در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

غربالگری بیماری کووید ۱۹ با استفاده از هوش مصنوعی

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: با همکاری جمعی از دانشگاهیان موفق به طراحی نرم افزار "تشخیص و غربالگری بیماری کووید ۱۹" با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی شده ایم.

ماندانا نوربخش، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره طراحی نرم افزار آنالیز کووید ۱۹ اظهار کرد: ویروس کرونا بیشتر سیستم تنفسی افراد را مورد حمله قرار می‌دهد بنابراین ایده کار روی صدای افراد مبتلا به کووید ۱۹ طراحی شده است.

او افزود: در این طرح ابتدا صدای مبتلایان در مقایسه با صدای افراد سالم مورد بررسی قرار می‌گیرد و با توجه به تفاوت‌های معنادار بین صدای افراد مبتلا و سالم، نرم افزار "تشخیص و غربالگری بیماری کووید ۱۹" با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی با صحت تشخیص ۹۰.۵ درصد طراحی و تولید شده است.

نوربخش تصریح کرد: در طرح نرم افزار آنالیز کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم، دانشگاه الزهرا، دانشگاه جندی شاپور اهواز و پایگاه مرکز اطلاع رسانی جهاد دانشگاهی با ما همکاری کرده اند که با جمع آوری صدای بیماران تقریبا بهبود یافته و بستری شده کرونایی در بیمارستان‌ها آن‌ها را از نظر پارامتر‌های آکوستیتی با یکدیگر مقایسه کرده ایم و نتایج آن را هم در یک مجله معتبر به چاپ رسانده ایم.

او افزود: بعد از آن، اقدام به ساخت نرم افزاری بر اساس هوش مصنوعی کرده ایم. شناسایی صدای همه افراد از طریق این سامانه باعث می‌شود تا آنان متوجه سلامت یا به بیماری خود از نظر ابتلا به کرونا شوند و در صورت بیمار بودن باید به مراکز درمانی که از طریق این سامانه به آنان تذکر داده می‌شود، مراجعه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) درباره هدف از طراحی نرم افزار آنالیز کووید ۱۹ گفت: نامه‌هایی را به وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نوشته ام که از این طریق ما را حمایت کنند تا بتوانیم مقدار داده‌های خود را افزایش دهیم و رقم تشخیص ۹۰.۵ درصد مبتلایان کرونایی از این سامانه را به درجه بالا ارتقا دهیم و پتنت‌های خود را در حوزه داخلی و خارجی به ثبت برسانیم تا از استرس و نگرانی افراد در دوران کرونا کم کنیم.

نوربخش با اشاره به تجاری سازی محصول آنالیز کووید ۱۹ بیان کرد: طرح آنالیز کووید ۱۹ بعد از اینکه به مرحله پتنت خارجی شدن دست یافت، می‌تواند برای کشور ارزآوری هم داشته باشد چرا که کد‌های نوشته شده برای این نرم افزار به شدت حائز اهمیت است.

او تصریح کرد: نرم افزار آنالیز کووید ۱۹ که به صورت آنلاین بوده، در مقابل مدارس و دانشگاه‌ها به شیوه ساده قابل استفاده است و هزینه آن مصوب حمایت از صندوق پژوهشگران با مبلغ ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است، اگرچه هزینه‌های این دستگاه بیش از این است و باید در این زمینه از ما بیشتر حمایت شود، در غیر اینصورت نمی‌توان منتظر نتایج مثبتی بود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر