کد خبر: ۷۱۲۳۸۴۲
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
کد خبر : ۷۱۲۳۸۴۲
با تلاش متخصصان بومی انجام شد؛

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز از بالانس روتور ژنراتور واحد ۳۰۵ مگاواتی شماره ۴ این نیروگاه با تلاش متخصصان بومی خبر داد.

ناصر محمدی مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: کارشناسان متخصص نیروگاه رامین برای اولین بار در طول فعالیت ۴۰ ساله این نیروگاه و بدون حضور کارشناسان خارجی موفق به بالانس روتور ژنراتور واحد ۳۰۵ مگاواتی شماره ۴ این نیروگاه شدند.

او افزود: توربو ژنراتور ۳۰۵ و ۳۱۵ مگاواتی نیروگاه رامین از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین تجهیزات نیروگاهی هستند که بهره برداری، نگهداری، تعمیرات و عملیات‌های فنی مهندسی آن‌ها نیز نیازمند تجربه و دانش فنی بالایی است.

محمدی اعتماد به تجربه و دانش تلاشگران نیروگاه رامین و وابستگی نبودن به کارشناسان خارجی بویژه کشور سازنده را مهم‌ترین رویکرد نیروگاه رامین طی سال‌های اخیر دانست.

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز با تاکید بر تداوم این رویکرد و تحقق کامل وابستگی در ساخت و تعمیر تجهیزات نیروگاهی به نقش ژنراتور در فرایند تولید انرژی پرداخت و اظهار داشت: بالانس ژنراتور واحد‌های نیروگاه همواره از چالش‌های فنی و مهم نیروگاه بوده و خرسندیم دانش و تجربه کارکنان نیروگاه رامین باعث گردید تا شاهد اجرای این عملیات تخصصی برای اولین بار در تاریخ ۴۰ ساله نیروگاه رامین باشیم.

موفقیت در این عملیات بزرگ با تشکیل کارگروه تخصصی بومی

در ادامه غلامرضا چرخاب ساززاده سرپرست معاونت مهندسی و برنامه ریزی نیروگاه رامین در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، بیان کرد: ویبریشن همچون سیستم قلب انسان ضربان یک سیستم دوار است که باید از لرزش و ارتعاش نرمال برخوردار باشد و در صورتی که از حد مجاز خارج شود باعث چالش‌های جدی در سیستم توربو ژنراتور می‌شود.

او حد استاندارد ویبریشن ژنراتور‌های نیروگاه رامین را کمتر از ۴ میلیمتر بر ثانیه عنوان کرد.

چرخاب ساززاده اذعان داشت: با اجرای تعمیرات اساسی واحد شماره ۴ که در اوایل سال جاری به اتمام رسید به دلیل تعمیر و تعویض بسیاری از قطعات و تجهیزات توربین و ژنراتور، بطورطبیعی ژنراتور دچار تغییرات جزئی شده بود که با توجه به آغاز فصل گرما و لزوم در مدار قرار داشتن این واحد نیروگاهی جهت پایداری روند تولید برق و خدمت رسانی مستمر به مردم در تابستان فرصت بالانس و رفع این چالش فنی را نداشتیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه میزان ارتعاشات این تجهیز مهم جهت بهره برداری کوتاه بویژه در پیک قابل قبول بوده اظهار کرد: با پایان فصل تابستان و کاهش مصرف انرژی برق و فشار بر شبکه سراسری تصمیم به بالانس روتور ژنراتور توربین واحد ۳۰۵ مگاواتی شماره ۴ در تعمیرات میان دوره‌ای نمودیم.

سرپرست معاونت مهندسی و برنامه ریزی نیروگاه رامین اهواز افزود: جهت رفع بالانس روتور با شرکت روسی سازنده این توربین و شرکت‌های توانمند داخلی مکاتبه و مذاکره نمودیم که از نظر فنی، زمان اجرای پروژه و همچنین به دلیل هزینه بالا و مهم‌تر از همه نبود تضمین سطح اجرای عملیات از سوی پیمانکاران به توافق نرسیدیم.

غلامرضا چرخاب زاده ادامه داد: تجربه موفق متخصصان نیروگاه رامین در بالانس سایر تجهیزات نیروگاه همچنین FD.FAN و ID.FAN، پمپ‌ها و سایر تجهیزات ما را بر آن داشت تا گام بزرگ‌تر و مهم تری را برداریم و با تشکیل کارگروه تخصصی توانستیم بدون حضور کارشناسان داخلی و خارجی برای اولین بار موفق به بالانس روتور ژنراتور یک واحد ۳۰۵ مگاواتی شویم.

اجرای عملیات بالانس ژنراتور، مهم‌ترین وظیفه کارگاه بالانس

رستم اشرف پور سرپرست گروه مهندسی مکانیک نیروگاه رامین اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، نیز به فرآیند اجرایی عملیات پرداخت و گفت: این عملیات با همکاری و همفکری کارگروه‌های بهره برداری، تعمیرات و کارگروه بالانس صورت گرفت.

او تصریح کرد: گروه تعمیرات وظیفه مهیا نمودن شرایط بالانس، باز و بستن نقاط و مسیرها، تهیه و ساخت وزنه‌های خاص و نصب آن‌ها در محل را به عهده داشت.

اشرف پور آماده سازی، راه اندازی و توقف‌های برنامه ریزی شده و تخصصی را مهم‌ترین وظیفه کارگروه بهره برداری و همچنین داده پردازی، تحلیل و اجرای عملیات بالانس ژنراتور را مهم‌ترین وظیفه کارگاه بالانس عنوان نمود.

این مقام مسئول در تشریح فنی این عملیات اذعان داشت: در ابتدای عملیات اقدام به اندازه گیری اولیه ارتعاشات توربین، محاسبه تحلیل وزن‌های مختلف، آزمایش و انتخاب صفحه و سپس با تغییر مقادیر جرم و اندازه گیری مقادیر ارتعاش، زوایای فاز و تحلیل نرم افزاری با کمترین تعداد دور دادن (RVN) این ژنراتور را بالانس و ارتعاش آن را محدوده مجاز و استاندارد کارخانه سازنده رساندیم.

سرپرست گروه مهندسی مکانیک نیروگاه رامین اهواز میزان ویبره این روتور پس از اجرای این عملیات را ۳ میلی متر بر ثانیه در فعالیت با بار ۲۸۰ مگاوات عنوان نمود و عملکرد مطلوب این ژنراتور طبق استاندارد و نبود ویبره این تجهیز حساس نیروگاهی را از نتایج اجرای این عملیات توسط کارکنان تلاشگر نیروگاه رامین برشمرد.

اشرف پور در ادامه ضمن تقدیر از اعتماد مدیران نیروگاه به تیم تخصصی این عملیات از تلاش و همت تیم عملیات که با مدیریت مهندس محمدعلی براتوند کارشناس پایش وضعیت نیروگاه اجرا شده بود تقدیر نمود و بیان کرد: تجربه این اعتماد و تکیه بر متخصصین و کارشناسان داخلی فصل نوینی در عرصه صنعت برق به ویژه صنعت نیروگاهی رقم زد که امیدواریم این روند بعنوان الگویی متفاوت در صنعت نیروگاهی کشور گسترش یابد.

براساس اسن گزارش، پیش از این عملیات حساس بالانس یاتاقان‌های ژنراتور وتوربین همه واحد‌های نیروگاه رامین عمدتا توسط تیم‌های فنی خارجی ازکشور سازنده انجام می‌گرفت.

انتهای پیام/گ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر