های بلندمدت واگذار می‌شود تا کاربری‌های جدیدی برای آن با اولویت حفظ ارزش تاریخی و میراثی بنا و با نظارت این اداره کل تعریف شود.

او با بیان اینکه واگذاری این بناها، باعث مرمت و حفاظت هرچه بهتر و بیشتر از این بنا‌ها می‌شود، اظهارداشت: این کار همچنین باعث نجات از تخریب، حفظ فرهنگ معنوی و هویتی، افزایش مشارکت عمومی و توسعه فضای رقابتی در جهت حفاظت و بهره برداری بهینه از آثار تاریخی می‌شود.

امیری با اشاره به اینکه کار واگذاری بنا‌های تاریخی میراث فرهنگی به بخش خصوصی از حدود ۱۰ سال گذشته آغاز شد، خاطرنشان کرد: این روند در سال‌های اخیر شتاب گرفت و در استان اصفهان تاکنون تعدادی از بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شد از جمله کاروانسرای مادرشاه و چند خانه تاریخی در کاشان.

او با بیان اینکه صندوق احیا و بهره برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی به تازگی ۵۴ بنای تاریخی در کشور را برای واگذاری به بخش خصوصی انتخاب کرد، گفت: از بین آن‌ها چهار بنا متعلق به استان اصفهان و شامل حمام تاریخی شیخ بهائی و خانه‌های تاریخی بهشتیان، یداللهی و مغنی است که مطابق با قانون در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

امیری با اشاره به اینکه حمام تاریخی شیخ بهایی در جوار مسجد جامع اصفهان با عمر ۴۰۰ سال تا چند سال گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت که موجب وارد شدن آسیب‌های زیادی به آن شد، اضافه کرد: این بنا در زمان حاضر توسط اداره کل میراث فرهنگی در حال مرمت است.

او ادامه داد: خانه تاریخی بهشتیان نیز در نزدیکی حمام تاریخی شیخ بهایی و خانه‌های یداللهی و مغنی در چهارباغ پایین اصفهان هستند.

استان اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی این استان شناسایی شده و یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام‌های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/م

 

بناهای تاریخی اصفهان با هدف رونق گردشگری واگذار می‌شود

منبع:ایرنا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر