بالاترین درجه انسان در کلام امام رضا علیه السلام

 آیت الله محسن فقیهی با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) در خصوص بالاترین درجه انسان نکاتی را بیان کرد.

آیت‌الله فقیهی در مورد بالاترین درجه انسان گفت: در بیان امام رضا (ع) بالاترین درجه انسان برای کسی است که علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات، مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات و توقف در شبهات هم شود. اگر انسان تقوا را پیشه خود کند و برای او ملکه شود، کم‌کم به مقام یقین می‌رسد که فوق آن درجه‌ای نیست.

 آیت الله محسن فقیهی -استاد حوزه- با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) می‌گوید: حدیث شریفی است که ثقه‌الاسلام مرحوم کلینی (ره) در کتاب گرانسنگ کافی نقل می‌کند که امام هشتم علی بن موسی‌الرضا (علیهم االسلام) فرمودند: «الإیمانُ فَوقَ الإسلامِ بدَرَجَه، و التَّقوی فَوقَ الإیمانِ بدَرَجه، و الیَقینُ فَوقَ التَّقوی بدَرَجَهٍ، و لَم یُقسَمْ بَینَ العِبادِ شیءٌ أقَلُّ مِن الیَقین». این روایت، شاه کلید سعادت ابدی انسان را نشان می‌دهد و می‌تواند راه‌گشای امور مادی و معنوی انسان شود.

طبق این حدیث شریف، نخستین مرحله، «اسلام» و سپس «ایمان» است. مرحله بعد که بالاتر از ایمان است، مقام «متقین» است؛ یعنی انسان علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات، مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات و توقف در شبهات هم شود. این درجه، درجه والایی است، ولی باز هم مقدمه مقام یقین است. اگر انسان تقوا را پیشه خود کند و برای او ملکه شود، کم‌کم به مقام یقین می‌رسد که فوق آن درجه‌ای نیست.

منبع: ایسنا

برچسب ها: حدیث ، امام رضا(ع)
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.