راشا تودی: اروپا در دام تحریم‌های خود افتاده است

کشور‌های اروپایی با هزینه‌های سرسام آور ناشی از افزایش بهای انرژی روبرو هستند و آن‌ها مجبور شده اند که از آمریکا انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 شبکه تلویزیونی راشا تودی گزارش داد: پیش بینی شده است که آمریکا به بالاترین ظرفیت تولید گاز طبیعی خود برسد. این سودآوری زیادی برای آمریکا به همراه دارد. مسئوول بخش اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که صدور گاز مایع طبیعی آمریکا به میزان ۱۶ درصد افزایش یافته است. مشتری اصلی گاز آمریکا کشور‌های اروپایی هستند. آن‌ها سود زیادی را به آمریکا رسانده اند.

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که میزان تولید گاز مایع طبیعی در این کشور به شدت افزایش یافته است. آن‌ها همچنین اعلام کردند که تولید گاز طبیعی در سال جاری حتی به مراتب بیشتر خواهد شد. ایالت تگزاس بیشترین میزان گاز آمریکا را تولید می‌کند. شرکت اکسون موبیل آمریکا به درآمد قابل توجهی در سال ۲۰۲۲ دست یافته است.

این شرکت به تنهایی در سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار از راه فروش گاز طبیعی سود کسب کرده است. اکسون موبیل و شرکت شورون در مجموع ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ سود آوری داشتند. این دو شرکت همچنین به دنبال تولید سوخت هیدروژن هستند. اما این هیدروژن چگونه باید تولید شود. هیدروژن بیشتر از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. ما شاهد سودآوری قابل توجه شرکت‌های آمریکایی هستیم.

اما وضعیت برای اروپا خوب نیست. اروپایی‌ها بر روی گاز آمریکا سرمایه گذاری کرده اند. اما به نظر نمی‌رسد که آن‌ها به این زودی‌ها بتوانند از وابستگی خود به گاز آمریکا رها شوند. برخی می‌گویند که اروپا ممکن است که به دنبال رویا‌های خود درباره انرژی سبز باشد تا بتواند وابستگی خود را به انرژی آمریکا کاهش دهد. اما تاکنون این موضوع موثر نبوده است. ما تنها شاهد یک آرزو هستیم. اروپا گاز ارزان روسیه را از دست داد و حالا به دنبال تولید انرژی‌های تجدید پذیر است، اما این تنها یک آرزو است و عملی نشده است. اروپا در دام تحریم‌های خود افتاده است. ما همچنین شاهد انفجار مرموز در خط لوله انتقال گاز نورد استریم دو بودیم. مقامات آمریکایی از این موضوع تلویحا خرسند هستند.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: من می‌خواهم امروز با شما شفاف باشم. اگر روسیه به اوکراین حمله کند احداث خط لوله نورد استریم دو میسر نخواهد شد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر روسیه با تانک‌های خود از مرز با اوکراین عبور کند و به این کشور حمله کند آنگاه دیگر طرحی به نام خط لوله نورد استریم دو وجود نخواهد داشت.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا از اینکه می‌بیند که خط لوله انتقال گاز نورد استریم دو دیگر کار نمی‌کند بسیار خرسند است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: این خطوط انتقال گاز یعنی خط لوله نورد استریم دو در حال حاضر گاز را به اروپا منتقل نمی‌کنند. این خط لوله عملیاتی نشده است. ما در سال‌های پیش رو فرصت‌های راهبردی زیادی پیش رو داریم.

مقامات آمریکا می‌گویند که دیگر خط لوله نورد استریم دو وجود ندارد. آن‌ها از این موضوع بسیار خرسند هستند. سال گذشته واردات اروپا در رابطه با گاز مایع از آمریکا به طور قابل توجهی نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. بهای گاز وارداتی اروپا از آمریکا چند برابر بیشتر از بهای آن در بازار داخلی آمریکا است. با این وجود مقامات اروپایی درباره وضعیت موجود همچنان نگران هستند.

بیانیه گروه تحقیقاتی آلیانز به این شرح است: شوک ناشی از افزایش بهای انرژی همچنان پیش روی ما قرار دارد. ما انتظار داریم که بهای قبض‌های انرژی در ایتالیا و اسپانیا در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۱ به میزان صد در صد افزایش پیدا کند. انتظار داریم که این افزایش در آلمان، فرانسه و انگلیس ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد. انتظار می‌رود که بهای قبض‌های برق در آلمان در سال ۲۰۲۳ هم ۳۵ درصد افزایش پیدا کند و این میزان در ایتالیا و اسپانیا ۸۰ درصد باشد.

 کشور‌های اروپایی و از جمله فرانسه با هزینه‌های سرسام آور ناشی از افزایش بهای انرژی روبرو هستند. آن‌ها مجبور شده اند که از آمریکا انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنند. در حالیکه اولاف شولتس صدراعظم آلمان اعلام کرده است که اقتصاد آلمان دچار رکود نخواهد شد، اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که اقتصاد آلمان دچار رکود خواهد شد. اقتصاد آلمان در سه ماه گذشته ۰.۲ درصد منقبض شده است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر