کارشناس مسائل بین الملل گفت: روسیه با تاکید بر پایبندی تهران به برجام از تمامی ابزار‌های خود در راستای حمایت از تهران استفاده می‌کند.

روسیه و چین از ابزارهای خودشعیب بهمن کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نقش روسیه و چین در حفظ برجام  اظهار کرد: از زمانی که واشنگتن با ترک توافق هسته ای  ناقض آن شد، روسیه هم به صراحت اعلام کرد که آمریکایی‌ها در این زمینه متهم هستند.

او افزود: روسیه بار‌ها در موضع‌گیری‌های خود بر این نکته تأکید کرد که به دنبال عدم اجرای تعهدات برجامی از سوی اروپایی ها، ایران حق دارد گام هایی در جهت کاهش توافقات هسته ای بردارد.  چراکه واشنگتن مذاکرات را ترک کرده و تروئیکای اروپایی هم تمایلی ندارند در چارچوب برجام اقدامی داشته باشند.

او ادامه داد: از دیدگاه  مسکو گام‌هایی که ایران در حوزه کاهش تعهدات هسته‌ای برداشته است، اقداماتی به جا و سنجیده  بوده و در حال حاضر هم موضع گیری روسیه در برابر کشور‌های اروپایی کاملا مشخص است، در همین راستا روس‌ها به صراحت اعلام کرده اند که اروپا حق ندارد مسئله هسته‌ای ایران و برجام را به مکانیزم ماشه بکشاند، زیرا لندن، پاریس و برلین بودند که به  تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند نمانده اند، در نتیجه مواضع روسیه در این رابطه بسیار مشخص است.

بهمن با اشاره به همراهی قدرت های مهم آسیایی با ایران خاطر نشان کرد: روسیه و چین مانع طرح  مکانیزم ماشه در سطح شورای امنیت خواهند شد زیرا در صورتی که نتیجه مشترکی در مرحله حل اختلاف حاصل نشود، در مراحل بعدی موضوع به شورای امنیت ارجاع شده و به رای گذاشته می شود.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز بیان کرد: باتوجه به موضع‌گیری روسیه و چین در قبال برجام، قطعا آنها مانع از ارائه این مسئله در شورای امنیت خواهند شد و حتی در صورت مطرح شدن این شکایت بازهم به آن رای مثبت نخواهند داد. پکن و مسکو می توانند  از لحاظ حقوقی و قانونی در سطح بین‌الملل  حمایت‌های سیاسی  خود درقبال ایران را اعمال کنند.

او با اشاره به نفوذ و توان وتو کردن آن از سوی مسکو  درمجامع عمومی و بین المللی، افزود: اگر موضوع فعال کردن مکانیزم ماشه به شورای امنیت کشیده شود، در صورت لزوم روسیه می تواند از ابزار های حمایتی خود در قبال ایران استفاده کند، چراکه مسکو تهران را در رابطه با عمل به تعهداتش در موضوع هسته ای محق و آمریکا  را ناقض می داند.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار