تا پایان دولت سیزدهم سند تمام اراضی کشاورزی صادر خواهد شد

ساداتی نژاد گفت: رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ صفر می‌شود همچنین تا پایان دولت سیزدهم سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی صادر خواهد شد.

 سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی روز جمعه در جمع دامداران، کشاورزان و باغداران شهرستان پلدختر گفت: لرستان قطب تپنده در حوزه کشاورزی و دامپروری کشور است همچنین زیباترین و پرقدرت‌ترین مجموعه دیم کشور مخصوص این استان می‌باشد.

وی گفت: ۷۰ درصد غذای مردم دنیا از محصولات دیم و ۳۰ درصد باقیمانده از زراعت آبی می‌باشد و متاسفانه در طول سال‌های گذشته بر حوزه دیم بخوبی تلاش نکردیم و میزان عملکرد کشاورزان دیم کار در این حوزه پایین است.

وی افزود: بذر مناسب اراضی دیم و آموزش کافی در این خصوص به کشاورزان داده نشده لذا طرح جهش دیم آغاز شده است و تنها ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش این طرح می‌باشند.

وی بیان کرد: لرستان در حوزه‌های مختلف کشاورزی رتبه خوبی دارد و هر حمایتی را برای توسعه این استان انجام خواهیم داد، خسارات سیل ۹۸ به لرستان بسیار بوده و باید برای جبران این عقب ماندگی در حوزه کشاورزی تلاش کرد.

ساداتی نژاد گفت: هفت ایستگاه پمپاژ در پلدختر وجود دارد که چهار ایستگاه آن مربوط به وزارت نیرو است، ۲ ایستگاه پمپاژ از پیشرفت خوبی برخوردار است و کمک خواهیم کرد تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار گفت: هیچ اراضی شیب‌دار با قابلیت کشت در غرب کشور نباید خالی باشد و از تمامی ظرفیت‌ها باید استفاده کرد و در غیر اینصورت نقطه ضعف منابع طبیعی و جهاد کشاورزی آن منطقه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ۸۰ میلیارد تومان اعتبار به توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار لرستان اختصاص یافت که در این راستا به تولید ثروت و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد.

ساداتی نژاد بیان کرد: طول رودخانه‌های لرستان مستعد توسعه شیلات می‌باشد و موجب رونق اقتصادی شود، ۱۰ مجتمع خاویاری شیلات لرستان در طرح تحول در نظر گرفته شده است که امیدواریم سرمایه‌گذاران استقبال کنند و مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

وی اظهار کرد: رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ صفر می‌شود و تا پایان عمر دولت سیزدهم سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی را به کشاورزان تحویل خواهیم داد چراکه کشاورز هویت ندارد و و برای دریافت تسهیلات هیچگونه سند تک برگ برای ضمانت ندارند.

وی گفت: از سال ۹۴ تا ۹۹ قرار بود تمامی اراضی کشاورزی صاحب سند شوند و زمانی که دولت سیزدهم آغاز به کار کرد تنها چهار درصد اراضی حدود ۲۸۰ هزار هکتار سند داشتند و اکنون این رقم به یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است و حدود ۷۰۰ درصد افزایش یافته و تلاش خواهیم کرد روستاییان و کشاورزان تا پایان دولت برطرف شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: مدرن‌ترین ابزار کشاورزی در دنیا کشاورزی قراردادی است در این طرح تمامی ابزار در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت و کشاورزان هم بدون دغدغه اقدامات لازم را انجام می‌دهند فاز ۲ کشاورزی قراردادی در کشور آغاز شده است و امیدواریم این روند توسعه یابد.

وی اظهار کرد: ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان در سیل ۹۸ پلدختر از بین رفته و باید برای جانمایی زمین جدید اقدامات لازم صورت گیرد.

وی بیان کرد: در ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان آبیاری تحت فشار انجام و در این خصوص اعتبارات ویژه در نظر گرفته شده و برای توسعه آن حمایت‌های لازم صورت خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنایع تبدیلی و تکمیلی در لرستان بسیار ضعیف است و نیازمند اقدامات ویژه می‌باشد در این راستا از سرمایه گذاران می‌شود تا این بخش در این استان توسعه یابد.

ساداتی نژاد افزود: ظرف هفته آینده حوزه تولید و تنظیم بازار و برنامه‌ریزی به اتحادیه دامداران کل کشور و استان‌ها واگذار می‌شود و خرید تضمینی هم به اتحادیه واگذار خواهد شد و نگاه ما این است که اتحادیه‌ها تنظیم بازار و تولید را مدیریت خواهند کرد.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد پروتئین کشور توسط عشایر تامین می‌شود و تامین علوفه در فصل زمستان برای این قشر نیازمند اقدام ویژه است که باید به خوبی صورت گیرد.

وزیر جهادکشاورزی امروز (جمعه) در سفر یک روزه به شهرستان پلدختر قرار است از ایستگاه‌های پمپاژ تخریب شده از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ بازدید کرد.

وزیر جهادکشاورزی از مجتمع ماهیان خاویار واحد‌های پرورش ماهی در مناطق «سراب جهانگیر» و «چم گز» و همچنین بازدید میدانی از پمپاژ‌های کشاورزی «واشیان» و «رنگین بان» از نزدیک آخرین وضعیت این طرح‌ها را بازدید کرد.

فرهاد زیویار استاندار لرستان، سید حمید کاظمی نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی را در این شهر همراهی کردند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر