کد خبر: ۷۰۵۶۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

رئیس امور آب کوهدشت با تشریح آخرین وضعیت سد‌های این شهرستان گفت: احداث سد معشوره تنها راه نجات کوهدشت از بحران بی‌آبی و تأمین آب پایدار برای شرب، صنعت و کشاورزی است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، احسان فتاپور رئیس امور آب کوهدشت در ارتباط با آخرین وضعیت احداث سد‌های این شهرستان اظهار داشت: معمولاً سد‌هایی با مصرف کشاورزی در جایی احداث می‌شوند که در پایین‌دست آن‌ها زمین‌های کشاورزی وجود داشته باشد و اراضی را مشروب کند.

وی با بیان اینکه سد مادیان‌رود خروجی دشت کوهدشت محسوب می‌شود و پایین‌دست آن نیز زمین کشاورزی وجود ندارد، افزود: احداث سد مادیان‌رود به‌دلیل عدم توجیه اقتصادی رد شده است، هم‌چنین علاوه بر جابه‌جایی ساکنان چندین روستای منطقه باید آب را به‌وسیله ایستگاه‌های پمپاژ به تراز بالاتر (مرکز دشت) انتقال داد.

رئیس امور آب کوهدشت با بیان اینکه سد‌های گنجینه و کاکیزه که وارد بحث مطالعاتی شده‌اند، سد‌های کوچکی هستند که می‌توانند اراضی کشاورزی و باغات مناطق مورد نظر را زیرپوشش قرار دهند، عنوان کرد: پیشنهاد احداث سد آزادبخت که قرار بود در یکی از سرشاخه‌های مادیان‌رود احداث شود از اساس توجیه فنی نداشت، چون در بالادست آن نه مخزن وجود داشت و نه ساختگاه آن درست بود.

وی با بیان اینکه ما در بسیاری از مناطق کوهدشت درخواست احداث سد را داده‌ایم، بیان کرد: کمیته فنی شامل کارشناسان مختلف از قبیل زمین‌شناس، کارشناس ژئوتکنیک و سایرین هستند که در خصوص مسائل فنی نظر می‌دهند و سپس مسائل اقتصادی مورد بحث قرار می‌گیرد، البته موارد ذکرشده منوط به وجود تخصیص آب در منطقه مورد نظر است.

فتاپور با تأکید بر اینکه احداث سد‌های مادیان‌رود و چَم‌قره سیاب به‌دلیل عدم توجیه اقتصادی و سد‌های آزادبخت و سد پریان به‌دلیل عدم توجیه فنی رد شدند، گفت: آب شرب پایداری در کوهدشت وجود ندارد و عمده آب شرب این شهرستان از سازند‌های سخت منطقه پریان استحصال می‌شود، احداث سد معشوره تنها راه نجات کوهدشت از بحران بی‌آبی و تأمین آب پایدار برای شرب، صنعت و کشاورزی است.

منبع تسنیم

انتهای پیام/پ

آخرین وضعیت از آب شر کوهدشت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر