کد خبر: ۷۱۳۴۸۸۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
کد خبر : ۷۱۳۴۸۸۰
گروه : فارس » شیراز
معاون قوه قضاییه مطرح کرد؛

رئیس مرکز شورای حل اختلاف کشور و معاون قوه قضاییه گفت: با نقش محوری شورای حل اختلاف در ۶ ماه گذشته ۱۶۳ نفر محکوم‌به قصاص رهایی پیدا کردند.

رهایی ۱۶۳ محکوم‌به قصاص با محوریت شورای حل اختلافبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مظفری عصر امروز در دیدار امام‌جمعه شیراز اظهار داشت: در این دوره همه هدف ریاست جدید قوه قضاییه بر این است که وجود شورای حل اختلاف باید تقویت شود و بهتر از این باشد البته باید شورای حل اختلاف را به فلسفه اصلی شورا برگردانیم که فلسفه اصلی آن بحث مصالحه است تا بتواند در کنار این قضیه از ورودی پرونده‌ها به سیستم قضایی جلوگیری کند و سطح ورودی‌ها را کاهش دهد.

او افزود: ضمن اینکه خود مصالحه واجد آثار و تبعاتی است که قطعاً در احکام دادگاه نیست هرچند احکام لازم است، اما واقعاً پس از صدور حکم دادگاه هنوز ممکن است کینه‌ها و درگیری‌ها وجود داشته باشد، اما در بحث مصالحه و رضایت اگر به عدل و انصاف برگزار شود طبعاً می‌تواند افراد را به صفای باطنی خود نزدیک کند.

مظفری ادامه داد: در آموزه‌های دینی ما بر مصالحه تأکید شده است و فلسفه تأسیس شورا بر همین بوده است تا در این حوزه به مصالحه کمک کند.

او بیان کرد: امروز ما باید از ظرفیت شورا‌ها استفاده کنیم تا با سازش پرونده و افراد به دادگستری ورود نکنند، چون ورود به دادگستری هم بار مادی دارد هم بار معنوی. بار معنوی آن به این‌گونه است که بالاخره ورود به دادگاه و دادسرا سبب ایجاد یک استرس خاصی در افراد می‌شود. افراد بیرون مجموعه کامل ولو به‌عنوان شاکی در مجموعه دادگستری این حس را دارند، ولی در شورا‌های حل اختلاف، چون از خود مردم هستند این فضا ازنظر روانی وجود ندارد و برکات زیادی دارد.

این مقام قضایی افزود: هزینه‌های مادی، سرعت در رسیدگی و بررسی‌ها و نهایتاً بحث صلح و سازش درواقع جهاتی بود که مسئولان قوه را در این دوره تحول مصمم کرد که شورا‌های حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش بسط و گسترش داشته باشند تا قانون شورا‌ها با این رویکرد اصلاح شود.

مظفری بابیان اینکه شورا‌ها در سطح کشور توفیق خوبی در صلح و سازش داشتند، افزود: در طول ۲ سال گذشته میان حدود ۵۴۰ نفر در قتل‌های ناخواسته صلح و سازش شده است و در زمان مناسب با همه مشکلاتی که وجود داشت اعضای شورا تلاش کردند تا این تعداد افراد مصالحه کنند که این کار بسیار ارزشمندی است.

او همچنین گفت: در ۶ ماه گذشته ۱۶۳ نفر محکوم‌به قصاص رهایی پیدا کردند که در این زمینه نیز شورای حل اختلاف محوریت داشته و در روند کار از ظرفیت مددکاری زندان و بعضاً مجموعه‌هایی مانند ائمه محترم جماعات و روحانیون و متنفذین هم استفاده کردند تا به این تعداد کمک داده شود.

این مقام قضایی بیان کرد: البته کار به این صورت مدیریت‌شده بود تا بحث قصاص مثلاً در خصوص قتل‌های عمدی تحت‌الشعاع این مسائل قرار نگیرد و شورا با مدیریت و نگاه دقیق سراغ پرونده‌هایی که ناخواسته منجر به قتل شده است می‌رود یا در این ۶ ماه اخیر در راستای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نزدیک به ۶ هزار نفر زندانی با محکومیت‌های مختلف را آزاد کردند و در این مسیر شورا‌های حل اختلاف موفقیت خوبی داشته‌اند.

مظفری ادامه داد: به‌طور کل این امر مبارک به‌صورت جدی در دستور کار رئیس محترم قوه قضاییه است و هدف بنده از این سفر استماع نقطه نظرات در جهت تداوم بهترین برنامه‌های پیش رو و از طرفی شنیدن مشکلات در جهت تقویت رویکرد جدید در دوره تحول قوه است.

انتهای پیام/م

دیدار معاون قوه قضاییه با امام‌جمعه شیراز 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر