کد خبر: ۴۶۴۳۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱
۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱
کد خبر : ۴۶۴۳۴۲۲
گام به گام با مذاکرات ژنو/269

با توجه به نشست تخصصی صبح امروز و امضای توافق‌نامه هسته‌ای با 5+1، متن انگلیسی برنامه اقدامات مشترک ایران و 5+1 منتشر شد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اعزامي به ژنو؛ با توجه به نشست تخصصی صبح امروز و امضای توافق‌نامه هسته‌ای با 5+1، برنامه‌های مطرح شده در این مذاکرات تنظیم شده است که متن انگلیسی برنامه اقدامات مشترک ایران و 5+1 به شرح ذیل است.

متن فارسی ترجمه شده توسط وزارت خارجه:

برنامه اقدام مشترک

مقدمه:

هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه‌حل جامع مورد توافق و بلندمدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز باقی خواهد ماند.

 ایران اعلام می‌نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته‌ای نیست. راه‌حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی‌ها می‌انجامد.

 این راه‌حل جامع، ایران را قادر می‌سازد تا به‌طور کامل از حقوق خود در بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز براساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود.

 این راه‌حل جامع متضمن یک برنامه غنی‌سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف‌ساز به منظور تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای می‌باشد.

این راه‌حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی‌گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش‌های آن توافق حاصل شود.

این راه‌حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می‌باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

در فاصله میان گام‌های اولیه و گام آخر، گام های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت.

سه کشور اروپایی / اتحادیه اروپا به اضافه سه (3+3 یا 1+5)  و ایران مسئول نهایی کردن و اجرای قدم‌های مورد توافق میان مدت و راه حل جامع با حسن‌نیت خواهند بود.

یک کمیسیون مشترک از 3+3 و ایران برای نظارت بر اجرای اقدامات میان مدت و بررسی مسائلی که ممکن است پدید آیند، تشکیل خواهد گردید، در حالی که آژانس مسئولیت راستی آزمایی اقدامات مربوط به موضوع هسته‌ای را بر عهده خواهد داشت.

 این کمیسون مشترک برای تسهیل حل و فصل مسائل مورد نگرانی گذشته و حال با آژانس همکاری خواهد کرد.

عناصر گام اول

گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید می‌باشد. در این دوره همه اعضاء، با حسن‌نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

ایران اقدامات داوطلبانه زیر را به انجام خواهد رساند
:

نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد را، به صورت اکسید 20 درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره نماید. بقیه UF6 20 درصد را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق نماید. خط برگشت‌پذیر نیز وجود نداشته باشد.

 ایران اعلام می‌کند که برای این دوره 6 ماهه، اورانیوم را به سطح بالاتر از 5 درصد غنی‌سازی نکند.

 ایران اعلام می‌کند که فعالیت‌های خود در تاسیسات سوخت هسته‌ای نطنز ، فوردو و یا راکتور اراک را که توسط آژانس با نام IR-40  شناسائی می شود، بیش از این گسترش نخواهد داد.

همانگونه که ایران در برنامه عملیاتی کردن تاسیسات تبدیل مواد، به آژانس اعلام کرده است، با آغاز خط تبدیل مواد UF6 غنی شده تا 5 درصد بهUO2، ایران تصمیم دارد موادUF6  جدیدا غنی شده تاسطح 5 درصد طی 6 ماه آینده را به اکسید تبدیل کند.

محل‌های جدید برای غنی سازی ایجاد نمی‌شود،ایران برنامه تحقیق و توسعه (R & D) تحت نظارت، از جمله برنامه تحقیق و توسعه جاری غنی‌سازی خود را که با هدف انباشت اورانیوم غنی شده صورت نمی‌گیرد، ادامه خواهد داد.

عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشند.

نظارت‌های بیشتر:

ارائه اطلاعات مشخص به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامل اطلاعات در خصوص طرح‌های تاسیسات هسته‌ای ایران، توصیف ساختمانها در هر یک از سایت‌های هسته‌ای، توصیفی از سطح عملیاتی که در هر یک از اماکن که به فعالیت‌های هسته‌ای مشخص اشتغال دارند، اطلاعات در خصوص معادن و تخلیص و اطلاعات در خصوص منابع اولیه.

ارائه پرسشنامه جدید فنی راکتور اراک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط آژانس با نام IR-40 شناسایی می‌شود.

اتخاذ گامهاي لازم براي موافقت با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي انعقاد "رهيافت پادمان" در مورد راكتور اراك كه توسط آژانس با نام IR-40 شناسايي مي شود. 

دسترسی روزانه بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي به فردو و نطنز با هدف بررسي فايل هاي ضبط شده دوربين‌ها در مواقعي كه آنها براي بازرسيهاي دوره اي موسوم به DIV ،IIV ،PIV  و بازرسي‌هاي سرزده در سايت حضور ندارند.

دسترسي هدايت شده بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به:

كارگاه‌هاي مونتاژ سانتريفيوژ

كارگاه‌هاي توليد روتور سانتريفيوژ و محل‌هاي نگهداري، و معادن اورانيوم و تخليص اورانيوم

در مقابل، 3+3، اقدامات داوطلبانه زير را انجام خواهند داد:

توقف تلاش براي كاهش خريد نفت خام ايران به نحوي كه مشتريان فعلی بتوانند ميانگين ميزان کنونی خريد نفت خام خود از ايران را کماکان ادامه دهند.

بازگشت مبالغ مشخص از عوايد فروش نفت ايران در خارج از كشور به ایران. در مورد معاملات نفتی مذکور، تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و آمريكا بر بيمه و خدمات حمل و نقل مرتبط، تعليق مي‌شوند.

 تعليق تحريم‌هاي امريكا و اتحاديه اروپا بر:صادرات پتروشيمي ايران و نیز تعلیق تحريم خدمات مرتبط،  طلا و فلزات گرانبها، و تعلیق تحريم خدمات مرتبط،تعليق تحريم‌هاي آمريكا بر صنعت خودرو و تعلیق تحريم‌هاي خدمات مرتبط

 صدور گواهي عرضه و نصب قطعات يدكي براي ايمني پرواز هواپيماهاي غيرنظامي ايران و خدمات مرتبط. صدور گواهي بازرسي‌هاي مرتبط با ایمنی و تعميرات در ايران و همچنین خدمات مرتبط

عدم صدور قطعنامه‌هاي جديد تحريم هسته‌اي توسط شوراي امنيت سازمان ملل متحد

عدم صدور قطعنامه‌هاي جديد تحريم هسته‌اي از سوی اتحاديه اروپا

دولت امريكا، در چارچوب اختیارات قانوني رئيس جمهور و كنگره از تحميل تحريم‌هاي جديد هسته‌اي خودداري خواهد كرد.

يك كانال مالي به منظور تسهيل تجارت امور انسان‌دوستانه براي تامين نيازهاي داخلي ايران با استفاده إز درآمدهاي نفتي ايران در خارج از كشور ايجاد خواهد شد.

تجارت امور انسان‌دوستانه شامل مراودات تجاري مرتبط با توليدات غذايي و كشاورزي، دارو، تجهيزات دارويي و مخارج پزشكي بيماران خارج از كشور خواهد بود.

 اين كانال مالي شامل بانك‌هاي خارجي مشخص و بانك‌هاي ايراني غير تحريم شده خواهد بود كه به هنگام ايجاد اين كانال مالي مشخص خواهند شد.

کانال مزبور همچنین موارد را دربر می‌گیرد:

نقل و انتقال‌های مالی مورد نیاز برای پرداخت تعهدات ایران به سازمان ملل متحد

پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا مبلغ توافق شده برای یک دوره شش ماهه.

 افزایش آستانه برای اخذ مجوزهای اتحادیه اروپا جهت تبادلات مالی تجارت موارد غیرتحریمی تا مبلغ مورد توافق.

عناصر گام نهایی راه حل جامع

 گام نهایی راه حل جامع که اعضا قصد دارند مذاکره در خصوص آن را در کمتر از یک سال بعد از تصویب این سند، به پایان رسانده و اجرای آن را شروع کنند، عبارتند از:

دارای دوره زمانی بلندمدت مشخصی خواهد بود که مدت آن مورد توافق قرار خواهد گرفت.

بیانگر حقوق و تعهدات اعضاء معاهده عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای و موافقت‌نامه‌های پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.

به طور همه جانبه تحریم‌های هسته‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی را برداشته و از جمله گام‌هایی برای دسترسی به حوزه‌های تجاری، فن‌آوری، مالی و انرژی را بر مبنای یک برنامه تنظیمی که در خصوص آن توافق به عمل خواهد آمد را اتخاذ نماید.

متضمن یک برنامه غنی‌سازی باشد که توسط طرفین تعریف می‌گردد، برنامه‌ای که شاخصه‌های آن با موافقت طرفین و منطبق با نیازهای عملی، با محدودیت‌های مورد توافق در خصوص دامنه و سطح فعالیت‌های غنی‌سازی، ظرفیت غنی‌سازی، محل‌هایی که در آن غنی‌سازی انجام می‌شود و ذخایر اورانیوم غنی شده برای دوره زمانی که مورد توافق قرار می‌گیرد، تعیین می‌گردد.

نگرانی‌های مرتبط با رآکتور اراک که توسط آژانس با نام IR-40 شناخته می‌شود، را کاملا برطرف نماید. بازفرآوری و یا احداث تاسیساتی که قادر به بازفرآوری باشد، ایجاد نخواهد شد.

اقدامات شفاف ساز و با نظارت بیشتر مورد توافق را به طور کامل به اجراء درآورد. پروتکل الحاقی در چارچوب اختیارات رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی تصویب و به اجراء درآید.

شامل همکاری بین‌المللی هسته‌ای غیر نظامی باشد، که این همکاری‌ها از جمله در خصوص دستیابی به راکتورهای مدرن آب سبک قدرت و تحقیقاتی و تجهیزات مرتبط و نیز عرضه سوخت هسته‌ای مدرن و برنامه‌های تحقیق و توسعه (R&D) مورد توافق می‌باشد.

به دنبال اجرای موفق گام نهایی راه‌حل جامع و با سپری شدن کامل دوره زمانی گام نهایی، با برنامه هسته‌ای ایران مانند برنامه هر کشور غیرهسته‌ای دیگر عضو NPT رفتار خواهد شد.

در خصوص گام نهایی و هر یک از گا‌م‌های میانی، این اصل اساسی که «تا در مورد همه چیز توافق نشود، در خصوص هیچ چیزی توافق حاصل نشده است» اعمال می‌شود.

برای مشاهده متن انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام/
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
امیرمحمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
سلام.تا متن را کامل نخواندید خوشحال نشید..سخنرانی اون کسانی که متن رو خوندند رو بشنوید.
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
جاودانه باد ایران ما.مرگ بر اسراییل .مرگ بر آمریکا
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
انگلیسش با این زمین تا آسمون فرق میکنه چه جوری ترجمه کردید؟
امحمود پاکزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
امید وارم توافق کامل میسر شود و اشکال تراشی پیش نیاید
محمود پاکزاد
برازجانی
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
دوستان من هم اميدوارم به نتيجه برسد ولي بعيد ميدونم چون أمريكا كاري به ضرر اسرائيل نميكنه و قطعا حرف هاي نتانياهو فقط يك فضاسازيست نبايد از شيطان بزرگ انتظار برداشتن تحريم ها رو داشت
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
جناب آقای دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده از زحمات شما متشکریم که با تلاش شما بار دیگر ایران عزت و اقتدار خود را به همه جهانیان ثابت کرد همیشه سالم و پایدار باشید
مژگان
|
United States
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
خوبه که یه توافقی صورت گرفته اما به چه قیمتی اول خوب نگاه کنید ببینید چه کلاهی سرمون رفته بعد پرچم پیروزی رو بالا ببرید و تبریک بگید...
حتی حق تحقیقات علمی از ما در زمینه ی انرژی هسته ای گرفته شد
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
ايران سربلند
سفیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
کاش وزارت امور خارجه متن کامل و بدون سانسور این توافقنامه رو ارایه میداد که امثال ما جوونا بفهمند که تیم هسته ای ایران چی دادند و چی گرفتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
خداقوت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
زحمات شما عزیزان قابل تحصین است
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
من هم اين توافق رو به همه ملت تبريك ميگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
به آقای ظریف خدا قوت میگم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
برای همه ملت شریف وبا استقامت ایران ارزوی موفقیت را دارم.
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
خدا قوت /پیروزی=توکل به خدا=علم ودانش
ناصر نوبهاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
اقای ظریف خدا قوت به امید پیروزی های بیشتر
علی مرتضوی
|
Kuwait
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
اززحمات حضرتعالی سپاسگزارم امیدوارام خداوندیارتان باشد
عبدالرضا زنگنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
واقعابایدازاقای ظریف تشکرویژه کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
آقای ظریف خسته نباشید برای این پیروزی عظیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
اقاى ظريف ممنون
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
من به عنوان يك ايراني تبريك ميگوييم
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
تبریک
امیرپیام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
زنده باد ایـــــــــــــــــــــــــران من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
دست تیم مذاکره کننده درد نکنه
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
تعهدات ایران در بیانیه کاملا شفاف است ولی تعهدات طرف مقابل بصورت حالت کلی گنگ و ابهام دار بوده و می توان تعهدات داده شده را بصورتی دور زد
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
خسته نباشید. ارامش را به مردم هدیه دادید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
دکتر ظریف امروز ایران با داشتن فرزندی چون شما به خود می بالد .....همه راضی هستن ........شما هم خسته نباشید و بدونید همه دوستتون داریم و دعاتون می کنیم.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
خسته نباشید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
درود بر ايران وايراني و تشكر صميمانه از دكتر وهيئت همراه ايشون ...
ناشناس
|
-
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
خداوند پشت و پناهت باشد
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
خدايا به پاس خون شهدا و به حرمت پيامبر وائمه اطهار اسباب خير براي جميع امور مملكت فراهم بفرما.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
من هم به نوبه خودم اين پيروزي هسته اي را به همه ي مردم ايران تبريك ميگم و لازم ميدونم اين نكته را عرض كنم كه توي اين توافقنامه پيروزي واقعي براي ايران بود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
آقاي ظريف دوستت داریم
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
عالي بود
بیسیم چی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
زنده بادایران.زنده بادایرانی
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
به امید سربلندی بیش از پیش کشور عزیزمان
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
جناب دکتر واقعا کار بزرگی رو انجام دادی
ایشالا همیشه شاد و خندان و سلامت و سرافراز باشی
زنده باد جمهوری اسلامی ایران
زنده بادایرانی
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
مقاومت=موفقیت=عزت واقتدار
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
این توافق در مرحله اول خاری باشد در چشم اسرائیل و وهابیت .
عزیزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
من با تمام وجود دست تیم مذاکره کنندگان ایرانی را می فشارم که مقتدرانانه در مقابل زیاده خواهان ایستادند تا هیچ حقی ازجانب ملت ایران پایمال نشه.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
این توافقنامه بسیار منطقی وعاقلانه وقشنگ ومقتدرانه بود! همین که حال اسرائیل رو گرفت عالی بود.
همدانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
این تفاهم نشان دهنده راه درست استقامت و مقاومت و پایداری 34 ساله در برابر زورگویان است که انها را مجبور کرده است در مقابل ملت بزرگ ایران زانو بزنند و دست از ستمگریهای خود بردارند.
فریبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
ایران شایسته ی قهرمانی وسربلندیست .تا ابدجاودان بادایران من
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر