کد خبر: ۷۱۶۰۳۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
کد خبر : ۷۱۶۰۳۴۸

از ۲۱ هزارتن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و ۳۴۵ هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

 رسول جلیلی افزود: بر اساس آمار سرشماری زنبورستان‌های آذربایجان غربی در سال جاری، ۶ هزار و ۱۷۶ نفر بهره بردار به صورت مستقیم و بیش از ۵ هزارو ۳۳۸ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می‌آورند.
جلیلی اظهارکرد: استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی ازقطب‌های پرورش زنبور عسل در سطح کشوربه شمار می‌رود.
وی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید نزدیک به ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن عسل، هم از نظر تعداد کلنی و هم از نظر میزان تولید عسل مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است که میانگین تولید از کندو‌های بومی ۵.۵ کیلوگرم وکندو‌های مدرن ۱۷ کیلوگرم می‌باشد که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد کندو ۱۴ درصد واز نظر تعدادزنبوردار ۹ درصد افزایش داشته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با فرهنگ سازی وآموزش‌های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده‌های زنبورعسل براساس آمارگیری سال جاری ۳۸ هزار و ۲۸۲ کیلوگرم گرده گل، ۱۹ هزار و ۵۵۰ کیلوگرم بره موم، ۴۵۶ هزار و ۶۳۴ کیلوگرم موم و ۰.۳۶ گرم زهرتولید شده است.
وی همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال بنام اتحادیه تولید کنندگان عسل است، خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی با ۱۵ تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده‌های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستا ن‌های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن ۸ کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان‌های ارومیه، خوی، سلماس و اشنویه در فراوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.
جلیلی افزود: از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های این استان در بخش زنبورداری می‌توان به تولید سایر فرآورده‌های زنبور عسل از جمله ژل رویال، بره موم، موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر