کد خبر: ۷۴۴۸۷۹۰
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
کد خبر : ۷۴۴۸۷۹۰
گروه : مرکزی » اراک

وزیر راه و شهرسازی گفت: سازندگان، کارگزاران و انبوه‌سازان باید تمام اراده و توان خود را برای افزایش کیفیت مسکن در طرح اقدام ملی به کارگیرند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی عصر چهارشنبه در جریان سفر به استان مرکزی در مراسم کلنگ‌زنی پروژه ۳۸۴ واحدی طرح اقدام ملی در ساوه درجمع خبرنگاران با اشاره به پروژه طرح اقدام ملی مسکن در کشور اظهار داشت: دهه ولایت و امامت را به همه مردم و مسلمانان تبریک می‌گویم، یکی از اقدامات دولت که حرکتی روشن برای تولید مسکن پایدار است، طرح اقدام ملی مسکن بود، در استان مرکزی نیز به میزان واجدین شرایط زمین واگذار و کارگزار نیز انتخاب شده و تلاش براین است مردم مشکل مسکن نداشته باشند.

او افزود: وقتی وارد وزارت راه شدم قول دادیم ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه‌کاره مهر که در ۲۰ استان داریم البته به جز آن‌هایی که مشکل قضایی دارند را به سامان برسانیم که انجام شد، همچنین ۴۰۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی شروع کنیم که از ۵۰۰ هزار واحد به جز ۶۷ هزار واحد که در دست احداث است و آن‌ها که در دادگاه پرونده دارند باقی تمام شده که تا پایان مهرماه اختتامیه واحد‌های مسکونی مهر انجام خواهد شد.

اسلامی خاطرنشان کرد: ۲ میلیون و ۲۰۰ مسکن مهر پیش بینی شد که ۷۸۰ واحد در دولت قبل به بهره برداری رسید و یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیز تا امروز در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیده که سعی می‌کنیم تا پایان سال این واحد‌ها تحویل مردم شود. در طرح ملی مسکن پروژه با انتخاب زمین و کارگزاری مشخص شده، مردمی که ثبت نام کرده‌اند که قطعات کوچکی تحویل گرفته تا گروهی بسازند یا مثل پروژه‌هایی همچون همین پروژه استان مرکزی در ساوه به صورت گروهی به پروژه مردم را معرفی خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: درحالیکه التهاب مسکن در کشور بود سامانه را باز کردیم تا تمام متقاضیان مسکن بتوانند ثبت نام کنند که در طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به صورت ثبت در سامانه و پیامکی ثبت نام کردند که تا به امروز با غربالگری اطلاعات ثبت شده ۴۳۰ هزار نفر واجد شرایط هستند.

او اضافه کرد: برای احداث و بهره‌برداری این پروژه‌ها تفاهم‌نامه‌ای با نیروی مسلح و وزارت رفاه برای جامعه کارگری و بازنشستگان انجام شده، آموزش وپرورش نیز اسامی ۱۷۰ هزار را فرهنگی به وزارت راه داده که ۷۵ هزار نفر آن‌ها واجد شرایطند که ۲۰ هزار تا را در کشور برایشان آغاز کردیم.

اسلامی بیان کرد: در کشور نهضت خانه‌سازی در حال شکل‌گیری است تا بتوانیم از التهابات موجود در بازار مسکن جلوگیری کنیم. وام مسکن را افزایش دادیم برای سازنده، اما سازنده باید وام را گرفته و مسکن بسازد و پرداخت وام به خریداران تورم‌زاست که این موضوع را دولت و مسئولان اقتصادی و کارشناسان به خوبی تشخیص دادند آنچه در شورای پول و اعتبار مصوب کردیم که ۸۰ درصد قیمت تمام شده ساخت را به سازنده پرداخت کرده و در نهایت این مبلغ برروی واحد‌ها تقسیم شده و خریداران به میزان سهم خود از این وام خواهند داشت بنابراین ساز و کار این است مسکن احداث شود.

او ادامه داد: ۲۰ هزار نفر تاکنون در بانک افتتاح حساب کردند که به صورت الکترونیک کار‌های ثبت نامی درحال انجام است و نتیجه کرونا همین دولت الکترونیک و انجام کار‌های بصورت الکترونیک است و مردم هم از راه دور پرونده تشکیل داده، افتتاح حساب و پول را پرداخت می‌کنند که براساس اعلام مهلت برای اثبات متقاضی ۲۵ مرداد خواهد بود که پس از این برای تعیین تکلیف انجام می‌شود که واحد خود را تحویل بگیرند.

استاندار مرکزی نیز در این آیین گفت: با وجود شرایط اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه ۸۰ پروژه راه و شهرسازی در این استان فعال است.

سید «علی آقازاده» افزود: مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران در این شرایط به کمک آمده‌اند و اقدامات و کار‌های بزرگی انجام داده‌اند.

او بیان کرد: زمین هشت هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر در استان مرکزی در اراک و ساوه تامین شده و عملیات اجرایی تعداد زیادی از این طرح‌ها آغاز شده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: ساخت این واحد‌ها نقش موثری در کاهش تقاضای مسکن دارد.

آقازاده گفت: علاوه بر این در ۲ شهر جدید امیرکبیر و مهاجران نیز حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی ایجاد می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر خود به استان مرکزی کلنگ پروژه مسکونی ۶۰۰ واحدی غدیر طرح اقدام ملی مسکن کوی کوثر اراک را در زمینی به وسعت چهار هزار و ۶۰۰ متر مربع بر زمین زد.

پیش‌بینی شده در این طرح ۱۶ بلوک ۶ طبقه از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی ایجاد شود.

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پل سنجان از دیگر برنامه‌های این سفربود.

انتهای پیام/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ