قدرت‌نمایی یکی از پیچیده‌ترین جنگنده‌های جهان فقط در ایران + تصاویر

اف ۱۴ تام‌کت یکی از مجهزترین و پیچیده‌ترین جنگنده‌های تاریخ است که اکنون فقط در نیروی هوایی ایران پرواز می‌کند.

 اگر اطلاعات چندانی درباره جنگنده تام‌کت F۱۴ ندارید، این مقاله مخصوص شماست تا با هم به بررسی تاریخچه، ویژگی‌ها و قابلیت‌های این جنگنده باارزش که فقط در اختیار ایران و آمریکا بوده و یکی از قوی‌ترین جنگنده‌های تاریخ به شمار می‌رود آشنا شوید.

تام‌کت F۱۴، یک جنگنده مافوق صوت و دوموتوره با دو سرنشین ساخت شرکت نورتروپ گرومن است. برترین ویژگی آن، طراحی ایرودینامیک، سرعت بالا و موشک دوربرد فینیکس آن است و این هواپیما، به خاطر قابلیت‌هایش، به‌عنوان تاپ‌گان یا سلاح برتر شناخته می‌شد.

تاریخچه ساخت

طرح ساخت این هواپیما زمانی مطرح شد که برنامه تولید F۱۱۱B به خاطر مشکلاتی با شکست روبرو شده بود و از همین رو، به فکر طراحی و ساخت جنگنده جدیدی افتادند که توانایی محافظت از ناوگان جنگی در برابر موشک‌های ضدکشتی شلیک شده توسط بمب‌افکن‌ها و زیردریایی‌های شوروی را داشته باشد و رادار قدرتمندتری نسبت به اف ۴ داشته باشد و از موشک های دوربردتری بهره ببرد. این جنگنده جدید تام کت F۱۴ نام گرفت. این جنگنده اولین پروازش را در سال ۱۹۷۰ انجام داد و از سال ۱۹۷۴ در نیروی دریایی آمریکا به کار گرفته شد و پس از سه دهه خدمت، بازنشسته شد.

نمای زیر تام کت

این هواپیما، به‌عنوان جنگنده برتر هوایی، هواپیمای رهگیر دفاعی و هواپیمای شناسایی تاکتیکی نیروی دریایی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفت و پس از تجهیز به سامانه هدف‌گیری فروسرخ در شب و سیستم پرواز سطح پائین، حملات موشکی هوا به زمین را نیز با دقت بالایی انجام می‌داد.


بیشتربخوانید


بی تردید می‌توان از تام کتF۱۴ به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین جنگنده‌های تاریخ جهان نام برد و همین پیشرفته بودنش، باعث شد تا کنگره آمریکا محدودیت‌هایی را برای فروش آن به دیگر کشورها ایجاد کند و تنها ایران توانست هشتاد فروند از این جنگنده را خریداری کند.

تغییرات و به روزرسانی تام کت

کمپانی گرومن در ابتدا از موتورهای به کاررفته در هواپیمای F۱۱۱ برای هواپیماهای F۱۴ خود بهره برد ولی تدریجا به سراغ موتورهای جدیدتری رفت و نیروی دریایی آمریکا نیز موتورهای جدیدتری را سفارش داد.در دهه ۷۰ میلادی، سامانه اکتشافی تاکتیکی هوابرد (TARPS)برای تام کت F۱۴، در زیر بدنه هواپیما مورد استفاده قرار گرفت و این سامانه‌ها در دهه‌های بعدی بهسازی شدند و در سال ۱۹۹۶، این سامانه به دوربین‌های دیجیتالی نیز مجهز شد.

با گذر زمان، موشک‌های پیشرفته‌تری جایگزین موشک‌های ابتدایی این هواپیما شده و در دهه ۱۹۸۰، موشک‌های هوا به هوا با رادار فعال فینیکس، موشک هوا به هوای آشیانه‌یاب راداری نیمه فعال و ایم ۷ اسپارو به این هواپیما اضافه شد.

در زمان جنگ ایران و عراق، عباس بابایی پیشنهاد افزودن قابلیت تهاجم زمینی به این جنگنده را ارائه کرد که چند سال بعد اورهال سنگینی به نام خود او روی F۱۴ها نصب شد که باعث گردید تا بمب به تام‌کت‌ها اضافه شود.

ویژگی‌های ظاهری و قابلیت‌های تام‌کت F۱۴

جنگنده F۱۴ تام‌کت دماغه بزرگی دارد. این هواپیما دو سرنشینه است و از تعداد زیادی از سامانه‌های هوانوردی از جمله سامانه سیگنال الکترونیکی مقابله، سامانه اخطارگر رادار، سامانه دقیق ناوبری اینرسی و... بهره می‌برد. این هواپیما در عین حال سامانه‌ای به نام دیتالینک دارد که با بهره‌گیری از آن، با رادار هواپیمای آواکس لینک شده و اطلاعات این رادار را برروی صفحه اسکوپ ذخیره کرده و با دیتالینک F۱۴ از اطلاعات منطقه حتی مناطق پشت سر هواپیما نیز مطلع خواهد شد.

این هواپیما ECM و قسمت جستجوگر بزرگی دارد و در کنار آن چندین دستگاه ردگیری و تعقیب از جمله (PDSTT و JAT)نیز داراست.

طول این هواپیما حدود ۱۹.۱ متر است و دو سرنشینه است. وزن این جنگنده نزدیک ۲۰ هزار کیلوگرم است. حداکثر سرعت آن در ارتفاع بالا به ۲۴۸۵ کیلومتر برساعت می‌رسد و شعاع عملیاتی آن ۹۲۶ کیلومتر است.

درعین حال جنگ افزارهای متعددی برروی آن نصب می شود؛ از انواع موشک‌ها ( موشک هوا به هوای ایم۱۲۰ آمرام، ایم ۹ سایدوایندر، ایم ۵۴ فینیکس) گرفته تا انواع بمب‌ها (بمب هدایت لیزری پیووی، بمب‌های سری ام کی ۸۰ هدایت ناپذیر و سی بی یو ۱۰۰) و توپها .

این هواپیما قادر است تا همزمان ۲۴ هدف هوایی را رهگیری کرده و به طور هم‌زمان به ۶ هدف درحالت ردگیری به هنگام جستجو تا ۱۰۰ کیلومتر موشک شلیک کند. دیش آنتن رادار در این جنگنده در دماغه هواپیما جاسازی شده و بیشتر سامانه‌های هوانوردی رادار در پشت دماغه و نزدیک جایگاه خلبان قرار گرفته‌اند.

جنگنده ایرانی

ایران تنها کاربر F۱۴ تام‌کت در دنیا

در حال حاضر ایران تنها کشور دنیاست که جنگنده‌های تام‌کت F۱۴ را در اختیار دارد و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این جنگنده‌ها یکی از نقاط قوت ایران در دفاع مقدس بودند. در جریان این جنگ هشت ساله، ایران مجموعا ۲۰۰ پیروزی هوایی با این هواپیماها به دست آورد.

طبق گزارش‌های منتشره، سیاستمداران آمریکایی بلافاصله بعد از فروش جنگنده تام‌کت F۱۴به ایران پشیمان شدند و در اوایل قرن بیست و یکم آمریکا اعلام کرد که دیگر قطعات یدکی این جنگنده را به فروش نخواهد رساند تا مبادا به دست ایران برسد و درعین حال تصمیم به نابود کردن هواپیماهای F۱۴ تامکت و ناقص کردن آنها گرفت تا مانع از دسترسی ایران به آنها شود.

بر اساس برخی آمارها جنگنده‌های F۱۴، در طول جنگ، دست کم ۱۶۰ هواپیما و بالگرد عراقی را سرنگون کرده‌اند.

تام کت

بهسازی و ارتقای جنگنده‌های F۱۴ در ایران

حدود ۴۰ سال است که ساخت قطعات یدکی و تعمیر قطعات معیوب جنگنده F۱۴ تام‌کت در داخل ایران انجام شده و واحد مهندسی و اورهال نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، مسئولیت سرویس، نگهداری و تعمیرات این جنگنده را عهده دار است.

مهندسان ایرانی در سال‌های اخیر تغییرات متعددی در جهت پیشرفت و بهبود این جنگنده انجام داده اند که از جمله آنها می‌توان به اضافه کردن محفظه بمب برای تبدیل آن‌ها از جنگنده‌های برتر هوایی به جنگنده‌هایی با قابلیت تهاجم به اهداف زمینی، اشاره کرد.

منبع: خبرآنلاین

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۵ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
کلاسیک بازید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۴ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
از جنگ تن به تن تا امروزی هسته‌ای و پیشرفتی سلاح لیزری هست سلاح لیزری هم راحت هست و هم میشه یک شهاب سنگ به سمت زمین حرکت کند ذوب کنن الان ابرقدرتها بزرگ بویژه آمریکا دارد این سلاح بی صدا لیزری هستند طرف همیشه در فکر سلاح جدید هست تا قدرتمند بماند
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۱۲:۴۴ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
خدا لعنتتان کند نمایندگی ها را پر خودرو کنید تا نمایندگی ها اقساطی با مردم راه بیان همه اینها نظامی بودجه مبگیرید گه خیال مردم بدون انکه بفهمند راحت باشد از امنیت همه جای دنیا امنیت برای مردمش باید تامین کنند وظیفه تان هست. هرچند خود نظامی هم مثل کارگران معلمان پرستاران کارمندان مشکل دارند اما امنیت جز وطیفه تان هست چون بودجه کم یا زیاد گرفتید و میگیرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۲ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
با اومدن بشقاب پرنده ای به نام اف 35 اینا دیگه فقط بدرد موزه میخورن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۱ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
باید قطب‌های زیاد ساخت و پایگاهها و دانشگاههای فراوان هوایی داشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۲۸ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
فوق العاده ست این جنگنده..قدرت عملیات بسیار بالایی داره...
و همچنین فانتوم F4.. ولی ای کاش به ناوگان هوایی ما جدیدترین و بروزترین جنگنده ها اضافه میشد و بقول معروف این دو جنگنده در کشور ماهم بازنشسته میشدن..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
160 اف 16را ما خریدیم و پول پیش ان را پرداخت کردیم بی تدبیری دولت بازرگان و ابراهیم یزدی بی خرد 110میلیارد دلار را بر باد داد وقرارداد فسخ شد و پول پیش طبق قانون به جیب امریکا برگشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۰ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
این هم از کرامات ملی گرایان بی تجربه که تازه به دوران رسیده بودند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
هر ملتی با تلاش و کوشش و البته برنامه ریزی پیشرفت میکنه اما با مطالعه نظرات میشه فهمید با وجود انقلاب و بسیاری از پیشرفت‌ها در فضای تحریمی همچنان فرهنگ خود کم بینی و تلاش نکردن و راحت طلبی که پادشاه های قبلی در ایران نهادینه کردن هنوز در خون بسیاری از جوانان جریان داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
مرغ امروز خریدم کیلویی ۹۹ کمکم خودمون داریم پرواز میکونیم نیازیم به جنگنده نداریم خدارو شکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
آنتن مستعان رو بهش اضافه کنید خداوند تمام کسانی رو که به قرآن عمل میکنند و با جمع آوری خرید و ساخت سلاح باعث وحشت دشمنان این کشور می‌شوند بیامرزه و با انبیا محشور کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
مستعان رو خوب اومدی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خریدی عالمانه و استراتژیک بود.تقریبا در چند سال اول جنگ که تجهیزات کافی و موشک فینیکس فراوان بود هیچ جنگنده عراقی جرآت نزدیک شدن به منطقه گشت هوایی این جنگنده را نداشت.شاه مملکت بود.باید هم این کار را می کرد.الان هم باید چنین کاری با پیشرفت روز انجام شود.چون دشمن همیشه هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قیمت اف ۱۴ سه تا ۳/۵برابر اف ۱۵ بود با کارایی کمتر
اف ۱۵ الان هم در ارتش‌های عربستان.اسراییل.ژاپن و آمریکا فعاله

ما ۹۰ فروند اف ۱۴ خریدیم که میتونستیم ۳۰۰ فروند اف ۱۵ با تکنولوژی بالاتر بخریم
به سخنان سرلشکرآذربرزین معاون فرماندهی نیروی هوایی در سال ۵۸ گوش کنید ببینید چه کلاه گشادی سرمون گذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۳:۰۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اف ۱۴ بدون موشکهای فونیکس تقریبا هیچ کاره است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۰ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خیلی جالبه چه با افتخار
افتخار به جنگنده ای میکنید که مال دشمن درجه یکمون هست ، شاه مخلوع خریدش و الان پس از حدود ۵۰ سال بجای ارتقا و رفتن رو نسخه های جدید و کم هزینه تر ، هنوز داریم از همونها استفاده میکنیم که کشور سازنده دیگه ازش استفاده نمیکنه
نکنه تام کت های ما از نمونه های آمریکایی و اف ۱۸ و ۲۲ و ۳۵ هم قویترن؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۵ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
بامزه خود زنی و خود تحقیری خوبه؟ تا کی ادامه می دهی ؟ دوران جنگنده ها با آمدن موشک نقطه زن و پهپاد های هوشمند تقریبا تمام شده است که ایران بهترین هایش را دارد
Iran (Islamic Republic of)
اسدی پور
۱۱:۵۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
دوران کاری هواپیما جنگنده f14 سپری شده وایران اگرقصد برتری هوایی در منطقه وجهان را دارد باید با الگو برداری ازین F14 وبا تلفیق دانش روز وتکنولوژی جدید با ساخت جنگنده های جدید برتری هوایی کسب کند .وگرنه کلاه هوایی ایران پس معرکه خواهد بود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
حالا باز هم مسخره کنید. امریکا از ترس ما «تصمیم به نابود کردن هواپیماهای F۱۴ تامکت و ناقص کردن آنها گرفت» آن وقت شما بیایید این جا و راجع به قاهر 313 متلک بگویید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
شاه احمق و بی شعور به جای رسیدگی به وضع معیشتی مردم اون زمان کلی پول به آمریکایی ها در قبال خرید این جنگنده ها داده بود.
Iran (Islamic Republic of)
هکتور
۱۴:۳۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
به نظرت اقای باشعور الان وضع معیشتی مردم خوبه؟؟؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اگه همین ها رو نخریده بود الان داشتی عربی صحبت میکردی،شما که فقط به فکر شکمت هستی اینو بدون هر کشوری نیازه به سلاح و تجهیزات تظامی هم داره
Iran (Islamic Republic of)
جانم فدای ایران
۱۱:۱۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
بعنوان پلتفرم برای ساخت نمونه های پیشرفته تر خودی از بهترین ها هستند
درود بر دانشمندان جوان خودی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ماشاءالله بچه های ایراااان
زنده باشید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
وای شرمنده اشتباه منفی دادم نظرم مثبت است آفرین به بچه های ایران
Iran (Islamic Republic of)
Bakhtiyari
۱۱:۰۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
صدها پایگاه و یا پایگاه های فراوانی در دل البرز و زاگرس باید داشت و این هواپیماها را در انبوهی از پایگاه ها تقسیم کرد
این خود پدافند غیرعامل زیبا و قشنگ و محکم و پایداری برای نگهداری هر چه بهتر و افزایش دهها برابری توانم آن خواهد بود
Iran (Islamic Republic of)
زاگرسیان
۱۱:۰۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
این هواپیماها را به دانشگاههای فنی و مهندسی و صنعتی بدهید تا بهتر از رویشان بسازند
صدها هواپیما در صدها دانشگاه هوافضا و مهندسی و دانشگاههای نظامی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قطعا F14 در دوره خودش جزو بهترین هواپیما های نظامی بوده
اما در این دوره با وجود ساخت جنگنده ای پیشرفته تر با قدرت مانور دهی بالا این هواپیما توانایی رقابت چندانی با رقبا نداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۷ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
حرف مفت کم بگو
Iran (Islamic Republic of)
بختیاری
۱۰:۵۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
به نظر و در واقعیت هم سوخو هواپیمای زیباتر و با ابهتتر ی است ولی از طراحی زیبای این پرنده رهگیر جهان نمیتوان غافل بود
باید از روی این پلتفرم طراحیهای زیادی را برای هواپیماهای ملی بهتر و رادار گریز و نسل های پنج و شش و هفت داشته باشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
در حال حاضر ایران تنها کشور دنیاست که جنگنده‌های تام‌کت F۱۴ را در اختیار دارد.

این که چیزی نیست. F14 تازه چهل و چند سال از تاریخ ساخته شدنش می گذرد. ما فانتوم هم در اختیار داریم که بیشتر از پنجاه سال پیش ساخته شده است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
چند نکته رو توجه نکردید اول اینکه تعریف و تمجید از خریدار این هواپیماها که شما نبودید و در زمانی انتقاد میشد از خرید توپ و تانک که پول مملکت رو حیف و میل کردن دوم اینکه کشوری که ساختتش قطعا میتونه باز ازش بسازه اما میدونه با هزینه بهتر نسخه فوق بالاترشو میسازه بعدش هر چیم این هواپیما خوب بوده مال زمان خودش بوده و الان خستست شیر با همه شیر بودنش وقتی پیرشه حکمش مرگه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۵ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
چرت و پرتی گفتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۰ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
حالا آمریکا شیر که هیچی حتی موش خسته هم به ایران نمی دهد چند بار گفتیم بقیه هواپیماها را بدهید گفتند اول باید شما را بدوشیم بعد ، ما را نتوانستند تیغ بزنند رفتند شیر دوشی عراق و عربستان و باقی اعراب اما حالا خودشون تو باتلاق فضولات گاودار مثل خر گیر کردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
جنگنده رهگیر جای خود ولی ما به جنگنده برتری هوایی نیاز داریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
همین اف ۱۴ تا سالها جنگنده برتری هوایی بود. البته به دلیل مجهز بودن به موشکهای فونیکس که بی نظیر بود . از لحاظ دقت و برد و سرعت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
۱۳۰۴ ، اف ۱۴ رهگیره برادر نه برتری هوایی.
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۱۰:۵۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ایا میشود رادار و سیستم موشکی را مهندسی معکوس کرد و ارتقا داد و ان را روی هواپیماهای داخلی سوار کرد
United States of America
ناشناس
۱۰:۴۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
به نظر من باید یه آنتن گرد مثل آواکس و دو تا دوربین 360 درجه هم بالا و پائینش بذارن که کلا همه جا رو ببینه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
بله درست میفرماین یکی از پیچیده ترین جنگندههای دنیا...ولی اینم بگین ک پیشرفته ترین بود تو ۴۰سال پیش.....اوضاع الان فرق کرده بنظرتون این جلوی اف ۲۲امریکا چ کاری ازش برمیاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
شما یه سایت یکپارچه خودرو زدین 2روزه کار نمیکنه بعد جنگنده میسازین؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اسکول خان،مدیریت فاسد خودروی ایران ربطی به شیر پاک خورده های صنعت هوافضای ایران،نداره
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۰۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
آقا ربات هاتون رو از آلبانی توی سایت ها ول نکنید اینطوری نشه داره جنگنده f14 رو توضیح میده بعد میگی ساخت جنگنده؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
دمت گرم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
حالا این هشتاد فروند را چه کسی خرید؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خارج از اختیار خودش و برای مقابله با دشمن دیگران خریده.
لعنت بر خاندان پهلوی و طرفداران اخمخشون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خریده ،مفت که نگرفته
پول این کشور براشون رفته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خیلی جاه‌ها هست به اسم افراده اما سازندش نیستت
United States of America
ناشناس
۰۹:۵۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
البته تا قبل از بشقاب پرنده ای به نام اف 38
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
شما از آینده تشریف اوردی ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
یک نکته را یادتون رفت راجع به این هواپیما. هزینه ی تحقیق و توسعه طراحی و ساخت پروژه F14 را ایران داده به شرکته گرومن چون نیاز بود در آن زمان هواپیماهای فانتوم F4 که در اختیاره ایران بود به نسل جدیده هواپیماهای رهگیری برای مقابله با هواپیماهای جاسوسیه شوروی ارتقا پیدا کنن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
کی خریده ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
پدر و پدربزرگ بیچاره من و تو.
مرگ بر شاه. مرگ بر سلطنت طلب کوردل
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۱:۴۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
همونیکه بحرین رو فروخته!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۰ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
نمی دونم کی خریده ولی می دونم آمریکا فقط برای مزدوراش خیلی گرون فاکتور میکنه .شیرشون رو می دوشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خرید که نوکری آمریکا رو کنه، عجل مهلتش نداد
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
دروود بیکران باد برش عزیزی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قطعا اگه به خاطر ایران نبود آمریکا حالا حالاها بازنشستش نمی کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اشتباه منفی دادم
Iran (Islamic Republic of)
پیمان اشراقی
۰۹:۲۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
سلام‌ باشگاه خبرنگاران جوان عزیز،

الهی دورت بگردم،
خیلی دوستت دارم،

دیشب لحظه اجابت دعا بود،

همه چیزم را از دست داده بودم،


گفتم خدایا شکر که باشگاه خبرنگاران جوان عزیز را دارم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
هر حرفی و نظری بدی فقط بدون بیمزه هست . تو فقط yjc رو فیلم کردی وگرنه ؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
انصافا بیکاری پیمان جون؟؟؟؟
یکی تو یکی عمار
عمار که از تو الاف تره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۰ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ذوق کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
فقط کوثر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
فقط قوامین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
فقط سینا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اگه اینجوریه که فقط سپه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
روبات سینا برترین ربات جهان اینها را هم ببینید غربگداها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ما هواپیمای رادارگریز قاهر ۳۱۳ داریم که قدرتش ۷۸ برابر اف ۳۵ هست
قاهر ۳۱۳ تنها هواپیمای جنگی رادارگریز جهانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
هه
خیلی آفرین و مرحبا داری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ببخشید چندتا کشور؟!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قرار نیست همه اطلاعات نیروی هوایی را داد بزنند
شک نکن ایران عزیز ما در ساخت انواع پرنده مهارت دارد و چه بسا پرنده های خوبی توسط فرزندان دلسوز و خوش غیرت این کشور ساخته شدند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
افکارت مثل افکار میرسلیمه که میگه ۲۰۶ با لند یکیه خخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
طراحی هواپیما و ساخت موتور و قطعات هواپیما خود شاهکار است
Iran (Islamic Republic of)
حسین پور
۱۱:۴۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
206 تا کشور در دنیا وجود دارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۰ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
داداش ماکلا۲۲۰ کشور تو دنیا داریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اشتباه نوشتی! قدرتش ۸۷ برابر اف ۳۵ است!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
اصلا ما 680 کشور داریم؟ این طرف یه چی زده بوده اومده رو منبر یه دلیلی برای پول هایی که به باد دادن بیاره.
Iran (Islamic Republic of)
عبدالله
۱۳:۲۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قاهر ۳۱۳ تبدیل به پهپاد شده. البته خیلی هم پهپاد پیچیده و موثر در عملیات.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
غصه نخور بزودی سوخو 35 ها میرسه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
طرف داره مسخره میکنه ، یعنی عده هنوز نفهمیدن میگن ۶۸۰ کشور مگه داریم درده مسخره میکنه، چه قدر باهوشند
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۴:۴۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
فیلم پرواز قاهر همون روزا پخش شد و الان بدون سرنشین اون تولید شده
اف 35 آمریکا هم چند سال پیش توسط آلمانی ها رهگیری شد و آبروش رفت و از رفتن به نمایشگاه خودداری کرد ( تو خالی مثل پاتریوت آبکش)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۸ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قدرتش ۷۸ برابر اف ۳۵...و ۶۸۰تا کشور ..توجه کنین چه آمار دقیقی داد...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خدایی دیگ حرفای خنده دار نزنین!!
Iran (Islamic Republic of)
Ali
۱۷:۰۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
۶۳ برابر نه ۷۸ برابر مرد حسابی مگه وزن هستش که میگی ۷۸ برابر قاهر هنوز یک ماکت با موتور میگ روسی هستش که هنوز رو آسفالت تعادل نداره یا خودت هستی یا ملت رو فرض کردی...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۴ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
هر وقت تونست پرواز کنه بیا و مقایسه کن، فعلا که رو زمین سیر میکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۵ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
عزیزم یک کم مطالعه کن حداقل واسه ی اینکه ...جلوه نکنی.
تنها هواپیمای رادارگریز؟قاهر؟
Iran (Islamic Republic of)
عقب مونده
۱۸:۲۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
ببخشید سوخت هواپیما از چیه؟ البته اگه فرقی ندارن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
یکی گفته نترسید سوخو ۳۵ داره می رسه.داداش اگر هم برسه خود روسها گشنه ترن.می ترسم کال بمونه و نرسه.آره روسها هم گفتن تازه گل داده صبر کنید اگر سرما نزد و آفت نیومد و رسید به شمام یه جعبه میدیم.
Iran (Islamic Republic of)
کلاغ سفید
۲۱:۲۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
شما اول یه پراید درست کنین که آدم نکشه هواپیمای رادارگریز پیش کش
United States of America
غفار
۰۹:۲۹ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
دم شما گرم، ولی قاهر ۳۱۳ تغییر کاربری داد، لطفا یکم اخبار بخونین، الان داره میشه پرنده بدون سرنشین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۴ ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
بلاشک این آمار رو محمود احمدی نژاد صادر کرده
خخخخخخ
آخرین اخبار