چرا دوست و دشمن به دنبال تبادل جاسوس ۱۰ میلیارد دلاری هستند؟+ عکس

حمایت‌های پی‌درپی از طاهباز، نشان می‌دهد که این مهره امنیتی وابسته به سازمان سیا و موساد، چه جایگاه مهمی برای سرویس‌های جاسوسی غربی دارد.

در روز‌های اخیر، باتوجه به سفر یکی از مقام‌های منطقه به ایران، گمانه‌زنی‌هایی از تبادل «مراد موشه طاهباز» منتشر شد.

مراد طاهباز کیست و چه حامیانی داشته است؟ و چرا همه به دنبال تبادل این جاسوس حرفه‌ای هستند؟

مراد موشه طاهباز، یک یهودی با تابعیت سه‌گانه ایرانی-آمریکایی-انگلیسی، از جاسوسان اصلی و مهم مراکز حساس نظامی ایران در پوشش پروژه زیست‌محیطی بوده است که در سال ۹۶ دستگیر شد. طاهباز، رفت‌وآمد متعددی به سرزمین‌های اشغالی داشت و از مدیران شرکت «اَمریکا پارتنرز» [۱]بود.

مراد موشه طاهباز

مراد موشه طاهباز

طاهباز با شرکای اسرائیلی-آمریکایی خود به نام جوزف و رالف برنشتاین در سرزمین‌های اشغالی، به ساخت مجموعه‌های تفریحی و قمارخانه برای نیروی هوایی ارتش این رژیم، تحت نظارت یک ژنرال اسرائیلی به نام «ژنرال ران رونن پکر»، مشغول بوده است.

جوزف و رالف برنشتاین، ژنرال ران رونن پکر

از سمت راست: جوزف و رالف برنشتاین، ژنرال ران رونن پکر

طاهباز یک شکارچی قدیمی حیات وحش است و بنیانگذار موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» در ایران بود و پدر او، قاسم طاهباز در دوران رژیم پهلوی، نماینده مجلس و از نزدیکان دربار پهلوی بود که سابقه غصب اراضی، با حمایت شاه پهلوی را داشت.

گزارش مجلس شورای ملی

گزارش مجلس شورای ملی از غصب بیش از ۱۷۰۰ هکتار توسط قاسم طاهباز در دوران پهلوی

مراد طاهباز و الکساندر شاهقلی

مراد طاهباز و الکساندر شاهقلی، فرزند منوچهر شاهقلی وزیر بهداری پهلوی و از سران فرقه بهاییت

مراد طاهباز به راحتی در سازمان محیط زیست کشور در زمان دولت روحانی، نفوذ کرده و در جلسات مهم این سازمان، به طور علنی حضور داشت.

مراد طاهباز در جلسه رسمی سازمان حفاظت از محیط زیست

حضور مراد طاهباز در جلسه رسمی سازمان حفاظت از محیط زیست در دوران دولت روحانی

بعد از دستگیری طاهباز، برخی از کشور‌های غربی به ویژه آمریکا، به حمایت از او پرداخته و خواستار آزادی وی شدند. حمایت‌های پی‌درپی از طاهباز، نشان می‌دهد که این مهره امنیتی وابسته به سازمان سیا و موساد، چه جایگاه مهمی برای سرویس‌های جاسوسی غربی دارد.

عوامل موسسه جاسوسی میراث پارسیان

مراد موشه طاهباز، کاوس سیدامامی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، سپیده کاشانی و سایر عوامل موسسه جاسوسی میراث پارسیان

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در دولت ترامپ و وزارت پومپئو، به حمایت همه جانبه از مراد طاهباز پرداخت. او در صحبت‌های خود مدعی شد که طاهباز «به گناه حمایت از یک حیوان در حال انقراض در ایران زندانی شده است و ایران نمی‌تواند فرق بین نجات حیوان و جاسوسی را تشخیص دهد.»

هوک مدعی شد که طاهباز بخشی از درآمد خود را برای حفاظت از محیط زیست ایران خرج کرد. او حتی طرح «یوزپلنگ ایرانی» بر لباس بازیکنان تیم ملی ایران را، نتیجه کار مراد طاهباز دانست. نکته مهم این است که برایان هوک، اذعان دارد که سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، «به طاهباز اجازه کار داد و مجوز‌های لازم را برای او صادر کرد.» این اقدام در دولت روحانی و در زمان ریاست معصومه ابتکار انجام شد.

هوک در ادامه صحبت‌های خود، از فعالان محیط زیست در سراسر جهان خواست که خواهان آزادی او شوند و گفت «نمی‌توانیم اجازه دهیم که مراد ۱۰ سال در زندان باشد.»

حمایت ایالات متحده از مراد طاهباز، تنها به حمایت‌های مستقیم ختم نشد و به هر بهانه‌ای از او حمایت کرد. به عنوان مثال، بعد از حادثه سیل سال ۹۸ در ایران، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه وقت آمریکا که از حامیان سرسخت تحریم مردم ایران بود، مدعی حمایت از سیل زدگان ایران شد و به این بهانه، از مراد طاهباز حمایت کرد. او در این رابطه گفت: «ایران حتی فعالان محیط زیست را، که سعی می‌کنند ایران را برای چنین شرایطی کمک کنند، به دلیل تلاششان به زندان می‌اندازند.»

بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا

بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا و حمایت از مراد طاهباز به بهانه حادثه سیل سال ۹۸

با وجود آنکه طاهباز در دوران ریاست جمهوری ترامپ دستگیر شد، آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه فعلی آمریکا در دی ماه سال گذشته خواستار آزادی او به همراه دو جاسوس آمریکایی دیگر به نام‌های سیامک نمازی و عماد شرقی، شد.

حمایت آنتونی بلینکن

حمایت آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا از طاهباز و درخواست آزادی او

وزارت امورخارجه آمریکا همچنین گفته بود: «ما فوراً در حال رایزنی با بریتانیا برای پاسخ‌های مناسب هستیم. ما به کار شبانه روزی خود ادامه می‌دهیم تا آزادی شهروندان خود را که به اشتباه بازداشت شده‌اند، از جمله مراد طاهباز، شهروند آمریکایی-بریتانیایی را تضمین کنیم.» 

ایالات متحده درحالی که از برجام خارج شده و این مصداقی روشن از نقض تعهدات بین‌المللی است، ادامه بازداشت جاسوس آمریکایی را نقض تعهدات از سوی ایران دانست و در این رابطه گفت: «ادامه بازداشت او پیامی روشن به جامعه بین المللی می‌دهد که ایران به تعهدات خود عمل نمی‌کند. ما همچنان از مقامات ایرانی در هر فرصتی می‌خواهیم که فوراً او را آزاد کنند.»

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران که می‌توان گفت یکی از مهمترین نقش‌ها را در تحریم‌های اقتصادی ایران ایفا کرده است، در توییتی نوشت: «ما هیچ اولویتی بالاتر از این نداریم که مطمئن شویم مراد طاهباز و سایر شهروندان ایالات متحده، عماد شرقی و سیامک نمازی که به ناحق بازداشت شده‌اند، به خانه بازگردند و به عزیزانشان بپیوندند.»

حمایت رابرت مالی

حمایت رابرت مالی از مراد طاهباز و درخواست آزادی او به عنوان یک اولویت

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز خواستار آزادی طاهباز شده بود و این خواسته را از اولیت‌های اصلی دولت بایدن دانست.

حمایت جیک سالیوان

حمایت جیک سالیوان از مراد طاهباز و درخواست آزادی او به عنوان اولویت اصلی دولت آمریکا

اگر نهاد‌های سیاسی در ایالات متحده آمریکا را بشناسید، حتماً می‌دانید که کنگره آمریکا و سناتورها، جایگاه و قدرت بسیار بالایی دارند. «کریس مورفی»، یکی از سناتور‌های آمریکا از حزب جمهوری‌خواه، یکی دیگر از حامیان مراد طاهباز است. مورفی، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بوده و در حمایت از طاهباز در سال ۲۰۲۲ بیانیه صادر کرده و گفته است: «من عمیقاً نگران هستم که مراد طاهباز همچنان به ناحق در ایران بازداشت است... باید به مراد اجازه داده شود که به خانه بازگردد و فوراً به خانواده‌اش بپیوندد.»

حمایت کریس مورفی

حمایت کریس مورفی، سناتور آمریکایی از مراد طاهباز

«جو ویلسون»، یکی دیگر از نمایندگاه مجلس ایالات متحده است که در سخنرانی رسمی خود در مجلس این کشور، به حمایت مستقیم از مراد طاهباز پرداخت. 

اکانت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا در توییتر، به عنوان یک نهاد رسمی و بسیار مهم ایالات متحده، خواستار آزادی مراد طاهباز شده و برای آن، فراخوان داده است.

حمایت رسمی وزارت امور خارجه آمریکا از مراد طاهباز

حمایت رسمی وزارت امور خارجه آمریکا از مراد طاهباز

«تولیپ صدیق»، از نمایندگان پارلمان انگلستان، در توییتی به مظلوم‌نمایی از مراد طاهباز پرداخت و خواستار حمایت عمومی برای آزادی او شد.

حمایت تولیپ صدیق، نماینده مجلس انگلیس از مراد طاهباز

حمایت تولیپ صدیق، نماینده مجلس انگلیس از مراد طاهباز

به گزارش «کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا» گروهی از نمایندگان کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، در نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا، خواستار استفاده از دیپلماسی در قبال ایران شدند. در انتهای این نامه، درخواست آزادی مراد طاهباز، به عنوان یکی از مسائل مهم قید شده است.

گزارش کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا

گزارش کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا از درخواست آزادی مراد طاهباز در پایان نامه توسط نمایندگان کنگره

از دیگر حامیان طاهباز، «دفتر امور مشترک المنافع و توسعه وزارت خارجه انگلیس» (FCDO) است. این نهاد سلطنتی، بدون در نظر گرفتن جرائم صورت گرفته از سوی طاهباز به ویژه جرم جاسوسی، خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده بود. این دفتر اظهار داشت: «مراد طاهباز یک سه تابعیتی است و ما در حال همکاری نزدیک با ایالات متحده برای آزادی دائم مراد هستیم» این دفتر گفت: «ما به همکاری نزدیک با ایالات متحده ادامه می‌دهیم تا از مقامات ایرانی بخواهیم او را برای همیشه آزاد کنند و اجازه خروج او از ایران را بدهند.»

از دیگر حامیان مراد طاهباز، جریان اصلاحات است. روزنامه اصلاح طلب اعتماد به عنوان یکی از منابع اصلی در حمایت از جاسوس‌های محیط زیستی، عمل کرده است، این روزنامه در گزارشی با عنوان «بخششی برای محیط زیست» نوشت: «اخبار آزادی فعالان دانشجویی و سیاسی اعتراضات اخیر درحالی در فضای مجازی جامعه پیچیده که هیچ خبری از عفو یا آزادی زندانیان پرونده جنجالی فعالان محیط زیست به گوش نمی‌رسد.»

حمایت روزنامه اعتماد از مراد طاهباز و سایر جاسوسان زیست‌محیطی

حمایت روزنامه اعتماد از مراد طاهباز و سایر جاسوسان زیست‌محیطی

این رسانه، ضمن انتشار تصویر مراد طاهباز و سایر جاسوس‌ها با پوشش محیط زیستی، نگران زندانی بودن این افراد شده و در گزارش خود، همچون مقامات آمریکایی، طاهباز و همراهانش را، جاسوس عنوان نکرده است.

مژگان جمشیدی یکی از خبرنگاران روزنامه اعتماد و حمایت از جاسوسان محیط زیستی

مژگان جمشیدی یکی از خبرنگاران روزنامه اعتماد و حمایت از جاسوسان محیط زیستی

چرا دوست و دشمن به دنبال تبادل جاسوس ۱۰ میلیارد دلاری هستند؟+ عکس

چرا دوست و دشمن به دنبال تبادل جاسوس ۱۰ میلیارد دلاری هستند؟+ عکس

در عین حال، بعضی از خبرنگاران این روزنامه و دیگر رسانه‌های اصلاح‌طلب در توییتر و صفحات شخصی خود از این جاسوسان حمایت می‌کردند.

با توجه به نکاتی که بیان شد، حمایت‌های بی‌دریغ و همه جانبه اشخاص و نهاد‌های قدرتمند ایالات متحده و انگلستان از مراد طاهباز و طبق اذعان خودشان، تلاش شبانه‌روزی برای آزادی فوری طاهباز، نشان می‌دهد که این مهره امنیتی، جایگاه بسیار مهمی برای آمریکا و سرویس‌های امنیتی غربی داشته و دارد. بنابراین، حال که چند سال از دستگیری طاهباز گذشته و اطلاعات لازم از او استخراج گردیده و صحبت از تبادل در میان است؛ لازم است این تبادل در قبال مسئله‌ای صورت گیرد که با ارزش این جاسوس برای کشور‌های غربی، برابری کند.

حمایت دیگر روزنامه‌های و رسانه‌های از جاسوسان محیط زیستی

حمایت دیگر روزنامه‌های و رسانه‌ها از جاسوسان محیط زیستی

حمایت دیگر روزنامه‌های و رسانه‌ها از جاسوسان محیط زیستی

حمایت دیگر روزنامه‌های و رسانه‌ها از جاسوسان محیط زیستی

منبع: فارس

برچسب ها: دشمن ، جاسوس
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۰۷:۴۶ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
من تو اين ماندم که اصلاح طلب ها کی دوست بودند.
تیتر بدی زدید. باید مینوشتی دشمن داخلی ودشمن خارجی
نا دوست ودشمن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۲۵ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
آمریکا اصلا نمیذاره کسی حتی صدای جاسوس‌هاش رو بشنوه چه برسه ببینه
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۰۳:۲۴ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
۶۸۰۰۰ نفر در زمستان گذشته در اروپا از سرما مردند. بعد دولتهای اروپایی و آمریکایی میان به کمک حیوانات کشور ما. به کشورم افتخار میکنم که جان حیوانات ما از جان مردم خوشگل و شیک و سفید و چشم آبی اروپا ارزشمندتر است. این از نتایج انقلاب اسلامی است. اروپاییها و امریکاییها اندازه حیوانات ما هم نیستند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۸ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
جاسوس و خائن باید اعدام بشه !!!
حکم جاسوس در دنیا اعدامه !!!
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۰۰:۵۸ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
من فقط به فقط یک ایرانی هستم نه این جناح نه اون جناح.
چرا دشمنی روزنامه اعتماد وشرق و نامیهن با ملت ایران تمامی ندارد. تا کجا می‌خواهند برای انگلیس نوکری کنند،؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۲ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
روح امام شاد که به حق فرمودند : اگر سپاه نبود!
کشور هم نبود!!!
دشمنان کور شوند.
ما سپاه داریم.
شماها ندارید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
رزونامه اعتماد به چه چیزی اعتناد داره؟! اینکه داره از جاسوس هم حمایت می کنه
اصلاح طلب ها چی از جان این کشور می خواهند؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۵ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
لطفا با جاسوسی که علیه مردم کشورش جاسوسی می کند با اقتدار برخورد کنید . برام عجیب است که چرا روزنامه های وطنی باید از این مهره ی امریکایی انگلیسی دفاع کنند. فقط به خاطر حزبشون نمی فهمم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۷ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
یاد فیلم گاندو افتادم... چه خون هایی که برای دستگیری جاسوسان ریخته شد و می شود.
اگر آزاد شود خیانت به همه مردم ایران است و هیچ مصلحتی قابل قبول نیست.
یکبار جاسوس گردن کلفت را اعدام کنید برای بقیه جاسوسان دیوار آهنی بکشید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
سلام.واردات گسترده میلیونی به مدت دو سال برای عموم مردم ایران ازاد کنید تا بازار سیاه درست شده توسط شرکتهای انحصاری گرانفروش ده برابری شکسته شود.خود پراید و فیست لیفتهای پراید چون تیبا و...با سرعت بسیار کم زیر 20 کیلومتر تصادف کرده و عین کاغد مچاله شده،خودروهای حلبی که شرکتهای انحصاری در حال گرانفروشی ده برابری هستند سالانه هزاران معلول و کشته برجای میگذارد،باید واردات خودروهای کم مصرف ایمن صفر و کارکرده زیر5سال برای همه مردم ایران ازاد کنید تا این انحصار،گرانفروشی ده برابری شکسته شود.مجلس و دولت باید خدمتگزار مردم باشند،این همه شهید دادیم تا مردم در رفاه باشند،نه اینکه سرمایه مملکت در دست 5درصد اقازاده ها باشد.باتشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
سلام.واردات گسترده میلیونی به مدت دو سال برای عموم مردم ایران ازاد کنید تا بازار سیاه درست شده توسط شرکتهای انحصاری گرانفروش ده برابری شکسته شود.خود پراید و فیست لیفتهای پراید چون تیبا و...با سرعت بسیار کم زیر 20 کیلومتر تصادف کرده و عین کاغد مچاله شده،خودروهای حلبی که شرکتهای انحصاری در حال گرانفروشی ده برابری هستند سالانه هزاران معلول و کشته برجای میگذارد،باید واردات خودروهای کم مصرف ایمن صفر و کارکرده زیر5سال برای همه مردم ایران ازاد کنید تا این انحصار،گرانفروشی ده برابری شکسته شود.مجلس و دولت باید خدمتگزار مردم باشند،این همه شهید دادیم تا مردم در رفاه باشند،نه اینکه سرمایه مملکت در دست 5درصد اقازاده ها باشد.باتشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۳ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
حکم جاسوس در زمان جنگ همه جانه آمریکا ، رژیم صهیونیستی ،انگلیس و ...اعدام است و بس تا درس عبرتی برای بقیه خائنین و جاسوسان شود نه مبادله
Iran (Islamic Republic of)
Amir
۲۱:۲۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
دنیای سیاست واقعا هر عاقلی رو به فکر فرو میبرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۹ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
مرگ بر نفوذی های داخلی و خارجی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
ضربه اصلی راماازحامیان داخلی این جاسوسان خورده ایم ومی خوریم ،خبرنگاران وجراید اصلاح طلب (افساد طلب،)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۳ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
دولت روحانی نیس

دولت جاسوسی

این چ وضعشه؟ هر روز یک جاسوس از دولت قبل سر در میاره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
خدا لعنت کنه این دشمنان رو که نمی خواهند ما در آرامش باشیم
Iran (Islamic Republic of)
ک
۱۹:۵۹ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
اعدام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۳ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
کره جنوبی که ۷میلیارد بدهکار بود چطوری ۱۰میلیارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
رفته بودم سفارت آمریکا تو ارمنستان برا مصاحبه ویزا دیدم یارو از رو کامپیوتر ازم سئوال میپرسه و جواب منو برا یکی تایپ میکنه فهمیدم این بابا هیچکاره است و اصل کاری تو آمریکاست و یارو که جلوی من نشسته بود فقط واسطه بین متقاضی و اون بود و نمیتونست ویزا بده البته اختیار داشت ویزای صادر شده رو باطل کنه و طرفو ریجکت کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۹ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
قدر زر زرگر شناسد ، آمریکا خودش می داند این مزدوران به چه اطلاعات حساسی دسترسی دارند برای نابودی هموطنانشان ، البته به امید خدا مثل همیشه تیرشان به سنگ خواهد خورد ، چون امام زمان پشتیبان این انقلاب و رهبر است‌
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
و جاسوسها هنوز هم هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۲ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
غير قابل مبادله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۹ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
ازادي اين ادم = خيانت به ايران و ايراني
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۵ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
اینها طرفدار محیط زیستند یا جنبش سبز؟؟
Spain
ناشناس
۱۵:۲۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
محاكمه تخليه اطلاعاتي و سپس اشد مجازات.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۵ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
اگر راست میگوید که اینها مفسد فی الارض هستن چرا اعدامشان نمیکنید که شر را بکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۱ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
این مزدوران بی بوته وطن فروش دیگه مهره سوخته هستند برای سازمان سیا ولی می توان در مبادله منفعت اقتصادی برد‌
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۸ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
موندم چطور هنوز روزنامه اعتماد داره فعالیت میکنه؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۳ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
در طول حضور چند سالش در ایران مکان های نظامی زیادی را شناسائی کرده وبرای همین آمریکا میخواهد تا این فرد آزاد شود واین اطلاعات را در اختیار آمریکا بگذارد برای حمله نظامی احتمالی به ایران بهترین کار این است که این فرد را با دستگاه وداروشستشوی مغزی بدهند و یک تهی بفرستند بره به آمریکا وبا یه ایرانی بیگناه در بند آمریکا مبادله کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۹ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
چشم قربان اطاعت شد.
یه تدبیری هم برای گرونی ماشین و خانه و مسکن و غذا بیندیشید لطفاً

یک پرس غذا شده 200 تا 600 هزار تومن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۰ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
بسیاری از مشگلات و گرانی ها نتیجه همین خیانت ها و جاسوسان به ظاهر وطن دوست بوده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
اصلا نباید آزادش کنند منافق پررو را
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۵ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
بیچاره های مزدور و غربگدا دیگه تمام توانتون رو گذاشتید برای دروغ پراکنی ،شکم پرستان دروغگو
آخرین اخبار