کد خبر: ۷۵۲۹۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
کد خبر : ۷۵۲۹۷۴۴

الجزیره: برغم مخالفت‌های آمریکا، تحریم‌های تسلیحاتی ایران پایان یافت

پایان تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران برغم تقلا‌های دولت آمریکا، در رسانه‌های معتبر جهانی بازتاب یافت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پس از ۱۰ سال تحریم‌های سازمان ملل علیه بخش تسلیحاتی ایران، بامداد امروز ۲۷ مهرماه به پایان رسید. رخدادی که به رغم کمپین فشرده و چندماهه دولت آمریکا برای جلوگیری از وقوع آن، به تائید جامعه جهانی، شورای امنیت و تمامی طرفین برجام محقق شد و عملی شدن آن هیچ پیامی جز شکست آمریکا در عرصه جهانی برای پیشبرد راهبرد یکجانبه خود و تحمیل آن به همه جهانیان نداشت.

شبکه قطری الجزیره گزارشی را به پوشش این رخداد مهم بین المللی اختصاص داد و با تیتر «برغم مخالفت‌های آمریکا، تحریم‌های تسلیحاتی ایران پایان یافت» مطلب خود را آغاز کرد. این رسانه قطری یادآور شد برابر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مرتبط با «طرح جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام، تحریم تبادلات تسلیحاتی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی پس از ۱۰ سال روز یکشنبه به پایان رسید.

در ادامه این گزارش با درج بیانیه رسمی وزارت خارجه ایران در خصوص پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران متذکر می‌شود: پایان این محدودیت‌ها بدان معناست که ایران به طور قانونی قادر به خرید و فروش تسلیحات متعارف از جمله موشک، بالگرد و تانک خواهد بود.

در ادامه، الجزیره به تلاش نافرجام دولت آمریکا و اصرار بی نتیجه کاخ نشین‌ها برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌پردازد و یادآور می‌شود: دولت آمریکا در می‌ سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و سِیلی از تحریم‌ها را روانه اقتصاد ایران کرد. الجزیره تلاش‌های بی وقفه دولت دونالد ترامپ و دستاویزی او و دور و بریهایش به هر حربه‌ای برای نابودی برجام و مانع تراشی بر سر خاتمه تحریم‌های تسلیحاتی را فراروی مخاطب خود قرا می‌دهد و می‌نویسد در این میانه آمریکا تنها از حمایت هم پیمانان دیرینه خود در خاورمیانه یعنی صهیونیست‌ها و برخی کشور‌های عربی وابسته به خود برخوردار بود.

یادداشت نویس الجزیره البته به تفصیل به سناریوی طراحی شده از سوی مقامات دولت فعلی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در چند سکانس مختلف می‌پردازد که هیچ عایدی به جز دو شکست فضاحت بار در شورای امنیت برای ترامپ و وزیر خارجه تندرو او به بار نیاورد. تک رای حمایت جمهوری ناشناخته دومینیکن از قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی دولت آمریکا به چیزی جز یک فضاحت دیپلماتیک قابل تعبیر نیست.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر