کد خبر: ۷۱۱۱۳۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
کد خبر : ۷۱۱۱۳۲۵

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هر بیست ثانیه، یک شکستگی ناشی از پوکی استخوان ثبت می‌شود.

مهم‌ترین علامت پوکی استخوان درد استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،  بابک اقبالی رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مهم‌ترین علامت پوکی استخوان درد است و شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان معمولا بصورت شکستگی‌های ریز و خفیفی هستند که بدون وارد شدن ضربه شدیدی به اندام ایجاد می‌شود.

او تصریح کرد: شروع پوکی استخوان در چند سال اول بدون علامت است و مهمترین علامت پوکی استخوان که در دوران پیشرفت بیماری بوجود می‌آید، درد است و این درد وقتی ایجاد می‌شود که استخوان دچار شکستگی می‌شود .

رئیس گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد پیشگیری از پوکی استخوان گفت: با بالا رفتن سن استئوپروز در اکثر افراد بوجود می‌آید و همه افراد مسن تا حدودی پوکی استخوان دارند، ولی اینکه این روند در چه سنی شروع شود و شدت آن به چه اندازه باشد تا حدودی قابل کنترل است و با رعایت اصولی می‌توان شروع آن را به تاخیر انداخت یا از شدت آن کم و یا حداقل از پیشرفت سریع آن جلوگیری کرد.

اقبالی افزود: مصرف کلسیم در سنین رشد لازم است و بدن ما به مقادیر فراوانی از کلسیم برای ساختن استخوان‌ها نیاز دارد؛باید در سنین جوانی بدن ما استخوان بیشتری بسازد، چون هرچه در جوانی استخوان کمتری ساخته شود، در پیری زودتر به استئوپروز دچار می‌شویم.

او ادامه داد: مهمترین منبع طبیعی کلسیم لبنیات است که بطور متوسط یک لیتر شیر یا یک لیتر ماست حاوی هزار میلی گرم کلسیم است.

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بدن ما برای سالم نگه داشتن استخوان هایش روزانه به ۸۰۰ تا ۴۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارد در صورتی که به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیریم، بدن می‌تواند این مقدار از ویتامین D  را بسازد؛ در غیر این صورت  باید از مواد غذایی یا مکمل‌ها برای دریافت این مقدار از ویتامین D استفاده کنیم.

اقبالی با اشاره به دوری از سیگار و الکل برای پیشگیری از پوکی استخوان، افزود: مصرف سبزیجات و میوه‌های سرشار از منیزیم، پتاسیم و ویتامین K  می‌تواند احتمال بروز پوکی استخوان را کاهش دهد.
 
او تصریح کرد: افزایش مصرف نمک می‌تواند موجب افزایش دفع کلسیم از ادرار شود، این پدیده موجب افزایش میزان پوکی استخوان می‌شود؛ افزایش میزان مصرف روغن و چربی می‌تواند احتمال پوکی استخوان را بیشتر کند.

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نوشابه‌های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند و این ماده می‌تواند موجب دفع کلسیم از بدن شده و پوکی استخوان را بیشتر کند؛ همچنین مصرف زیاد قهوه می‌تواند احتمال پوکی استخوان را افزایش دهد.

اقبالی با اشاره به نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان، افزود : همانطور که عضلات بدن برای قوی ماندن نیاز به کلسیم دارند استخوان‌ها هم به این ماده نیازمندهستند؛ ورزش‌های ایستاده موجب می‌شوند تا نیروی وزن بدن، استخوان‌های ستون مهره، لگن و اندام‌های تحتانی را تحت استرس قرار دهد.

رئیس گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:  برای داشتن استخوان‌های محکم انجام ورزش‌های ایستاده "پیاده روی و دویدن، تنیس، بسکتبال، کوه نوردی، فوتبال، وزنه برداری" بصورت هر روز و روزی حداقل نیم ساعت ضروری است؛ این مدت در نوجوانان و بچه‌ها باید بیشتر باشد.

انتهای پیام //ا.ز 
 

شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان با کوچکترین ضربه ایجاد می‌شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر