کد خبر: ۶۹۲۶۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه هزار و۲۰۰ روستا و ۱۸ شهر در استان لرستان درگیر سیل شد گفت: بیش از هزار و۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی وارد شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، گودرز امیری ظهر امروز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد با اشاره به خسارات سیل در استان اظهار داشت: بالغ‌بر هشت هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های استان، بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی و همچنین در بخش‌های مسکونی و تجاری نیز خساراتی واردشده که با اعتبارات استانی قابل‌حل نیست.

وی افزود: با توجه به مشکلاتی که پیش‌آمده هزار و ۲۰۰ روستا و ۱۸ شهر در استان لرستان درگیر سیل شد که باهمت و تلاش کلیه مسئولان ملی و استانی اقدامات خوبی انجام‌شده و خدماتی که لازم بود به‌صورت موقت برقرار شد چراکه بسیاری از زیرساخت‌های استان باید به‌صورت اساسی مرمت و بازسازی شود که این اقدامات اساسی نیازمند تأمین اعتبار است.

معاون اقتصادی استاندار لرستان عنوان کرد: بسیاری از مشکلات مناطق سیل‌زده در هیئت دولت مطرح و تصویب‌شده و که بخش زیادی از این مصوبات از طریق بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه در بخش مسکن روستایی و بخش تجاری به مرحله اجرا رسیده است.

وی بیان کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت و بخش کار باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد و برنامه‌ای مدون ارائه و به تصویب هیئت‌وزیران برسد که کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای این برنامه باشند.

امیری تصریح کرد: با توجه به اینکه یکسری مشاغل ازدست‌رفته داریم که این مشاغل به مستقیم و غیرمستقیم دسته‌بندی می‌شوند و همچنین برخی واحد‌های تولیدی استان مشتری‌های خود را ازدست‌داده‌اند؛ به‌طور غیرمستقیم یکسری از واحد‌های تولیدی تحت تأثیر مستقیم سیل قرارگرفته‌اند بدون اینکه آسیبی به واحد تولیدی رسیده باشد.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری اضافه کرد: سال گذشته در استان لرستان اعتبارات خوبی جذب شد و کمتر از ۱۰ درصد انحراف داشته‌ایم که دلیل این انحراف نیز تورم و افزایش هزینه بوده که انتظار داریم جبران شود.

معاون اقتصادی استاندار لرستان گفت: در مرحله قبل علاوه بر سهم استان که پرداخت کرده‌ایم ۲۵۰ میلیارد تومان مازاد پرونده تشکیل‌شده است که با توجه به سیل اخیر در استان برای جبران مشاغل ازدست‌رفته و ایجاد مشاغل جدید چنانچه ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر به ۲۵۰ میلیارد تومان درخواست شده قبل از سیل اضافه شود می‌توان جوابگوی مطالبات مردم شد.

وی در رابطه با بیمه‌ها، مشوق‌های بیمه، کارورزی و مهارت‌آموزی اظهار داشت: با توجه به وضعیتی که پیش‌آمده انتظار این است اعتبارات و سهم استان افزایش پیدا کند، اما این افزایش توأم با تخصیص باشد نه اینکه تنها ابلاغی و نتوانیم به برنامه‌های مدنظر دست پیدا کنیم و همچنین تفویض اختیارات در پرداخت تسهیلات حمایتی وامدادی به استان‌های سیل‌زده امری ضروری و واجب است.

امیری با اشاره به طرح‌هایی که در حوزه وزارت کار است، ولی در حال حاضر راکد شده‌اند افزود: علاوه بر طرح‌های راکد طرح‌هایی نیز هستند که کلنگ زنی شده، ولی شروع نشده‌اند که جز مطالبات اصلی مردم استان است و امیدواریم در شروع و برنامه زمان‌بندی این طرح‌ها تسریع شود.

معاون اقتصادی استاندار لرستان عنوان کرد: رقم بیکاری استان لرستان نسبت به میانگین کشوری بالاتر بود که با این وضعیت سیل این رقم افزایش چشم‌گیری خواهد داشت و انتظار از مجموعه وزارت کار این است که برنامه‌ای ارائه شود که در قالب این برنامه بتوان بیکاری را کاهش داد.

انتهای پیام/پ

مطرح شدن مشکلات مناطق سیل‌زده در هیئت دولت 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر