کد خبر: ۷۰۰۵۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
رئیس صندوق توسعه ملی مطرح کرد؛

رئیس صندوق توسعه ملی گفت: ۷۵۰۰ میلیارد منابع برگشتی اقساط تسهیلات این صندوق برای اجرای پروژه‌های جدید در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،مرتضی شهیدزاده ظهر امروز پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان گفت: صندوق توسعه ملی بعد از اینکه حساب ذخیره ارزی تشکیل شد و نتوانست اهداف مورد نظر را اجرایی کند، با دستور رهبری با هدف تبدیل بخشی از منابع به ثروت‌های ماندگار و مولد و حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز از طریق تأمین مالی طرح‌های اقتصادی در قالب تسهیلات تأسیس شد.

وی یادآور شد: منابع صندوق توسعه ملی هم منابع نسل آینده است و هم برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است، بخش دولتی هیچ سهمی از این منابع ندارد. منابع صندوق برای بخش خصوصی و تحرک آن و کمک به توسعه اقتصادی است.

رئیس صندوق توسعه ملی با تاکید بر اینکه عمده تسهیلات صندوق تسهیلات ارزی است، افزود: در سال ۹۴ با تصویب مجلس و به اذن رهبری ۱۰ درصد از ورودی منابع هر سال صندوق را برای بخش کشاورزی و ۱۰ درصد را برای بخش صنعت اختصاص دادیم.

شهیدزاده خاطرنشان کرد: منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌هایی که از محل ارزآوری ناشی از صادرات محصول اقساط تسهیلات را بازپرداخت کنند، اختصاص می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه کارمزد ریالی تسهیلات صندوق در مناطق محروم مثل لرستان ۴ درصد زیر مناطق توسعه یافته است، گفت: به طور مثال در بخش کشاورزی نرخ سود ۱۴ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد کاهش یافته است، در بخش گردشگری نیز به ۱۲ درصد کاهش یافته است.

رئیس صندوق توسعه ملی یادآور شد: همچنین در بخش تسهیلات ارزی، آورده کمتری از مناطق توسعه نیافته دریافت می‌شود.

شهیدزاده با بیان اینکه سال گذشته با تعامل با سیستم بانکی، در مورد طرح‌هایی که با افزایش قیمت‌ها قابلیت تکمیل ندارند، این مجوز را گرفتیم که این طرح‌ها را با نظر بانک‌های عامل تا ۴۰ درصد منابع تکمیلی بدهیم، تصریح کرد: این اقدام با تایید بانک عامل و کارگروه‌های ذی ربط انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده مجدد از منابع صندوق توسعه ملی برای افراد خوش حساب، طرح‌های دارای پیشرفت متناسب با برنامه و طرح توسعه سرمایه گذاری جدید میسر شده است، افزود: در ارتباط با طرح‌های آبخیزداری ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار تخصیص داده ایم.

رئیس صندوق توسعه ملی با اشاره به پروژه لاستیک سازی خرم آباد گفت: دیروز به اتفاق استاندار از این پروژه بازدید کردیم، این پروژه یکسری مشکلاتی با بانک عامل دارد. گفتیم گزارشی تنظیم کنند و قول داده ایم مسئله را پیگیری و حل کنیم.

شهیدزاده با اشاره به اینکه سال گذشته از محلتبصره ۵۲ و بند «الف» تبصره ۱۸ بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد سپرده گذاری در بانک‌ها کردیم، اظهار داشت: امسال هم با توجه به اینکه ورودی‌ها به صندوق کم شده از محل منابع برگشتی اقساط، منابعی را وارد خود بانک‌های عامل برای پروژه‌های جدید می‌کنیم.

وی یادآور شد: در این بخش ۷۵۰۰ میلیارد منابع را پیش بینی کرده ایم در اختیار بانک‌ها بگذاریم.

رئیس صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: لرستان منابعی از صندوق توسعه ملی در حوزه گردشگری، توسعه کشاورزی و دانش بنیان استفاده نکرده است، بروید بخش خصوصی را تشویق کنید برای جذب منابع، این ۷،۵۰۰ میلیارد تومان منابع خوبی است که لرستان هم می‌تواند استفاده کند.

 

انتهای پیام/پ

تسهیلات صندوق توسعه ملی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر