کد خبر: ۶۶۵۸۶۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
شبهه‌ای درباره محل سکونت حضرت مهدی(عج)؛

روایاتی که متعرض محل زندگی امام مهدی(عج) در عصر غیبت شده‌اند، دو دسته‌اند. دسته‌ای‌ به مکان‌هایی خاص اشاره کرده‌ و دسته‌ای دیگر مکان آن حضرت را نامعلوم دانسته‌اند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  پاره‌ای از روایات کافی، شهری را که حضرت مهدی (عج)در آن حضور  دارد ذکر کرده‌اند: «صاحب این امر ناگریز غیبتی خواهد داشت و ناگریز در غیبتش کناره‌گیری خواهد داشت و "طیبه"، منزل خوبی است.» این روایت به این‌که او در مدینة منوره مخفی می‌شود، اشاره دارد.

محل واقعی زندگی امام زمان (عج) کجاست؟


بیشتر بخوانید:دل‌های خود را برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) آماده کنیم


سرداب

یکی از کتاب‌هایی که به تازگی در نقد باورهای شیعه و از جمله اندیشۀ مهدویت توسط یکی از وهابیون معاصر نوشته شده است، کتاب اصول مذهب الشیعة الامامیة الاثنی عشریة؛ نوشتۀ دکتر ناصر القفاری است. این کتاب در میان وهابیون شهرت خاصی یافته و از این‌رو شایسته است به شبهات آن به دقت پاسخ داد شود.

سرداب

هدف اصلی نویسنده، القای وجود تناقض در روایات مربوط به مکان زندگی امام مهدی(عج) است؛ او روایات شیعه که به مکان‌های مختلفی برای زندگی زندگی امام زمان اشاره دارد را دال بر تناقض‌گویی شیعه می‌داند!؛ به همین جهت اصل وجود امام عصر را انکار می‌کند.

اختلاف روایات محل زندگی و انکار وجود امام زمان
در ادامه خلاصه‌ای از شبهه ناصر القفاری را می‌خوانید:
پاره‌ای از روایات کافی، شهری را که او در آن مخفی شده است، ذکر کرده‌اند: «صاحب این امر ناگریز غیبتی خواهد داشت و ناگریز در غیبتش کناره‌گیری خواهد داشت و "طیبه"، منزل خوبی است.» این روایت به این‌که او در مدینة منوره مخفی می‌شود، اشاره دارد؛و پاره‌ای از روایات می‌گویند او در برخی وادی‌های مکه پنهان شده است. در تفسیر عیاشی و غیر آن آمده است که اباجعفر گفت: برای صاحب این امر در برخی از این نواحی غیبتی خواهد بود و سپس با دست به منطقه «ذی‌طوی» اشاره کردند. لیکن احادیث آنها در ادعیه و زیاراتی که برای مشاهد ائمه است، اشاره می‌کند که او ساکن سرداب سامراست.
امام مهدی(عج) به اقتضای این‌که بشر است، به مکانی برای زندگی نیاز دارد. به‌جز آن، این مکان می‌تواند در مقاطع مختلف زمانی، تغییر یابد؛

علی‌رغم آن‌چه گذشت، یکی از شیعیان معاصر واقعیت را انکار کرده و می‌گوید: «هیچ روایتی وجود ندارد و در هیچ کتابی از کتاب‌های شیعه نیامده است که  حضرت مهدی در سرداب غایب شده است... و نیامده است که او هنگام ظهور از آن‌جا خارج می‌شود، بلکه خروج او از مکه است و میان رکن و مقام با او بیعت می‌شود»

برخی از زیاراتشان نیز از حیرت آنها درباره مکان پنهان شدن او حکایت دارد. پس او را صدا می‌زنند و می‌گویند: «ای کاش می‌دانستم در کجا مسکن گزیده‌ای یا کدامین سرزمین تو را در آغوش کشیده. آیا در کوه رضوی هستی یا در ذی‌طوی یا جای دیگر؟»با وجود این، پاره‌ای دیگر از روایاتشان می‌گوید او مکان ثابتی ندارد، بلکه میان مردم زندگی می‌کند. «در مراسم حج شرکت می‌کند و مردم را می‌بیند، ولی آنها او را نمی‌بینند.»

روایاتشان در مورد تعیین مکان او با یک‌دیگر این‌گونه اختلاف دارند و بر اساس اختلاف جناح‌های شیعی یا بر اساس اختلاف احوال و زمان‌ها، هر کس در این ‌باره رأیی را انتخاب می‌کند. تا زمانی که بازی فریب‌کاری و تزویر ادامه دارد، چنین اختلافی طبیعی‌ است؛ چرا که غایب آنها وجود خارجی ندارد.»

مکان‌های مختلف زندگی امام زمان(ع) در طول تاریخ

قفاری از این نکته بدیهی غفلت کرده است که اساساً خفای مکان زندگی یکی از لوازم غیبت است و به صورت طبیعی، مکان دقیق زندگی کسی که زندگی غایبانه دارد، مشخص نیست. در غیر این‌ صورت، بر فرض مشخص بودن مکان دقیق زندگی اصولاً غیبت مفهومی نخواهد داشت.
روایاتی که متعرض محل زندگی امام مهدی(عج) در عصر غیبت شده‌اند، دو دسته‌اند. دسته‌ای‌ به مکان‌هایی خاص اشاره کرده‌ و دسته‌ای دیگر مکان آن حضرت را نامعلوم دانسته‌اند.

در مورد روایاتی که محل سکونت امام مهدی(عج) را در دوران غیبت مکان‌های مختلفی چون مدینه، ذی‌طوی، رضوی و یا جاهای دیگر معرفی کرده‌اند، باید گفت میان این روایات هیچ تعارضی وجود ندارد؛ چرا که به مضمون همه آنها، بدون کم‌ترین اشکالی می‌توان ملتزم شد.

در توضیح مطلب باید دانست اولاً امام مهدی(عج) به اقتضای این‌که بشر است، به مکانی برای زندگی نیاز دارد. به‌جز آن، این مکان می‌تواند در مقاطع مختلف زمانی، تغییر یابد؛ یعنی آن حضرت در طول هزار و چند صد سالی که از عمر شریفشان گذشته است، مکان‌های مختلفی را برای زندگی انتخاب کرده‌اند یا می‌کنند. گاهی در مدینه سکونت گزیده‌ و گاه در مکه منزل کرده‌اند. گاه در ذی‌طوی زندگی کرده و گاهی در کوه رضوی بوده‌اند. زمانی نیز مکان‌های دیگر را برای سکونت برگزیده‌اند، ‌چنان‌که محل تولد و بخش‌های آغازین حیات مبارکشان شهر سامرا بوده است. همان‌طور که در توقیع مورد اشاره آقای قفاری تصریح شده است، علت خفای مکان دقیق آن حضرت، ایمن ماندن ایشان از شناسایی است.

روایاتی که متعرض محل زندگی امام مهدی(عج) در عصر غیبت شده‌اند، دو دسته‌اند. دسته‌ای‌ به مکان‌هایی خاص اشاره کرده‌ و دسته‌ای دیگر مکان آن حضرت را نامعلوم دانسته‌اند. برخی از این دو دسته روایت بدین قرارند:

1. روایاتی که از مکانی خاص یاد کرده‌اند
الف) مدینه: از امام باقر و امام صادق (ع) چنین روایت شده است:لا بدّ لصاحب هذا الأمر من غیبة و لا بدّ فی غیبته من عزلة و نعم المنزل طیبة؛صاحب این امر ناگریز غیبتی خواهد داشت و ناگریز در غیبتش کناره‌گیری خواهد داشت و طیبه، منزل خوبی است.
امام صادق(عج) فرمود: برای صاحب این امر دو غیبت خواهد بود؛ یکی از آن دو، طولانی خواهد بود تا آن‌جا که برخی می‌گویند مُرد و تعدادی می‌گویند کشته شد.

ب) کوه رضوی: «عبدالاعلی مولی آل سام می‌گوید: همراه امام صادق(عج) از منزل خارج شدم. چون به روحاء رسیدیم، آن حضرت گردن کشید و به کوه آن منطقه نگاه کرد و به من فرمود: این کوه را می‌بینی؟ به آن رضوی می‌گویند. از کوه‌های فارس بود که ما را دوست داشت. پس خداوند او را به سوی ما منتقل کرد. همانا در آن، هر درخت میوه‌داری است و آن‌جا محل امن خوبی برای شخص ترسان است ـ این جمله را دوبار تکرار فرمود ـ همانا برای صاحب این امر در آن دو غیبت خواهد بود؛ یکی، کوتاه و دیگری، طولانی»

ج) ناحیه ذی‌طوی: امام باقر(عج) فرمود: «یکون لصاحب هذا الأمر غیبة فی بعض هذه الشّعاب.» ثمّ أوما بیده إلی ناحیة ذی طوی؛ «برای صاحب این امر در این نواحی غیبتی خواهد بود.» سپس با دست به منطقه ذی‌طوی اشاره کردند.

2. روایاتی که مکان حضرت را نامعلوم معرفی کرده‌اند
الف) امام صادق(عج) فرمود: برای صاحب این امر دو غیبت خواهد بود؛ یکی از آن دو، طولانی خواهد بود تا آن‌جا که برخی می‌گویند مُرد و تعدادی می‌گویند کشته شد و بعضی می‌گویند رفت و بر اعتقاد به او از میان اصحابش جز تعداد اندکی باقی نخواهد ماند و بر جایگاهش هیچ‌کس از دوست و بیگانه آگاهی نمی‌یابد، مگر خدمت‌گزاری که به کارهای او می‌رسد.

ب) از آن حضرت در حدیث دیگری چنین نقل شده است:برای قائم دو غیبت خواهد بود؛ یکی، کوتاه و دیگری، طولانی. در غیبت اول، از مکان او جز شیعیان مخصوصش خبر ندارند و در غیبت دیگر، جز دوستان مخصوصش از مکان او مطلع نیستند.*

منبع: تبیان

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
بعضیا خدا عقلشون باید بده واز جمله اونایی که میگن امام نیست و... بعضی ها هم چرند میگن مثل اون دوست عزیزمون که میگه خواب دیدم یکی گفت امام 33 سال دیگه میاد .
1-امام زنده است
2-ایشان در جایی دو از مردم زندگی می کنند و هرگر با مردم رو به رو نشده اند
3-ایشان معلوم نیست در کدام کشور و..... هستند
شکیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
خوشا به حال ان کسی که روح نمازش برپایی ظهور امام زمان هت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
من هرحاجتی دارم برای ظهوروسلامتی شون صلوات می فرستم همیشه حاجتم رادادن ارزودارم یکی ازیاراشون باشم خیلی دوستشون دارم
کیوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
ایشان در قم زندگی میکنن.وبی جهت نیست که نام این شهراز القاب حضرت مهدی یعنی قائم گرفته شده است شهر قم تنها شهری در ایران بود که دوران پهلوی ازشرابخانهاو دیگر مراکز بی بند باری در آن خبری نبود.خداوند آب وهوای این شهرراخشن وآبش راشور گردانیده تا انسانهای خوشگذران در آن سکونت نکنند. ونیز تایید میکنم امام زمان صاحب زمان و مکان است ومی‌تواند در آن واحد هرجای عالم باشند.
مهدی دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
اقاجان کی میایی قربان قدم هایت جانم فدایت انشا الله من را برای سرباز خود قبول کنی تا آخرین قطره خونم جانم فدایت سلامتی آقامون مهدی صاحب زمان صلوات
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
سلام بر مهدی صاحب عصر و سلام یگانه منجی عالم بشریت خدایش نگاه دارد تا ظهورش انشالله به کوری چشم وهابیت و ال سعود ملعون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
به امید روزی که امام زمان و سرور و آقامون هرچه زودتر ظهور کنه و دست هرچی نامرده از دنیا کوتاه بشه
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
هرجایی که هست انشالله سلامت باشه و از غفلتِ گسترده ی شیعیان در این روزهای پر خُف و خطر ناراضی و ناراحت نباشن ...
احمد پوریای
|
Brunei Darussalam
|
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
اللهم عجل لوليک الفرج
السلام علیک یا ابا صالح المهدی ( عج ).

ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
سلام
یا صاحب الزمان عاشقتم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
خدایا خدایا تا انقلاب مهدی محافظ رهبر باش از عمر ما بکاهو بر عمر ایشان افزا زیارت کربلا نصیبمان بفرما آمین یارب عاملین......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
امام عزيز ما حضرت مهدي. عج. در قلوب شيعيان مخلص زندگي ميكنند. جان عالم به فداي يك تار مويش. مطمئن باشيد بزودي او خواهد امد. و ما به مولايمان عرض ميكنيم مخلصين و محبين شما چشم براه شما هستيم هر چند كه لياقت ديدار شما را نداريم اقاجان به بزرگي خودتون ما را عفو فرماييد.
پاي مبارك بنه به حلقه چشمم
توسن نازت اگر ركاب ندارد.
شوقي اصفهاني. ره.
احمد پوریا
|
Brunei Darussalam
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
اللهم عجل لوليک الفرج
السلام علیک یا ابا صالح المهدی ( عج ).
 یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی
یا مولای یا صاحب الزمان اغثنی
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
برای غربتش بمیرم
محمد کاظم طحانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
سلام به. همه دوستان و شیعیان بزرگوار و همه مسلمین و همه محبین
فقط خواستم بگویم بعد از خدای متعال امید من 14 معصوم و گل سر سبد انها که جانم فدای اوباد اقا و مولایم امام زمان است
امید وارم به خواست خدا هرچه زود تر چشممان به جمالش روشن شود
دوستان من سخت محتاج دعای خیر شما سروران هستم
لطفا در سر نماز بعد از دعا برای اقا امام زمان و خودتان من را هم دعا کنید
من هم دعا گوی شما هستم
با تشکر
محمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
سلام، اگر همه جای دقیق آن بزرگوار را می دونستد که غیبت معنی نداشت،
الهم عجل لولیک الفرج
Ahmad Pouria
|
Brunei Darussalam
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
اللهم عجل لوليک الفرج
السلام علیک یا ابا صالح المهدی ( عج ).
 یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی
یا مولای یا صاحب الزمان اغثنی
خانجانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
دوبیت از خودم تقدیم به مولایمان امام زمان

عصر جمعه است و دلم گرفته است ... انگار همه دنیا را ماتم گرفته است
کاش می دیدم رخ زیبایت ای یوسف زهرا ... چرا که بی تو همه قلبم را غم گرفته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
خدایا امام زمان رابه داد ما برسان من در زندگی به بن بست رسیدم
اللهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
الهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
بیا آقا
گرفتار بی عدالتی ها و ظلم شدیم
بیا آقا
تکلیف همه را مشخص کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
اللهم عجل لولیک الفرج
ما منتظر امام مان هستیم اگرچه شرمنده ایم از خدایمان و از امام عصرمان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
من ده سال پیش هنگام نماز صبح خواب دیدم شخصی به من گفت امام زمان ۳۳ سال مانده تا ظهور کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
مسلما در ایران نیست
پاسخ ها
معصومه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
از کجا می دونی ؟شاید باشه ...شاید هم نباشه ...اصلا ممکنه تو شهر خودت باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
الله اکبر
اربابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
از حضرت رسول روایته در سرزمینی است که دور تا دور ان دریا هایی است که عبور از ان ها ممکن نیست .
از نظر من تو جزیره خضرائ وسط مثلث برمودا هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
وسط روز آفتابرا ندیدن عجب است چرا دستش را پشت هر اتفاق زیبای زندگیتان نمیبینید خدا اورا از ما نگیر براش بمیریم کمه .خودش میدونه چقدر دوستش دارم . اما قصوراتمو هم میبخشه. خییییییییلی مهربونه .چه میدونید؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
امام زمان جقدر وضعش خوبه که خونه داره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
شاید به شوخی نوشتید اما خونه چیه دنیا و مافیها رو خدا وقتی آدم را آفرید در اختیار او قرار داد و سپس به پیامبران و معصومین....امام زمان الان تنها خلیفه الهی اکنون بر روی زمینند..
روحی لک البته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
شوخی شوخی با امام زمان هم شوخی؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
متأسفم واست که بلد نیستی مطلب درست بنویسی و همه چیز رو مورد تمسخر قرار میدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
جانم به فدایت یا امام زمان عج
گل محمدی
|
Netherlands
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
یا صاحب الزمان ادرکـــــنی
یاشار
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
خدایا مولا عج را برسان
حسین شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
در همه ادیان منجی وجود دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
بیا تا جوانم بده رخ نشانم
که این زندگانی وفایی ندارد....
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
برای اینکه حاجتامون انشاالله براورده بشه از ظهور اقا تا ازدواج و بیکاری و رزق روزی مون انشالله درست بشه نفری حداقل سه بار امن یجیب مظطراذا دعا و یکشف سؤء،امن یجیب مظطر اذا دعا و یکشف سؤء
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
امام زنده است این تویی که مرده ای بد بخت
Zahra
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
میگن امام زمان مانندحضرت عیسی مکان خاصی ندارد وهمیشه درسیر وسفر است وهمیشه ازشهری به شهردیگر درحال سفراست و ازحال مردم باخبر هست.حتی با مردم به صورت ناشناس مینشیندوصحبت میکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
سلام ،


در فلسطین است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
ممنون که خبر دادید!
معصومه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
چی چی میگی ؟ پناه بر خداااا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
يا مهدى ادركنى
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
مطمئن باشید امام عصر (علیه السلام) به خانه مستضعفان عالم سرکشی میکند.و ناظر بر احوال آنهاست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
این صفات خداست که دارید بهش نسبت میدید ، خدا در خانه هر مستعضفی هست و ...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
سلامتی و ظهور اقا امام زمان پنج صلوات بفرستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
اللهم عجل الولیک الفرج
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
حالتون خوبه شما؟!؟ امام زمان زنده تر از ما و شماست فقط غایب هست یعنی انسان های معمولی نمیشناسن امام رو و ایشون در حال زندگی هستن بین مردم.. شایدم خیلی ها دیده باشن امام رو اما نشناسنش....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
درعقيده اهل سنت هنوزبه دنيا نيامده است اما درظهوران حضرت هيچ شكي نيست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
از نظر من تو هم زنده نیستی ،چون نمی بینمت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
شما دیگه کی هستی!!!! انشالله خدا هدایتت کنه تا چشمت به جمال دلربای حضرت روشن بشه اونوقت ببینم بازهم میگی امام زنده نیستن یا نه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
لطفا یکم سواد دینی و مذهبیتو بالا ببر بی سواد...
زشته بابا.مثل اینکه سال 2018 هستش و همه کتابای اصیل و نابو با یک کلیک میشه بدست آوورد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
التماس دعا . یا صاحب الزمان عاشقتم
حسين
|
Germany
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
حضرت امیرالمونین به اصبغ بن نبابه فرمودند :
صاحب هذا الامر الشرید الطرید الفرید الوحید
امام عهده دار این امر (حضرت مهدی ع)همان رانده شده آواره ی بی کس تنهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
اللهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
وروزی خواهدآمدکه فرزندکوثر(فاطمه سلام الله علیها)ظهورخواهدکردوبراین سخنان که همه اش غلط فرسایی است مهربطلان میزند ودوستان وشیعیانش راغرق شادی ولبریزاز افتخارمیکندودشمنان راخواروذلیل پس شیعه راچه باک ازاین سخنان پست وبدون هیچ سندمعتبرکه همه اش ازروی غرض ورزی وکینه هزاروچندصدساله است مابه این کوردلان که قرآن درباره آنها میفرمایدصم بكم عمي فهم لايعقلون میگوئیم هرچه بیشتربا شیعیان ومحبان آل محمدوعلی علیهم السلام دشمنی کنیدبیشتردرلجنزاررسوایی فرو میرویدوبرطبل رسوائیتان کوبیده میشودپس زحمت بیهوده نکشیدکه
عرض خودمیبری وزحمت مامیداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
السلام علیک یا صاحب العصر و الزمان!اللهم الجعلنا من انصاره و العوانه و المستشهدین بین الیدی واعافیه و النصر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
السلام علیک یا صاحب العصر و الزمان!اللهم الجعلنا من انصاره و العوانه و المستشهدین بین الیدی واعافیه و النصر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ.
مومنین در این روز عزیز برای رفع گرفتاری این بنده حقیر سراپا تقصیر دعا کنند.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر